close

Çağrı Merkezi
09:00 - 18.00

(850) 433-7397

En güncel kampanyalardan
ilk siz haberdar olun

Sanal Ofis Açmak İçin Gereken Belgeler

Türk Ticaret Kanunu’nda yer alan, firmaların yasal adres gösterme zorunluluklarından dolayı şirketler sanal ofis açmak istemektedirler. Şirket sahiplerinin mekana bağlı olmadan ofis ve yerel adreslerini prestijli alanlarda konumlandırmaları işletme masraflarının azaltılması konusunda da fırsat sunmaktadır.

Vergi Dairesi’nden adres kontrolü için gelen memurlar, şirket sahibinin adreste bulunmaması durumunda randevu sistemiyle de süreci ilerletebilirler.

Sanal ofis açmak için öncelikle sanal ofis ile kurulacak şirket sahipleri bir anlaşma yapmalıdır. Sunulan hizmetler ve hizmet bedelleri konusunda anlaşmaya varılmalıdır. Yapılan anlaşmadan sonra sanal ofis hizmeti veren firma, adresinin kullanılmasına izin verecek ve sanal ofis açma sürecini başlatacaktır. Anonim, limited ve şahıs şirketlerinin kuruluş aşamaları düşünüldüğünde, sanal ofis tercih edilmesi durumunda gerçek veya tüzel kişiler için değişecek tek nokta; adres olarak sanal ofis hizmeti veren firmanın adresini yazmak olacaktır.

Şirket kurmak isteyen gerçek veya tüzel kişiler, yasalar gereğince kurulacak şirket için yasal bir adres belirtmek zorundadır. Bu adres, herhangi bir adres olabilir. Bu nedenle gerçek veya tüzel kişiler, şirketin adresi olarak kiralayacakları sanal ofisin adresini kullanabilirler.

Sanal ofis sisteminde şirket sekreterya hizmetinden faydalanabilir, şirketin posta-kargo ve telefon takipleri yapılabilir. Bu hizmetler çoğu sanal ofis firmasında ücrete dahildir.

Sanal ofis kira sözleşmesi imzalayabilmeniz için gerekli olan belgeler şunlardır;
• İmza sirküleri / Şahıs şirketleri için imza beyannamesi
• Vergi levhası
• Faaliyet belgesi (Kurulu şirketler için)
• Şirket yetkilisi kimlik fotokopisi

Hangi Meslek Grupları Sanal Ofis Açabilir?

Sanal ofis açmak için herhangi bir meslek kısıtı bulunmamaktadır. Sanal ofis kiralayan şirket sahipleri sadece toplantı salonlarını kullanabilir veya ortak kullanım alanlarından da yararlanabilir. Bu durum şirketin ihtiyaçlarına göre belirlenebilir.

Freelance olarak çalışan, sürekli olarak müşterileriyle yüz yüze görüşüp ve toplantılar yapan, fiziken ofise ihtiyaç duymayıp farklı bölge ve lokasyonlarda işini yürüten herkes için sanal ofis uygundur. Sanal ofis kiralayarak hem aylık genel giderlerinizden kurtulmuş hem de konforlu bir ofise sahip olarak müşterilerinizle olan ilişkilerinizi güçlendirmiş olursunuz.

Sanal Ofis Açmak Yasal Mıdır?

Sanal ofis vergilendirmesi konusunda herhangi bir problem yaşanmamaktadır. Sanal ofis kiralama hizmeti, vergi daireleri tarafından resmi olarak tanınmaktadır. Bu yüzden sanal ofis kiralamada kanun yönünden bir engel bulunmaz.

Şirketimi Sanal Ofise taşıyabilir miyim?

Sanal Ofis hizmeti kiralayarak şirketinizi sanal ofise taşıyabilirsiniz.

Tasfiye Sürecindeki Şirketimi Sanal Ofise Taşıyabilir Miyim?

Tasfiye sürecindeki şirketiniz için sanal ofis kiralayabilirsiniz.

Kısa Dönem Sanal Ofis Kiralayabilir Miyim?

Şirket yasal adresinizi, kiralamış olduğunuz sanal ofiste göstermek isterseniz minimum 6 ay süre ile sanal ofis kiralayabilirsiniz.

Sanal Ofis Vergi Dairesi Süreci Nedir?

Şirket kuruluşu veya adres taşıma işlemleri için sanal ofis hizmet kira sözleşmesini vergi dairesine beyan etmenizin ardından vergi denetim memuru kiralama yaptığınız adrese gelerek açılış veya taşıma işlemini onaylamaktadır.

Sanal Ofislerde Stopaj Ödeniyor Mu?

Sanal ofis hizmeti, firmalar tarafından sunulduğu için kira bedeline ek olarak +%18 KDV’li fatura kesilir. Bu sebeple KDV ödendiği için ayrıca stopaj vergisi ödenmez. Sanal ofis fiyatları bireysel işletmeler için de uygun çözümler sunar.

Sanal Ofis Kiralarken Hangi Şartlara Göre Kiralama Fiyatları Değişir?

Sanal ofis kiralama fiyatları, alınan hizmet içeriği ve lokasyona göre değişiklik gösterir.

Hangi Plazada Olduğunuza Göre Değişir

Hangi iş merkezi veya plazadan sanal ofis kiralarsanız, oranın fiyat standartları farklılık gösterebilir. Örneğin yüksek prestijli bir plazadan sanal ofis kiraladığınızda fiyatların ortalama üzerinde olması gayet normaldir.

Tutulan Süreye Göre Değişir

Sanal ofis fiyatlarını belirleyen diğer unsur da kira süresidir. En uygun sanal ofis kiralarında da tutulan süreye bakılır.

Sanal Ofislerde Aidat Ödeniyor Mu?

Geleneksel ofis kiralamalarında bulunan aidat, elektrik, su, yakıt gibi masraflar sanal ofis kiralarında söz konusu değildir. Bu yüzden ekonomik bir yöntemdir.

Kimler Sanal Ofis Açabilir?

Vergi mükellefi bütün işletmeler, resmi şirket adresi göstermek için uygun maliyetlerle sanal ofis kiralama hizmetinden faydalanabilir. Kiralık ofis ihtiyacı olan freelance çalışanlar da kartvizitlerinde prestijli bir plazayı iş yeri adresi olarak gösterebilirler.

Limited ve Anonim Şirketleri

Hangi sektör olursa olsun tüm limited ve anonim şirketleri, sanal ofis kiralama avantajına sahiptir.

Şahıs Şirketleri

Kişiye ait şahıs şirketleri, uygun maliyetlerle şirket adresini göstermek için sanal ofis kiralayabilirler.

Girişimciler

Start – up başlatan girişimciler, sanal ofis kiralayarak işlerini resmi uygulamalara göre destekleyebilirler.

Freelancerlar

Bağımsız çalışan yazılımcı ve tasarımcılar da sanal ofis kiralama hakkına sahiptir.

Sanal Ofis Kiralama Sözleşmesi Nasıl Oluyor?

İşletmelere yasal bir adres imkanı sağlayan sanal ofisleri kiralamak için belirli başlı standart prosedürleri de uygulamak gereklidir. Bu işlemler belirli yasal prosedürler çerçevesinde sanal ofis kira sözleşmesi ile yapılmaktadır. Sanal ofis kira sözleşmesini imzalarken yasal adresiniz ile birlikte sanal ofis için size sunulan hizmetleri inceleyerek sözleşmenize de ek yapabilirsiniz.

En Uygun Sanal Ofis Seçenekleri Nedir?

Sanal ofis kiralamak isteyenler, bütçeleri doğrultusunda en uygun sanal ofis seçeneklerini tercih eder. Sanal ofis firmaları, bulundukları lokasyon ve sundukları hizmetler doğrultusunda aylık belli bir ücret talep eder. Bu firmaları, sanal ofis konumlarını ve sunulan hizmetleri inceleyerek şirketiniz için en uygun sanal ofis seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.