close

Çağrı Merkezi
09:00 - 18.00

(850) 433-7397

En güncel kampanyalardan
ilk siz haberdar olun

Şirket Kurmak ve Kuruluş Maliyetleri

Şirket kuruluş aşamaları; vergi dairesine kayıt işlemleri ve ticaret sicili tarafından tescil edilerek tüzel kişilik kazanma prosedürlerinden oluşur. Şirket kuruluş işlemlerini isteğe bağlı olarak uzmandan destek alarak yapabilirsiniz. Ancak şirketleşme sürecinde mali müşavir veya hukuk müşavirinden profesyonel destek almanız yapacağınız iş süreçlerini hızlandırır.

Aşama Aşama Şirket Kurma İşlemleri

Aşama aşama şirket kurma işlemleri aşağıda sıralandırılarak belirtilmiştir.

Sıfırdan Şirket Kurmak

Kurmak istediğiniz şirketin içeriği ile ilgili gerekli bilgiyi elde ettikten sonra şirketinizin türüne karar vermeniz gerekmektedir. Şirket kurma aşaması için kurmak istediğiniz şirketin Şahıs mı, Anonim mi veya Limited mi olup olmadığına karar vermeniz gerekir.

Şirket Kurma Şartları

Şirket kurmak isteyenler şirket kurulumundan sonrasına kadar yapması gereken bazı öncelikler vardır.  Bunlardan en önemlileri aşağıda belirtilmiştir.

Adım Adım Şirket Kuruluşu

 • İş planı hazırlamak; Şirket kurarak ticari faaliyet yürütmek isteyen kişi ve işletmelerin Şirket kurmak için yapılması gerekenler arasında ilk olarak iş planı hazırlama adımlarını tamamlaması gerekmektedir. İş planı daha sonradan hazırlanabilecek olsa da şirket kuruluş işlemleri öncesinde bir plan hazırlamak işletmelerin hızlı bir şekilde çalışmaya başlamasını sağlamaktadır.
 • Faaliyet alanı belirlemek; Şirket kurmak için yapılası gerekenlerden bir diğeri de faaliyet alanını belirlemektir. Faaliyet alanını belirlemek için işletmeler gelecekteki hedeflerini göz önünde bulundurmalıdır.
 • Noter işlemleri; Şirket kurmak için yapılması gerekenlerden biri de noter işlemleridir. Mali müşavir vekaletnamesi, imza sirküleri ve imza beyannamesi alımı, şirket türüne göre şirket ana sözleşmesinin onaylanması gibi işlemler şirket kuruluşu esnasında belirlenen başlıca noter işlemleridir.
 • İş yeri kiralama; Şirket kurmak için her işletmenin belirli bir adresi şirket adresi olarak göstermesi gerekmektedir.   (Sanal Ofis kiralayarak rahatlıkla iş yeri adresinizi belirleyip tasdikleyebilirsiniz.)

En Ucuz Şirket Kurmak

Kurmak istediğiniz işiniz için en ucuz şirket kuruluşu Sanal Ofis kapsamı içerisinde kullanacağınız kendinize ait ofisler olur. Aylık kiralama ücreti istediğiniz konuma göre değişkenlik göstererek 180 tl den başlayan fiyatlarda en ucuz şekilde şirketinizi oluşturabilirsiniz.

Şirket Kurma Maliyeti

Şirket kurma maliyeti şirket tipine göre değişkenlik göstermektedir, en uygun maliyetli şirket tipi şahıs şirketidir.

Şirket Kurmak İçin Gerekli Belgeler

 • Kuruluş bildirim formu
 • Dilekçe
 • Noter tasdikli sözleşme
 • Oda kayıt beyannamesi
 • İkametgah belgesi
 • Kira kontratı (Şirket kurmak için uygun maliyetli Sanal Ofis kiralayabilirsiniz.)
 • Sermayenin yatırılmış olduğuna dair dekont.

Şirket Kuruluş Sözleşmesi

Şirket kuruluş sözleşmesi, kuracağınız şirketin faaliyet alanı veya şirket tipine göre değişkenlik gösterebilir. Mali Müşaviriniz bu konuda size destek olacaktır.

Şahıs Şirketi

Şahıs şirketi kurmak, en hızlı ve en düşük maliyet ile şirket kurma yöntemidir.

Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti

Şahıs şirketi kurma maliyeti 2021 yılı için ortalama 800 TL’ dir.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Belgeler

 • Başvuru formu vergi dairesinden veya internet üzerinden alınabilir.
 • Nüfus Cüzdanı Sureti
 • Noter onaylı imza beyannamesi
 • İkametgah belgesi
 • Kira sözleşmesi (Uygun fiyat ile sanal ofis kiralayabilirsiniz.)
 • Vesikalık fotoğraf
 • Şirket Kuruluşu için vekalet

Limited Şirket Kurmak

Yeni düzenlemeye göre yeni bir şirket açacak kişilerin tek bir ortağı olabiliyor. En fazla ise 50 ortak olunabilir. Limited şirket kurmak için en az 10 bin tl sermaye gerekmektedir. Bir muhasebeci yardımıyla limited şirket için gerekli belgeleri hazırlayabilirsiniz.

Limited Şirket Kurma Maliyeti

2021 Yılı Limited Şirket Kuruluş Maliyeti ortalama 2.750 TL’ dir. net rakamı mali müşavirinizden öğrenebilirsiniz.

Limited Şirket Kurmak İçin Gerekli Evraklar

 • İkametgah belgesi (E-Devlet ortaklar için)
 • Kimlik fotokopisi (ortaklar için)
 • Kira Sözleşmesi. (Limited Şirket kuruluşu için Sanal Ofis kiralayabilirsiniz.)
 • Şirketin belirlenen unvanı
 • Belirlenen sermaye tutarı
 • Ortaklar sermaye oranı
 • Belirlenen şirket temsilcisi (Müdür)

Anonim Şirket Kurmak

Anonim şirket, sermayesi muayyen ve hisselere ayrılmış olan, borçlarından ötürü yalnızca mal varlığıyla mesul olunan şirkettir.

Anonim şirketin, asgari 50.000 TL sermaye ile kurulması gerekir.

Anonim Şirket Kurma Maliyeti

2021 Yılı Anonim Şirket Kuruluşu Masrafı ortalama 3.000,00 TL’ dir.

Anonim Şirket Esas Sözleşmesi

Limited şirketlerinin ana sözleşmesinde bulunması gerekenler;

Türk Ticaret Kanunu’nun 576. maddesine göre, limited şirketlerinin ana sözleşmesinde bulunması gerekenler şunlardır:

 • Şirketin ticaret unvanı ve merkezinin bulunduğu yer
 • Şirketin işletme konusu (Esaslı noktaları belirtilmiş ve tanımlanmış bir şekilde)
 • Ana sermaye, ana sermaye paylarının sayısı, itibari değerleri, varsa imtiyazlar, ana sermaye paylarının grupları
 • Müdürlerin adları, soyadları, unvanları, vatandaşlıkları
 • Şirkete ilanlarının yapılma biçimi

Yurtdışında Şirket Kurmak

Yurtdışında şirket kurmak profesyonellik ve deneyim gerektiren bir süreçtir. Yurt dışı şirket kurma aşamasında Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşları yine AB üyesi başka ülkelerde şirket kurma noktasında avantajlı oluyorlar, fakat AB üyesi dışında kalan ülkelerin yine üye ülkelerden birinde şirket kurma çabalarında daha fazla bürokrasiden bahsetmek mümkündür. Örneğin bir AB vatandaşı olarak, Almanya’da bir şirket kurabilirsiniz, ancak bazı ek kurallara ve düzenlemelere uymanız yine gerekecektir. Fakat bu durum Avrupa dışından gelen kurucular, üstesinden gelinmesi gereken ek bürokratik engeller olduğu için, Almanya’da bir şirket kurma konusunda genellikle biraz daha zor süreçler yaşayabilmektedir.

Yurtdışında Şirket Kurmak veya Şube Açmak

Oturma izni ya da diğer bir adıyla ikamet izni sizin yurt dışında kurmak istediğiniz şirketin belki de ilk adımlarından biri olabilir. Yabancı ülkeler için oturum izni başvurusu için gerekli belgeler yine birçok ülke arasında farklılık gösterir. Avrupa Birliği ülkeler, ABD, Kanada, İngiltere ya da ortadoğu ve orta asya ülkeleri arasında birbirinden farklı yeterlilikler ve belgeler istenmektedir. Kendi ülkemizden örnek vermek gerekirse başvuru yapılacak oturum izni türünün belirlenmesini de göz önüne alarak yasal olarak 8 seneyi doldurmayan yabancılar için kısa dönem ikamet ya da oturum izni başvurusu oluşturulabilir.

Yurtdışında Online Şirket Kurmak

Yurtdışında online şirket kurmak konusunda bir çok ülke tüm işlemleri online platform üzerinden gerçekleştirilmesi için çalışmalar yapmaktadır. Amerika gibi ülkeler birçok bürokratik işlemin online olarak yapılmasına izin veren iyi bir bilişim altyapısına sahiptir. Dijital ve teknolojik gelişmelerde öncü ülkelerde sadece pasaport ile online şirket kurmak mümkündür.

İnternet Üzerinden Yurt Dışında Şirket Kurmak

İnternet üzerinden yurtdışında şirket kurmak için yabancı bir ülkeyi ziyaret etmenize gerek yoktur. Tüm bu işlemleri web üstünden dijital bir şekilde oturduğunuz yerden tek tıkla yürütebilirsiniz. Günümüzde bir yerden bir yere seyahat etmenin riskli olduğu dönemde internet üzerinden yurtdışında şirket kurmak bir kez daha önem kazanmıştır.

Yurtdışında Offshore Şirket Kurmak

Offshore şirket kurulumu hizmeti veren firmalara belirli bir ücret ödeyerek firmanızı 1-2 gün içinde kurabilirsiniz. Şirket kuruluşu için yurtdışına gitmenize gerek yoktur. Talep edilen belgeleri (genellikle herhangi bir kimlik taratılmış olarak) e-mail ile göndermeniz ve kuruluş ücretini ödemeniz durumunda hemen işlemlerinizi başlatılmaktadır.

Offshore Şirket Kurma Maliyeti

Kuruluş ücreti kurulacak ülkeye ve talep edilen servis seviyesine göre değişiklik göstermektedir. Offshore şirket kurma avantajları için şunlar sıralanabilir.

Offshore Şirket Kurma Avantajları

 • Uyruk kısıtlaması yoktur.
 • Mal sahipliği açıklaması zorunlulukları yoktur.
 • Yabancı uyruklu kişilerin sahip oldukları kuruluşlara kısıtlamalar yoktur.
 • Hisselerin mal sahipliği üzerine kısıtlamalar yoktur.
 • Hisseler hamiline yada isim üzerine alınabilir.
 • Yönetici ve memurlar için ikamet zorunlulukları yoktur.
 • İçeriye yatırılması gereken sermaye gerekliliği yoktur.
 • Eğer şirket bağlı olduğu yetki dışında iş yapıyorsa gelir vergisi ödemez ve bildirmez.
 • Döviz kontrolü yoktur.

Serbest Bölgede Şirket Kurmak

Türkiye’de veya yurt dışında yerleşik kişilerce yalnızca Serbest Bölgede faaliyet göstermek şartıyla Serbest Bölgeyi adres göstererek şirket kurulabilir. Bu durumda şirket kuruluşundan önce ana sözleşme taslağının Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü’ne ibraz edilmesi zorunludur. Ana sözleşmenin uygun bulunmasından sonra Serbest Bölgede faaliyet gösterilecek işyeri için kira sözleşmesi yapılır ve bu işyerinin adresini Ticaret Sicil Memurluğuna ibraz ederek kuruluş ve tescil işlemleri Türk Ticaret Kanunu hükümlerine uygun olarak tamamlanır. Daha sonra kuruluş ilanının yayımlandığı Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi ve kira sözleşmesi Genel Müdürlüğe ibraz edilerek faaliyet ruhsatı düzenlenir. Halihazırda Türkiye’de veya yurt dışında faaliyette bulunmayan yabancı sermayeli müracaatçıların kuruluş işlemleri sırasında Hazine Müsteşarlığı Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’nden izin belgesi alması gerekir.

Serbest Bölge adresli olarak kurulacak şirketlerin ana sözleşmelerinde; Müsteşarlıktan (Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü) onay alınmadan ana sözleşme değişikliği yapılamayacağı, Türkiye’nin başka bir yerinde faaliyette bulunulamayacağı ve şube oluşturulamayacağı açık olarak belirtilir.

Diğer taraftan halen Serbest Bölgede faaliyette bulunan firmalar Türkiye’deki merkezini de Serbest Bölgeye taşıyarak, Türkiye’deki bütün faaliyetlerine son vermek isteyen kullanıcılar ise, bu taleplerine ilişkin yetkili organlarının kararını ibraz etmek suretiyle müracaatlarını öncelikle Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü’ne yaparlar. Serbest Bölgedeki faaliyetlere başlanıldığı tarihten itibaren gerçekleştirilen yurt dışına satışlar, toplam ticaret hacmi, bölgeye getirilen nakdi sermaye ve bölgeden transfer edilen gelirler vb. konular ile ana sözleşmede yapılacak incelemeler sonucunda talebin uygun görülmesi halinde, yukarıda paragrafta belirtilen esaslar doğrultusunda ana sözleşme değişikliği yapılması gerekmektedir. Ana sözleşmenin Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yayımını takip eden 3 ay içerisinde ilgili vergi dairesindeki hesapların, sicillerin ve ticari defterlerin kapattırıldığının ve faturaların iptal ettirildiğinin Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü’ne tevsik edilmesi gerekmektedir.

  Ad

  Soyad

  E-posta

  Telefon

  Mesajınız

  Aydınlatma Beyanı'nı ve Açık Rıza Onayı'nı kabul ediyorum