close

Çağrı Merkezi
09:00 - 18.00

(850) 433-7397

En güncel kampanyalardan
ilk siz haberdar olun

Sanal Ofis Kiralamak Yasal Mı?

Sanal Ofis yasal mı? sorusu, şirketini sanal ofise taşıyacak olan veya yeni şirket açılışı yapacak olan girişimciler tarafından sıkça sorulan bir sorudur. Uygun maliyetler ile iş yeri ofis kiralama imkanı sunan sanal ofis kiralama hizmetleri Vergi Daireleri tarafından yasal olarak kabul edilen, iş yeri ofis kiralama modelidir.

Sanal Ofis Kiralamak Kanunen Yasal Mı?

Fiziki bir ofis alanına her zaman ihtiyaç duymuyorsanız sanal ofis kiralama modeli, sizin için en doğru seçenek olacaktır. Türk Ticaret Kanunu’nda iş adresinin kısıtlayıcı bir maddesi bulunmamaktadır. Sanal ofisler ve sanal ofis kullanımı ülkemizde tamamen yasaldır. Vergi numarasına sahip olarak yaptığınız işin, yasal bir adres ve iletişim adresine sahip olması gerekir. Bu bağlamda sanal ofisler, devletin size ulaşabileceği bir aracı konumundadır.

Sanal Ofis kiralama hizmeti, Türkiye’de ilk olarak 1995 yılında Regus firması tarafından sunulmuştur. Kısa ürede yerli girişimcilerin dikkatini çeken Sanal Ofis hizmetleri 2008 yılından sonra hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa başta olmak üzere büyük şehirlerin çoğunda Sanal Ofis kiralamak mümkündür. Sanal ofis hizmetlerinin yaygınlaşması ile birlikte, resmi makamlar (Vergi Daireleri) tarından yayınlanan özelgelerde sanal ofis kiralamanın yasal olduğu bilgisi verilmiştir.

Hangi Şirket Türleri İçin Sanal Ofis Kiralanabilir?

Şirket kurulumu yapmak isteyen kişilerin ister anonim ister limited ister şahıs şirketi olsun, tebligat adresi olarak kullanacağı bir adrese sahip olması gerekmektedir. Bu adresin de Vergi Dairesine ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu yasal adres şirket adresiniz sayılacaktır. Siz de bir şirket kurmak istiyorsanız ve başlangıçta kurulum maliyetlerini minimize etmek istiyorsanız, sanal ofis hizmetini tercih edebilirsiniz.

Değişen çalışma koşullarıyla birlikte, prestijli lokasyonlar ve iş merkezlerinde ekonomik ücretler ile işyeri / ofis kiralamak sanal ofis hizmeti ile birlikte daha kolay hale gelmektedir.

Şirketimi Sanal Ofise Nasıl Taşıyabilirim?

Sanal ofis hizmeti kiralayarak şirketinizi sanal ofise taşıyabilirsiniz.

Tasfiye Sürecindeki Şirketimi Sanal Ofise Taşıyabilir Miyim?

Tasfiye sürecindeki şirketiniz için sanal ofis kiralayabilirsiniz.

Kısa Dönem Sanal Ofis Kiralayabilir Miyim?

Şirket yasal adresinizi kiralamış olduğunuz sanal ofiste göstermek isterseniz minimum 6 ay süre ile sanal ofis kiralayabilirsiniz.

Sanal Ofis Nasıl Kiralanır ve Nereden Kiralanır?

Sanal ofis kiralamak için yapılması gerekenler oldukça basittir. Tamamen ücretsiz kullanım avantajı bulunan sanalofisler.net üzerinden bütçenize uygun sanal ofisleri tek tıkla kiralayabilirsiniz. sanalofisler.net sanal ofis hizmetleri sayesinde karşılaştırma yapıp en ideal sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Sanal Ofislerde Stopaj Ödeniyor Mu?

Sanal ofis hizmeti, firmalar tarafından sunulduğu için kira bedeline ek olarak +%18 KDV’li fatura kesilir. Bu sebeple KDV ödendiği için ayrıca stopaj vergisi ödenmez. Sanal ofis fiyatları bireysel işletmeler için de uygun çözümler sunar.

Sanal Ofislerde Aidat Ödeniyor Mu?

Geleneksel ofis kiralamalarında bulunan aidat, elektrik, su, yakıt gibi masraflar sanal ofis kiralarında söz konusu değildir. Bu yüzden ekonomik bir yöntemdir.

Sanal Ofis Hizmetleri Nelerdir?
  • Sekreterlik hizmeti
  • Adres gösterme
  • Postaların ve kargoların karşılanması
  • Lounge alanı kullanımı
  • Toplantı / Seminer salonu kullanımı
  • Seçtiğiniz pakete göre belirli süreler ile özel ofis kullanımı
Kimler Sanal Ofis Kiralayabilir?

Vergi mükellefi bütün işletmeler, resmi şirket adresi göstermek için uygun maliyetlerle sanal ofis kiralama hizmetinden faydalanabilir. Kiralık ofis ihtiyacı olan freelance çalışanlar da kartvizitlerinde prestijli bir plazayı iş yeri adresi olarak gösterebilirler.

Limited ve Anonim Şirketleri

Hangi sektör olursa olsun tüm limited ve anonim şirketleri, sanal ofis kiralama avantajına sahiptir.

Şahıs Şirketleri

Kişiye ait şahıs şirketleri, uygun maliyetlerle şirket adresini göstermek için sanal ofis kiralayabilirler.

Girişimciler

Start – up başlatan girişimciler, sanal ofis kiralayarak işlerini resmi uygulamalara göre destekleyebilirler.

Freelancerlar

Bağımsız çalışan yazılımcı ve tasarımcılar da sanal ofis kiralama hakkına sahiptir.

Sanal Ofis Kiralamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sanal ofis kiralarken ofis sözleşmesinin kapsadığı hizmetler kontrol edilmelidir. Sözleşme yenilenmek istendiğinde ya da sözleşmenin revize edilmesi durumundaki şartlar göz önünde bulundurulmalıdır. Kiralama hizmetindeki firmanın güvenilir olmasına özen gösterilmeli ve bu şirketin birden fazla lokasyonda hizmet veriyor olmasına dikkat edilmelidir.

Sanal Ofis Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

Sanal ofis kiralamak, geleneksel ofislere göre yüzde 80 oranında mali tasarruf yapmanızı sağlar. A sınıfı bir iş merkezi ya da plazada uygun maliyetlerle şirket adresini göstermek isteyenler için en ideal yöntemdir. İhtiyacınız olduğunda kullanabileceğiniz toplantı salonu sunar. Kargo ve postalarınız takip edilir. Aynı zamanda profesyonel sekreterya hizmeti sunulur.

Sanal Ofis Kiralayabilmek İçin Gereken Evraklar Neler?

Sanal ofis kira sözleşmesi imzalayabilmeniz için gerekli olan belgeler;
• İmza sirküleri / Şahıs şirketleri için imza beyannamesi
• Vergi levhası
• Faaliyet belgesi (Kurulu şirketler için)
• Şirket yetkilisi kimlik fotokopisi

Sanal Ofis Kira Sözleşmesi Nasıl Oluyor?

İşletmelere yasal bir adres imkanı sağlayan sanal ofisleri kiralamak için belirli başlı standart prosedürleri de uygulamak gereklidir. Bu işlemler belirli yasal prosedürler çerçevesinde sanal ofis kira sözleşmesi ile yapılmaktadır. Sanal ofis kira sözleşmesini imzalarken yasal adresiniz ile birlikte sanal ofis için size sunulan hizmetleri inceleyerek sözleşmenize de ek yapabilirsiniz.

Sanal Ofis Adres Gösterme Nasıl Oluyor?

Şirket sahiplerinin mekana bağlı olmadan ofis ve yerel adreslerini prestijli alanlarda konumlandırmaları işletme masraflarının azaltılması konusunda fırsat sunmaktadır. Sanal ofis adres gösterme  için öncelikle sanal ofis ile kurulacak şirket sahipleri bir anlaşma yapmalıdır. Yapılan anlaşmadan sonra sanal ofis hizmeti veren firma, adresinin kullanılmasına izin verecek ve sanal ofis kurma sürecini başlatacaktır.