close

Çağrı Merkezi
09:00 - 18.00

(850) 433-7397

En güncel kampanyalardan
ilk siz haberdar olun

Pazarlama

Pazarlama Nedir?

Her dönemde insanlar birbirlerine çeşitli ürün ve hizmetleri pazarlayarak pazarlama kavramını gerçekleştirmişlerdir. Bu durumda pazarlamanın insanın varoluşu kadar gerçekçi ve süregelerek ilerlediğini varsayabiliriz. Ama asıl soru şu, pazarlama kümülatif bir şekilde mi ilerliyor; yoksa her dönemde sıfırdan ve birikimsiz bir şekilde mi var oluyor? Tabi ki de pazarlama insanın varoluşunun başından beri kümülatif bir şekilde günümüze ulaşıyor. İnsanlar ve şirketler bu birikim içerisinde müşteri odaklı mı yoksa ürün odaklı mı çalışıp çalışmamaları gerektiğini anlıyor. Şöyle bir geçmişe baktığımızda 19.yy da posterler ve açık hava reklamları pazarlama ihtiyacını karşılamaya yetiyorken 20.yüzyıla geçiş yaptığımızda gelişen kitle iletişim araçları pazarlama tarihinde yeni kapılar açtı. Radyo, televizyon ve 20.yy ortalarında gelişme gösteren ve pazarlamaya dahi dâhiyane tebaa olmuş olan bilgisayar… Özellikle bilgisayarın icadı ve kitle iletişim araçlarının çoğalması pazarlamanın hızlı bir şekilde ilerlemesine ve daha net konumlandırmasına yardımcı olmuştur. Bütün bunları dile getiriyoruz ama pazarlamanın ne olduğundan bahsetmesek bu söylediklerimiz havada asılı kalır. Sektör olarak pazarlama da çalışan insanların bile tanımlama zorluğu çektiği pazarlamayı kısaca tanıma tebaa etmek gerekirse; insanların belirli toplumsal ihtiyaç ya da zevk duydukları, talep ettikleri ürün veya hizmet satımı-alımı yaparken şirketlerin ya da satıcının ürünü veya hizmeti göze daha elverişli, daha alma istekliliği uyandırır şekilde sunma durumu, şeklinde açıklanabilir.

Pazarlama Araçları

Pazarlama Araçları içerisine alabileceğimiz; Arama Motoru Optimizasyonu, Kuponlar ve İndirimler, Sosyal Medya Pazarlama, Adwords İzleme Kodları, Google Analytics, Blog şeklinde seçenekler mevcuttur.

Ünlü Pazarlamacılar

Pazarlamacı olmak büyük meşakkat gerektiren bir iştir. Büyük beceri ve zeka gereksinimi de doğurur. Pazarlamaya öncülük yapan bazı bilinirler aşağıda sıralanmıştır.

Keith Weed

Forbes’un 2017 Dünyanın En Etkili Pazarlama Şefleri listesinde birinci sırada yer alan Keith Weed, gıda ve bakım ürünleri üreten dünyanın en büyük şirketlerinden Unilever’in pazarlama sorumlusu. Liverpool Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi alan Weed, 1983’te Unilever’de pazarlama sorumlusu olarak rol alana kadar da bu mesleği icra etti. Unilever bünyesine katıldıktan sonra İngiltere, Fransa ve ABD’de genel yönetim ve pazarlama alanında aktif rol aldı. Sürdürülebilirlik konusuna önem veren ve bunu iş dünyasına entegre etmeye çalışan Weed, Unilever Sürdürülebilir Yaşam Planı’nın yaratılmasına ön ayak oldu. Weed’in sürdürülebilirlik ve ekonomik büyümenin birlikte ele alınması hakkında 2014’te yaptığı bir TED konuşması da mevcut.

Linda Boff

Eylül 2015’ten beri General Electric Company Pazarlama Müdürü olan Linda Boff, 1 Mayıs 2016’dan bu yana da General Electric Company Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor. Forbes’un 2017 Dünyanın En Etkili Pazarlama Şefleri (CMO) listesinde dördüncü sırada yer alan Boff, General Electric’in dijital pazarlama stratejilerini yönetiyor ve yenilikçi içeriklerle şirketin ticari alandaki etkisini artırıyor.

Seth Godin

Amerikalı yazar  Seth Godin’in pazarlama, iş yönetimi, büyüme ve liderlik gibi konularda çok satan kitapları bulunuyor. Pazarlama ve iş dünyasında oldukça ilgi gören kitapları, dünyanın birçok ülkesinde çok satanlar listesine girdi ve 35 dile çevrildi. “Free Prizes Inside” adlı kitabı ise Forbes tarafından 2004’te yılın en iyi iş kitabı seçildi.

Guy Kawasaki

Japon asıllı Amerikalı yazar ve iş danışmanı Guy Kawasaki, Garage Technology Venture ve Alltop.com’un kurucuları arasında yer alıyor. Kawasaki, 1995 – 1997 yılları arasında da Apple’da çalışarak Macintosh pazarının büyümesini ve müşteri kitlesinin kemikleşmesini sağladı. Pazarlama, girişimcilik ve rekabet gibi alanlarda yazdığı kitapları tüm dünya tarafından ilgiyle takip edilen Kawasaki’nin çok satan kitaplarından bazıları şöyle: Büyüleme, Sosyal Medya Sanatı ve Rakiplerinizi Çıldırtmanın Yolları.

Mari Smith

Facebook Pazarlama Uzmanı olan Mari Smith, aynı zamanda bir sosyal medya lideri. Smith, iş dünyasında markalara, kanıtlanmış sosyal medya pazarlama stratejilerini nasıl entegre edeceklerini ve nasıl kullanacaklarını öğreterek kârlarını artırmaları konularında yardımcı oluyor. “Facebook’un Kraliçesi” olarak anılan Smith, pazarlama konusunda dünyanın önde gelen uzmanları arasında yer alıyor. IBM tarafından dijital pazarlamayı şekillendiren yedi kadından biri olarak gösterilen Smith’in “The New Relationship Marketing” ve “Facebook Marketing: An Hour A Day” adında iki de kitabı bulunuyor.

Pazarlama Tanımı

Pazarlama, ürünün veya hizmetin müşteri ihtiyacına yönelik olarak düzenlenerek müşteri ile buluşturulup, satış ve hizmet sonrası da devam eden bütün süreçleri kapsamaktadır.

Pazarlama Yönetimi

Pazarlama yönetimi, hedeflenen kitle ve pazarı seçme, üstün müşteri değerleri oluşturma, sunma ve iletme yoluyla müşteriler elde etme, elde edilen müşteriler ile ilişkileri devam ettirme ve büyütme sanatı ve bilimidir. Philip Kotler'e göre, “Pazarlama yönetimi, organizasyonel hedeflere ulaşmak amacıyla hedef pazarlarla istenen değiş tokuşları gerçekleştirmek için tasarlanmış programların analizi, planlanması, uygulanması ve kontrolüdür." Pazarlama yönetimi, ticari ve işletme girişimleri konusunda en önemli fonksiyona sahiptir. Bu sayede, artan rekabetle maliyeti düşürmek, kar oranını arttırma amacıyla gelişmiş dağıtım yöntemlerine olan ihtiyacı karşılamada önem kazanmıştır.

Pazarlamanın Temel İlkeleri

Pazarlamanın temel ilkelerini sıralayacak olursak 7P şeklinde açıklanabilir. Ancak biz daha temel anlatımla ilk çıkış noktası olan 4P den bahsedelim. Bu noktada Pazarlama Karması ve 4P gibi iki kavrama bakalım önce. İlk defa Pazarlama Karması kavramı 1940’da reklamcılık profesörü olarak Harvard İşletme Enstitüsünde görev yapan Neil H. Bordan tarafından ortaya atıldı. Pazarlama Karmasının 12 bileşeni bulunmaktadır. Yaklaşık 20 yıl sonra Jenome McCarthy Pazarlama Karmasına ek olarak Pazarlamanın 4P’si adı altında yeni bir strateji geliştirdi. 4P startejisi Pazarlama Karmasından farklı ve daha özelleştirilmiş olarak 4 bileşenden oluşuyor. İsmini de ürün(product), fiyat(price), yer(place) ve tanıtım (promotion) şeklinde kelimelerin İngilizcelerinden kalıplaşmış. Bu 4 ana kavram içerisine birçok pazarlama özelliklerini de barındırmaktadır. Buna bir örnek olarak; tanıtım kavramı adı altında tutundurma, dağıtım… Vb. kanalları da içinde bulundurmaktadır. Pazarlama Karması ve Pazarlamanın 4P’ si stratejisi uzun yıllar boyunca etkin kullanıldılar. Buna ek olarak pazarlama gurusu olarak bilinen Phılıp Kotler’in de birçok kitabına konu olan Pazarlama Karması ve 4P hala direnmekte. Ama yine de zamanla 4P kavramının ne müşteri odaklı ne de iç pazarı önemsemediği için yetersiz kaldığı düşünüldü. Yine de her ortaya atılan düşünce gibi gelişmekte ve değişen dünyada stratejiler çağa ayak uydurmada sorun yaşadılar. 4P bileşenlerini açıklamak gerekirse;

Ürün: Karmanın temelini oluşturmaktadır. Pazara nasıl ulaşırız, ne tür bir yol izlemeliyiz gibi öncelikleri arar.

Yer: Satılacak olan ürünün müşteriler veya alıcılar tarafından kolay ulaşılabilir olup olmadığına bakılarak seçim yapılır. Ürünün ya da üretimin müşteriye yakınlığı hem maliyeti aza indirir hem de daha fazla kitleye ulaşıp daha çok satış gerçekleştirilmesini sağlar.

Fiyat: Müşteri ne kadar bir fiyatı bu ürünü satın almak ister? Verebilmeye razı olduğu fiyat nedir? Ürünü nasıl daha az maliyetle yaratabiliriz? Bütün bu sorulara cevap verir ve bence kavramlar arasında en önemli yere sahiptir. Değişmekte olan enflasyon oranlarına rağmen hala önem kazanır haldedir.

Tanıtım: Devamlı değişen gelişen günümüzde alternatifler de artmaktadır. Artma gösteren kitle iletişim araçlarıyla beraber ürünü tanıtma da, reklamını yapma da farklı seçenekler ortaya çıkmıştır. Rekabet ortamında dahi nasıl karşı bir etken geliştirip geliştirilemeyeceği bu kavram sayesinde açıklanmaktadır. Müşteri kaybı yaşanmak istenmiyorsa ürün tutundurmasının iyi ve devamlı yapılması gerekmektedir.

Pazarlamanın Özellikleri

Pazarlamanın pek çok özelliği vardır. Özellikle dijitalleşen günümüzde öne çıkan pazarlama özelliklerinden bahsedelim.

 • Pazarlama tüketicilerin ihtiyaçlarını ve isteklerini belirleyerek bu ihtiyaçlara uygun ürün ve hizmet geliştirmeye yönelik faaliyetlerin tamamıdır.
 • Pazarlama geleneksel, modern ya da dijital pazarlama gibi birçok faaliyet bütününü içine alır.
 • Pazarlama stratejisi dinamik yapıdadır. Bir işletmenin pazarlama faaliyetleri sürekli olarak gelişebilir ve değişebilir.
 • Pazarlama insanların ihtiyaçlarını karşılayan bir süreçtir.
 • Her işletme kendine profesyonel bir pazarlama stratejisi belirlemelidir. Belirlenen strateji işletme tarafından değiştirilebilir.
 • Pazarlama faaliyetlerinden birini yürütebileceğiniz gibi birçok pazarlama stratejisini aynı anda yürütebilirsiniz.
 • Pazarlama çalışmaları çok yönlüdür.
 • Hedef kitleyi tanıma pazarlamanın temel çıkış noktaları arasındadır.
 • Pazarlama faaliyetlerine yatırım yapabilmek için öncelikle bir marka algısı ortaya çıkarmalısınız.
 • Aldığınız pazarlama hizmeti ne kadar profesyonel ve verilere dayalı olursa o kadar fazla kazanmaya başlayabilirsiniz.

Pazarlama Teknikleri

Çeşitli pazarlama teknikleri aşağıda sıralanmıştır:

 • Doğrudan pazarlama, doğrudan yapılan pazarlama yönteminde işletmeler ve tüketiciler arasında herhangi bir aracı bulunmaz. Yapılacak olan pazarlama direk olarak yapılmaktadır. Doğudan pazarlama için tüketicilere kataloglar veya el ilanları gönderilebilir. Ayrıca e-mail yöntemi de doğrudan pazarlama içerisinde yer almaktadır.
 • Viral pazarlama, bu pazarlama yönteminde virüs usulü kullanılmaktadır. Yani müşterilere ulaştırılması gereken mesaj oldukça hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Bu hızlı yayılmanın virüse benzediği düşünülmektedir. Viral pazarlama ile etkili ve hızlı bir yol kullanılmaya çalışılmaktadır. İlgi çekici videolar ve etkili görseller viral pazarlama için oldukça önemlidir. Buna benzer yollarla viral pazarlama yapılabilir.
 • Ağızdan ağıza pazarlamada, satış süreci hızlandırılmaya çalışılmaktadır. Ağızdan ağıza yapılan pazarlamayı insanlar kendi arasında yaymaktadır. Yani herhangi bir marka veya bir ürünü beğenen kişiler girdiği ortamda konuşa konuşa ürünlerin satılmasına yardımcı olur.
 • Sanal pazarlama, sanal olarak yapılan pazarlama yaygın olarak kullanılmaktadır. Çünkü günümüzde teknoloji son derece gelişmiştir. Bundan dolayı İnternet ortamında daha kolay bir şekilde pazarlama yapılmaktadır.
 • Gerilla pazarlama, ismi gerilla savaşından türetilmiştir. Aynı şekilde şaşırtıcı taktikler ve dahasıyla dikkati başka yere çekmeyi hedeflemektedir. Bu taktikler şaşırtıcı ve yaratıcı olmalıdır ki hedef kitlenin ilgisini çeksin ve odağına yerleşsin. Yani hedef kitlenin dikkatini çekecek şekilde çevreye somut reklamlar yüklemek.

Pazarlama Stratejileri

Pazarlama stratejisi iş hedefleriniz konusunda çok net olunmasını gerektiren bir konudur. İyi bir pazarlama stratejisi, sadece teknoloji ve dijitale yoğun yatırım yapılan bir strateji anlamına gelmez. Bunun yerine, pazarlama stratejisi tamamen hedeflere ulaşmakla ilgili olmalıdır.

Amaç, müşterinin şirketi araması için  ikna etmekse ama müşteri şirketi aramazsa, pazarlama ne kadar pahalı veya yaratıcı olursa olsun başarısız olmuştur. Bu, pazarlamanın yaratıcı ve yenilikçi olmadığı anlamına gelmez, ancak hedefler gerçekleşmezse strateji başarılı sayılamamaktadır.

Pazarlama Strateji Oluşturma

Hedeflenen pazarlama organizasyonuna ulaşmak için faaliyet modeli bileşenleri çeşitli katmanlar bazında analiz edilmeli ve gelecek duruma yönelik verimlilik/iyileştirme fırsatları tespit edilmelidir. Bunun yanında tüm katmanlar sorgulanırken dijitalleşme seviyeleri belirlenerek, gelişim alanları ortaya koyulmalıdır. Pazarlama olsun ya da olmasın herhangi bir strateji oluşturmanın 3 aşaması vardır;

 1. Problemin teşhisi
 2. Problemle başa çıkmak için yol gösterici bir politika
 3. Politikayı gerçekleştirmek için bir dizi hedef belirleyin,

Pazarlama faaliyet modelinin her bir bileşeninin kurumsallaşma, sürdürülebilirlik, optimum maliyet ve iç/dış müşteri memnuniyeti gereksinimlerine yanıt verecek şekilde ele alınması gerekmektedir.

 

Pazarlama Konumlandırma

Konumlandırma bir ürün ya da hizmetin potansiyel alıcılar tarafından nasıl görüldüğü ile ilgilidir. Konumlandırma diğer rakiplerin mevcut durumuna göre ifade edilir. Pazarlama gurusu olarak bilinen Phılıp Kotler’e göre konumlandırma, hedef tüketicilerin zihninde anlamlı ve rakiplerinden ayrılan pozisyonda yer işgal etmek amacıyla firma vaat ve imajının yapılandırılmasıdır.

Bu anlamda konumlandırmanın en önemli değeri, ürünle ilgili değil, tüketicilerin ürün hakkında düşündükleri üzerinde odaklanmasıdır. Pazarlama stratejileri kapsamında gerçekleştirilen temel uygulamaların doğal bir sonucu olarak yapılandırılan konumlandırmanın başarılı bir sonuç vermesi için pazar bölümlemesinin ve hedef pazarlamasının öncelikli olarak gerçekleştirilmesi gerektiğine değinilmiştir.

Stratejik Pazarlama

Stratejik pazarlama orta uzun vadedeki hedefleri içeren daha ciddi analiz, planlama ve uygulama gerektiren bir pazarlama yaklaşımıdır. Günümüzde pazar, müşteri ve ürün olmadan işletmenin varlığı anlamsızdır. Rekabet koşulları içerisinde sadık müşteri yaratmak her geçen gün zorlaşmaktadır. Daha iyi fiyat ve kalite arayan müşterinin umurunda olmak için bizi rakiplerimizden farklılaştıracak benzersiz satış önerisine sahip, temsiliyeti yüksek ürünler yaratmak gereklidir. Stratejik pazarlama ve ürün yönetimi de bu noktada devreye girmektedir. 

Pazarlama 1.0

Pazarlama 1.0 olarak da ifade edilen ilk dönemi, üretim lodaklı dönem, üretici kontrollü dönem olarak ifade edebiliriz. Bu dönem seri üretime geçilen sanayi devriminin hemen başlarında ortaya çıkmış, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin de etkisiyle işletmeler, kitlesel üretimler meydana getirebilmiştir.

Pazarlama 2.0

Kitlesel ürün artışı ile birlikte firmalar ürün odaklı bir yaklaşım izlemişlerdir. Bir diğer deyişle firmalar, ürünlerinin niteliğini arttırarak, talebi de kendi lehlerine çevirebileceklerini düşünmüşlerdir. Diğer yandan talepten fazla arzın gerçekleştiği bir piyasada, ürün niteliklerini arttırmanın da tek başına yeterli olmadığı değerlendirilmiş; pazar payını ve satışları arttırmak adına, ürünlerin bilinirliğini de arttırmanın önemli olduğu düşünülmeye başlanmıştır. Dolayısıyla satışın arttırılması odaklı bir yaklaşım da bu dönemin hâkim anlayışları arasında gösterilmektedir.

 

Pazarlama 3.0

Gelişmiş teknolojik imkânlar, internet, geniş çaplı ve kolayca bilgiye erişim Pazarlama 3.0’ı doğurmuştur diyebiliriz. Bu dönemde Pink’in deyişiyle insanlar, empati kurabilen, kreatif, anlam üreten kişiler olarak tanıtılmaktadır. (Pink, 2006: 24-25). Yani artık bu çağda firmalar yerine tüketicilerin kreatifliği ön plana çıkmaktadır. Bireyler ürünleri tüketirken aynı zamanda üretime de katılmaktadırlar. Böylelikle “tüketici” (consumer) kavramı, “tasarlayan tüketici” (prosumer) kavramı ile yer değiştirmektedir.

Pazarlama 4.0

Geleneksel pazarlama ile dijital pazarlamanın birleşmesi ile birlikte ortaya çıkan pazarlama 4.0 müşteri faaliyetlerinin ve ticari olan işlemlerin gerçek zamanlı olarak izlenebilmesidir. Bunun yanında sadece markanın ürün oluşturması değil, marka ile tüketici iş birliği ile ürün oluşturulması, tüketici değerinin, fikrinin markanın ürünlerinin oluşumunda, tüketicilerin artık o ürünün marka ile birlikte parçası haline gelmesidir.

Müşteriler ve firmalar bu aşamaya nesnelerin internet yoluyla yani endüstri 4.0 ile geliyor ve bunu pazarlama 4.0 ile pazarlıyor.
Pazarlama 4.0 ile amaç artık sadece bugünde var olan pazarlamayı uygulamak, düzenlemeler yapmak, onun üstünden ilerlemek değil, gelecekte de var olacak olan pazarlama türlerini, yollarını öngörüp, uygulamaya çalışmalarıdır.
Aslında pazarlama 4.0 ile markalar ve firmalar, tüketicilerine yani hedef kitlelerine hikaye anlatarak onlara deneyim yaşatmaya çalışarak kendilerine çekmeye çalışmaktadır. Bunu da hem geleneksel pazarlama yolları ile hem de dijital pazarlama yolları ile yaparak başarabilmektedirler.

Pazarlama 5.0

Pazarlama 5.0 diğer pazarlama türlerinden sonra nesnelerin interneti pazarlaması türemiştir. Nesnelerin interneti (IoT), nesnelerin birbirlerine ve internet bazlı teknolojilerle dijital ortamlara bağlanabildiği ağ platformunu ifade eder. Yakın geleceğin teknolojisi olan nesnelerin internetinin kullandığı RFID, NFC, sensör ve bioçip gibi araçlarla tüm nesneleri akıllandırıp birbirlerine ve insanlara bağlaması öngörülmektedir. Böylece akıllı evler, yollar, tarlalar, şehirler ve akıllı üretim ve pazarlama süreçleri gibi onlarca unsur geleceğin yaşamlarını çevreleyecektir.

Dijital Medya ve Pazarlama

Dijital pazarlama daha fazla potansiyel müşteriye, daha doğru bir kitleye, daha hızlı ve daha etkili ulaşmak için işe yarayan stratejiler bütünüdür. Dijital pazarlamada reklam performansları net değerlerle ölçülebilir, doğrudan spesifik bir kitleye hitap edilebilir ve potansiyel müşteri ile karşılıklı iletişim kurulabilir.

Dijital Medya Yönetimi

Dijital medya yönetimi Türkiye’de yaklaşık olarak 50 milyon dijital medya kullanıcısına hitap etmektedir. Bu nedenle bu tip ağlar dijital medya kullanıcıları tarafından görmezden gelinemez. Sosyal medya yönetimi, SEO, Google Adwords reklamları ve Web tasarımı gibi hizmetleri kullanarak ürün ve hizmetlerin hedef kitleye satılabilmesine olanak sağlar.

Dijital Pazarlama Yönetimi

Bir kurum veya ürün ve hizmetleri tanıtmaya yönelik kampanyaların geliştirilmesi, uygulanmasını ve yönetilmesini kapsar. Dijital alandaki marka bilinirliğini arttırmanın yanı sıra web sitesi trafiğini arttırma ve potansiyel müşterileri edinmeye yardımcı olur.

Dijital Pazarlama Tarihi

Dijital pazarlamanın ortaya çıkış tarihi 1980’lerin başına kadar gidebilir. Bu yıllarda bilgisayar sistemleri sadece bilgileri depolayacak şekilde kullanılmaktaydı. 1981 yılında IBM ilk kişisel bilgisayarı geliştirdi. İlerleyen zamanlarda firmalar sadece müşterilerinin bilgilerini depolamak amaçlı bilgisayarları kullandı. 1986 yılında müşteri yönetim şirketi olan ACT veri tabanı pazarlama yazılımını ilk kez kullanıcılara sundu. Bu yazılım sayesinde firmalar çok geniş bir müşteri verileri depolayabildi. 90’lı yıllara gelindiğinde ise özellikle CRM araçları en popüler uygulamalar haline geldi. CRM yazılımları sayesinde firmalar mevcut müşterilerini ve potansiyel müşterileri ile olan etkileşimlerini takip edebilme fırsatı elde buldular. Firmalar envanterlerini kontrol edebildiler ve etkileşim takibi konusunda çok verimli veriler elde edebildiler.

1998 yılında büyük bir internet devrimi yaşandı ve dünyanın en büyük arama motoru Google ortaya çıktı. Günümüzde Google, arama motoru pazarının en önemli ismi olarak karşımıza çıkmakta. Dijital pazarlama ve arama motoru pazarlama stratejilerinin tamamına yakını Google tarafından yönetilmektedir. 1999 yılında ise e-CRM sayesinde tedarikçilerinin çok sayıda müşterisine çevrim içi depolama hizmeti verebileceği ve rekabeti arttıran bir uygulama devreye soktu.  Artık e-CRM sayesinde firmalar sürekli olarak bilgi güncellemeleri yapabildi ve müşteri bilgileri artık dinamik bir yapıya kavuştu. Bu süreçte müşterilerin hareketlerinde büyük artışlar yaşanmaya başladı.

2004 yılı itibariyla Google halka açıldı. Ayrıca 2000’li yılların ortalarında dijital pazarlama ile gerçek satın alma faaliyetleri başlamadan Google ve diğer arama motorlarını kullanan kitlenin çevrim içi faaliyetlerinin artmasıyla tüketici davranışlarında büyük bir değişiklik gözlendi. Bu gelecekte artık bazı şeylerin çok farklı olacağının habercisiydi.

2007 yılında Apple’ın ilk Iphone’u piyasaya sürmesiyle birlikte mobil cihaz kullanımı da farklı bir boyuta geldi. Ancak bu yıllarda sosyal medyanın dijital pazarlamada ki gücü anlaşılamadı. Sosyal medya da tam olarak bu yıllarda gelişmeye ve çeşitlenmeye başladı.

2010’lu yıllardan günümüze kadar ki sürece bakacak olursak insanların günlük çevrim içi olma süresi 10 saatin bile üzerine çıktı. Dijital dünya çok hızlı bir değişim içinde. Bu değişimi yakalayan firmalar büyürken bu değişime ayak uyduramayan firmalar büyürken bu değişime ayak uyduramayan firmalar da dijital pazarlama konusunda geride kalıyor.

Dijital Pazarlama Alanları

Günümüzde dijital pazarlamanın uygulama alanlarını sıralamaya kalksak büyük bir liste uzar. En önemli olanlarını belirtecek olursak;

 • Web Sitelerinde
 • Sosyal Medya Uygulamaların (Instagram, Facebook, Twitter, vb)
 • Influencer Pazarlama (Infulencer Marketing)
 • Sesli Arama Pazarlaması (Voice Marketing)
 • Chatbot Pazarlaması (Chatbot Marketing)
 • Görüntülü reklam platformları
 • İnfografikler
 • Online video platformları
 • E-Mail Pazarlaması
 • Blog yayınların
 • Oyunlar
 • E kitap ve E-Ticaret Pazarlamasında

Dijital Pazarlama Araçları

Günümüzde dijital bir çağda yaşıyoruz ve dijital pazarlama araçları da geleneksel pazarlama araçlarına nazaran çok farklı. Sıralayacak olursak;

 • Web siteleri / mobil siteler
 • E-mailler
 • Arama motoru optimizasyonu (SEO)
 • Sektörel pazaryeri siteleri ve forumlar
 • Sosyal medya platformları
 • Banner/slider reklamlar
 • Google reklamları
 • Affiliate pazarlama
 • Video pazarlama
 • Nasıl yapılır dokümanları
 • Başarı öyküleri
 • Grafikler
 • E-kitaplar
 • Çizgi filmler
 • Karikatürler
 • İllustrasyonlar
 • İndirim kuponları
 • Sıkça sorulan sorular
 • Webinarlar
 • İnfografikler
 • Gif’ler
 • Online oyunlar
 • Ropörtajlar
 • Bloglar
 • Vloglar
 • Online anketler
 • Online yarışmalar
 • Online anketler
 • Podcastler
 • Fotoğraflar ve fotoğraf kolajları
 • Basın bültenleri
 • Tahminler, analizler
 • Kullanıcı tarafından yaratılmış içerikler
 • Şirket haberleri
 • Beyaz bültenler (White paper)

Dijital Pazarlama Çeşitleri

Diğer pazarlama maliyetleriyle karşılaştırırsak dijital pazarlama oldukça düşük maliyetlidir. Sıralayabileceğimiz bazı pazarlama çeşitleri;

 1. E-mail Pazarlama: En eski dijital pazarlama yöntemi olan e-mail pazarlama, en fazla kullanılan ve sıklıkla gördüğümüz bir yöntemdir. Diğer pazarlama türlerine oranla maliyeti çok düşüktür ve kampanyayı doğru bir şekilde yürüttüğünüz takdirde harika sonuçlar alırsınız.
 2. Sosyal Medya Pazarlaması: Sosyal medya kullanıcı sayısı 3.50 milyara ulaşmışken, sosyal medyada pazarlama yapmamak yanlış bir hareket olurdu. Doğru hedef kitle belirleyerek oluşturduğunuz kampanyalar ile büyük bir kitleye ulaşabilirsiniz.
 3. İçerik Pazarlaması: “Amacım satış yapmak değil, markamı tanısınlar yeter.” diyorsanız içerik pazarlaması yaparak istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz. Web sitenizde blog yazılar oluşturarak, hem markanız hakkında vereceğiniz bilgiler ile tanıtım yapmış olacak hem de müşterilerinizin ilgisini çekeceksiniz.
 4. Arama Motoru Optimizasyonu(SEO): Günde binlerce kişiye ulaşabileceğiniz bir yöntem, hem de ücretsiz bir şekilde! Güçlü bir SEO çalışması yaparak web sitenizi ilk sayfalara getirebilirsiniz. Bunun için en önemli nokta anahtar kelimelerdir. Düzenli olarak yürüteceğiniz bu çalışma ile kalıcı bir sonuç elde edebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Faaliyetleri

Dijital pazarlama faaliyetleri kapsamında Dijital Pazarlama Summıt’leri, Marketing Türkiye’nin gerçekleştirmiş olduğu etkinlikler, Branding Türkiye’nin yapmış olduğu etkinlikler gibi dijital pazarlama hakkında bilenlerden ve deneyim sahibi kişilerden alacağınız çeşitli konferans, seminer ve paneller mümkündür.

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir

Dijital pazarlama kanalları hedef kitleye hangi mecradan ve hangi şekilde ulaşılacağı meselesidir. Şimdi bunları sırasıyla inceleyelim.

 1. SEO(Arama Motoru Optimizasyonu):Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO, en genel tanımıyla organik aramalarda sitenizin en üst sıralarda çıkmasını sağlamak amacıyla yaptığınız çalışmaların bütünüdür. Yapacağınız çalışmaların özgün, değer odaklı ve sürekli olması istediğiniz sonucu almanızı hızlandıracaktır. Ancak burada en çok düşülen yanlış, kullanıcıyı değil arama motoru botlarını düşünerek içerik üretmektir. Bu durumda ortaya kalitesiz, anlamdan yoksun içerikler çıkmakla beraber tüketiciye fayda sağlamaktan uzaklaşmaktayız. Bu nedenle içeriklerimizi hedef kitlemiz olan ilgili tüketicilerimize fayda sağlayacak şekilde üretip, arama motoru botlarına göre de optimize edeceğiz. Yani özetle “ Kullanıcıya fayda sağlayacak şekilde içerik üret, arama motorlarına göre optimize et” stratejisi bizi bu tuzaktan kurtaracaktır.  En temelinde SEO, iki temelden oluşur. Bunlar ;
  • Site İçi SEO (Onpage Seo)
  • Site Dışı SEO(Ofpage Seo)

  Site içi Seo çalışmaları, sitenizin içinde bire bir sizin kontrolünüz altında olan, temelinde kullanıcı deneyimi yatan çalışmalardır. Site içi optimizasyonlar bitmeden site dışı çalışmalara başlanması önerilmez. En bilenen çalışmalar şunlardır ;

  • Meta title ve descripton düzenlemeleri
  • Site içi linklemeler
  • Site hızı
  • Url düzenlemeleri
  • Başlık düzenlemeleri
  • Görsel optimizasyonları
  • Kategori düzenlemeleri

  Site dışı Seo çalışmaları, sitenizin dışında gerçekleşen faaliyetlerdir. Size referans olan siteler, forumlar, hakkınızdaki sosyal medya paylaşımları site dışı Seo faaliyetlerinizi kapsamaktadır. Bu çalışmalardan en çok bilineni ve hata yapılanı backlinktir. En genel tanımıyla başka sitenin sizin sitenize yönlendirici bir link vermesi olarak bilinen backlink çalışmaları, çok detaylı bir süreç olup, yanlış yapıldığı taktirde sitenizi kapanmaya kadar götürebilir. Bu yüzden dikkatli davranılmalı, bir anda yüklenilmemeli ve zamana yayarak yavaş yavaş yapılmalıdır.

 2. Sosyal Medya Reklamcılığı: Tüm sosyal mecralardan verilen reklamlara ve pazarlama faaliyetlerine verilen isimdir. Dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya reklamları, Facebook ve İnstagram Reklamcılığıdır. Ancak bununla birlikte Youtube, Twitter, Linkedin, Snapchat, Tiktok Reklamcılığı da diğer popüler kanallar arasındadır. Hedef kitleniz hangi mecralarda daha fazla vakit geçiriyorsa onları burada rahatlıkla yakalayabilir ve etkileşime geçebilirsiniz.
 3. Google Reklamcılığı:Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google’ da reklam vermek markanız için olmazsa olmazdır. Arama sonuç sayfasında bulunan ilk dört ve son dört sonuç reklam, ortadaki kısımlar ise organik arama sonuçlarıdır. Dolayısıyla siteniz organik aramalarda ilk sırada yer alsa dahi Google reklamcılığını (Google Ads) kullanmazsanız rakipleriniz önünüze geçebilir. En çok kullanılan Google Ads Reklam türleri şunlardır ;
  • Arama Ağı Reklamları
  • Alışveriş Reklamları
  • Görüntülü Reklam Ağı (GDN)
  • Yeniden Pazarlama
 4. İçerik Pazarlaması:İçerik pazarlaması, hedef kitlemize ürün ve hizmetimiz hakkında reklam kokan ve bilgi veren satış odaklı içerikler yerine onların ilgi duyabileceği, okuduklarında, izlediklerinde, bir fayda elde edebilecekleri, ürün veya hizmetimiz hakkında doğrudan reklam içermeyen içerik pazarlaması türüdür. Bloglar, videolar, e- dergi, e-kitap, forumlar, haberler, eğitimler aracılığıyla hedef kitlenize fayda sağlayacak içerikler üretebilirsiniz.Örneğin:Bir dil okulu olduğunuzu varsayalım. Sürekli hizmetinizle ilgili fiyatlar paylaşmak, bilgi vermeye çalışmak müşterilerinizi sıkacaktır. Öte yandan kim neden sizi takip edip, sürekli verdiğiniz bu mesajlara maruz kalmak istesin ki? İçerik pazarlaması tam da bu noktada yardımımıza koşuyor. Mesela dil öğrenimi hakkında püf noktalar içeren paylaşımlar hedef kitlenizin ilgisini çekebilir. Haftanın belirli gün ve saatinde bununla ilgili blog yazınızı yayınlayabilir ve sosyal medya hesaplarınızdan da paylaşabilirsiniz. Haftanın başka gün ve saatinde konunun uzmanı hocalarla online etkinler düzenleyip bu etkinliği sosyal medya hesaplarınızdan duyurabilirsiniz. Etkinlik videonuzun bir kaydını sosyal medya hesaplarınızdan ve sitenizden hedef kitlenizle paylaşabilirsiniz. Yabancı dil öğrenimi ile ilgili haftanın belirli gün ve saatlerinde güncel haberler paylaşabilirsiniz. Böylelikle hedef kitleniz sizi takip etmek için bir sebep bulacaktır. Beğendiği içeriğinizi arkadaşlarıyla paylaşıp, onları da etkileşime sokacak ve Ağızdan Ağıza Pazarlama yapacaktır.
 5. Influencer Marketing:Influence, kelime anlamıyla “etkilemek”, influencer ise “etkileyen” anlamına gelmektedir. Belirli bir konuda popüler, uzman ve saygı gören ve sadık bir kitlesi bulunan kişilere “Influencer” diyoruz. Influencer Marketing, sevdiğimiz, saygı duyduğumuz, güvendiğimiz, bizi etkileme gücüne sahip kişiler aracılığıyla ürün, hizmet veya markların tanıtılmasıdır.Peki nedir bunu önemli kılan ? Günümüzde insanlar milyonlarca pazarlama mesajına ve reklamına maruz kalmaktadır. Hal böyle olunca bunlar etkisini yitirmekte ve artık ilgimizi çekmekte başarısız olmaktadır. Ancak sürekli takip ettiğimiz ve bizden birisi olarak gördüğümüz sevdiğimiz bir Influencer’ın paylaşımına tepki vermememiz çok mümkün değil. Bir de bu paylaşım ilgi duyduğumuz bir konu, ürün veya hizmet ile alakalı ise tartışmasız dikkatimizi çekecektir.Diyelim ki sağlıklı ve doğal gıdalar üreten bir markasınız. Bu alanda markanızla en ilişkili bulduğunuz, sağlıklı ve doğal gıdalar alanında tanınan ,bilinen, saygı duyulan, sevilen ve hedef kitlenizin takip ettiği Influencerları seçerek, bunlar aracılığıyla markanızı pazarlayabilirsiniz.  Yöntemin ciddiyetini anlamınız açısından ülkemizin E-ticaret lideri Trendyol’un markasını büyütmesine ciddi katkıda bulunduğunu söyleyebiliriz. 3000’ e yakın influencer ağı bulunan Trendyol, ilişkili kategorilerde ve ürünlerde bu influencerlar aracılığıyla tüketicilere ulaşıyor.
 6. Sosyal Medya Pazarlaması: Hedef kitlenizin ve potansiyel müşterilerinizin en fazla vakit geçirdiği sosyal mecralarda onlarla etkileşime girerek, sürekli bir tüketici bağlılığı ve marka iletişimi oluşturabilirsiniz. Aktif olarak etkileşimde olacağınız müşterilerinize faydalı içerikler üretip, onları sıkmadan ben buradayım derken, potansiyel müşterilerinize de ulaşma fırsatı sağlayacaksınız. Burada ki kilit husus faydalı içeriktir. Yukarıda bahsedilen içerik pazarlamasında anlattığımız şeyleri burada uygulayabilirsiniz. Hedef kitlenize hitap edeletn konseptlerde, haftanın belirli günleri ve saatleri farklı konseptler üreterek sürekli etkileşime girebilirsiniz. Örneğin her Pazartesi günü akşam 20.00’de etkinlik düzenleyip, her Çarşamba akşam 20.00’de yine farklı bir etkinlik düzenleyebilirsiniz. Sürekli farklı konseptler üreterek sizinle sürekli iişim halinde kalmalarını sağlayabilirsiniz. Tv ve Medya sektöründe başarılarıyla bilenen Acun Ilıcalı’dan bu konuda kopya çekebilirsiniz. Her hafta farklı bir etkinlik ve konseptle sürekli iletişim halinde kalarak başarılı programlar sergiliyor.
 7. Affiliate Marketing( Bağlı Pazarlama): Türkçesi Bağlı Pazarlama olan Affiliate Marketing, satış ortakları aracılığıyla yapılan satışın belirli bir kısmını paylaşmaktır. Dolayısıyla Satış ortağının ürününüzün veya hizmetinizin linkini paylaşması ve bu link üzerinden sitenizden yapılan satışlardır. Ülkemizde E-ticaret siteleri başta olmak üzere bir çok marka bu yöntem aracılığıyla satış elde etmektedir. Trendyol Hepsiburada, N11, Gittigidiyor vs E ticaret siteleri bu yöntemi sıkça kullanmaktadır. Influencer veya diğer satış ortaklarını kullanarak satış elde etmektedirler.

Dijital Pazarlama Planı

Dijital pazarlama planı, sosyal medya, SEO, SEM, PR, içerik, e-mail, markalaşma çalışmalarını tümüyle kapsayan ve bütünleşik pazarlamaya dahil her şeyi uygulayabileceğiniz bir stratejidir. Bu plan çerçevesinde hedeflerinizi görmeniz ve ulaşmanız daha kolay olacaktır. Mevcut hedef kitlenize yönelik yapacağınız planlı çalışmalar sizi doğrudan başarıya götürecektir. Dijital pazarlama planı, eksiksiz bir şekilde uygulandığı takdirde sağladığı faydalar kalıcı olacaktır. Bu planı hazırlarken mevcut hedef kitlenizi ve pazardaki potansiyel müşterilerinizi iyi değerlendirmeniz gerekmektedir. Dönemsel olarak hazırladığınız planlar işinizi kolaylaştırır ve süreç içerisinde müdahale etmenize imkan sağlar.

Dijital Pazarlama Programları

Dijital pazarlama konusunda eğitimsel anlamda bilgi sahibi olmak için çeşitli sertifika programları ile birlikte tecrübeli isimlerin size yol göstereceği eğitimlerle dijital pazarlama alanında bilgi sahibi olmak çok kolay. Udemy gibi sertifika programları ile birlikte dijital pazarlama eğitimleri edinebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Stratejileri

Günümüz  şirketler için oldukça önem arz eden dijital pazarlama stratejilerini sırasıyla inceleyelim.

 1. Arama Motoru Optimizasyonu(SEO): Arama motoru optimizasyonu günümüzün en etkili dijital pazarlama türlerindendir. SEO, işletmenizle ilgili anahtar kelimeler ve kelime öbekleri için arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alacak şekilde web sitenizi iyileştirme sürecidir. Ne kadar çok anahtar kelime için sıralanırsanız ve o kadar üst sıralarda yer alırsanız, daha fazla potansiyel müşterinin web sitenize ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.
 2. Tıklama Başına Ödeme(PPC) Reklamcılığı: Bir başka güçlü ve uygun maliyetli çevrimiçi pazarlama stratejisi, tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığıdır. PPC, açık artırmaya dayalı bir sisteme dayanan ücretli bir reklam biçimidir. PPC ile, reklamlarınızın gösterilmesini istediğiniz anahtar kelimeler için teklif verirsiniz; reklamınız, bir kullanıcının araması anahtar kelimenizi içerdiğinde tetiklenir. Bu reklamlar daha sonra arama sonuçlarının en üstünde, organik listelerin üzerinde görünür. Bir kullanıcı reklamınızı tıklamaya karar verirse, o tıklama için ödeme yaparsınız. PPC, arama yapanlara işlem sorgularıyla ulaşmayı amaçlar; bu, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın almaya hazır oldukları anlamına gelir. Reklamınızı tıkladıklarında, açılış sayfanıza gelirler ve bir ürün satın alarak, bir e-posta bültenine kaydolarak veya başka bir işlem yaparak dönüştürmek için bir harekete geçirici mesaj (CTA) görürler.
 3. İçerik Pazarlaması: İçerik pazarlaması, bugün şirketler için başka bir çevrimiçi pazarlama stratejisidir. İçerik pazarlamasında işletmeniz, içerik aracılığıyla tüketicilere ulaşmaya, onlarla etkileşim kurmaya ve onlarla bağlantı kurmaya odaklanır. Videolar , blog yazıları , infografikler ve daha fazlasını içerebilen bu içerik, kullanıcılara değerler sağlar. Bir dijital medya stratejisi olarak içerik pazarlamasının genel amacı, hedef kitlenize değerli bilgiler sağlamak, trafiği artırmak ve dönüşümler oluşturmaktır. Teknik açıdan içerik pazarlaması, arama sonuçlarında görünürlüğünüzü artırmak için içeriğinizi arama motorları için optimize etmeye de odaklanır.
 4. E-posta Pazarlama: E-posta pazarlaması, mevcut müşterileri elde tutmanın yanı sıra yenilerini kazanmaya odaklanır. Marka bilinirliği oluşturmak, şirketinizi akılda tutmak ve tekrar satın almaları teşvik etmek için mükemmel bir tekniktir. E-posta pazarlamasının temel bir parçası, hedef kitlenizi büyütmenin yanı sıra kampanyalarınızı geliştirmek ve hassaslaştırmaktır. İçerik pazarlaması gibi, e-posta pazarlaması da kullanıcılara değerli bilgiler sağlamayı amaçlar.
 5. Sosyal Medya Pazarlaması:Sosyal medya pazarlaması, marka bilinirliği oluşturmaya ve dönüşümleri artırmaya odaklanır. Bir sosyal medya pazarlama kampanyası, hedef kitlenize ve platform tercihlerine bağlı olarak bir veya birkaç sosyal medya platformunu içerebilir.
  Bu İnternet pazarlama stratejisi için en popüler platformlardan birkaçı aşağıdakiler gibidir:

   

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest
  • LinkedIn

  Şirketinizi sosyal medyada pazarlamanın yanı sıra, bu strateji genellikle reklamcılığa da odaklanır.

 6. Sesli Arama Optimizasyonu: Sesli arama optimizasyonu, hedef kitleniz ve işletmenizle alakalı anahtar kelimeler için öne çıkan snippet’i kazanmaktır. Şirketiniz sıfır konumuna göre sıralayarak tüketicilere yönelik çevrimiçi görünürlüğünü artırır ve bu da mağaza ziyaretlerine, ürün satın almalarına ve daha fazlasına yol açabilir.
 7. Video Pazarlama: Video pazarlama yoluyla şirketiniz erişimini artırır, gelirini artırır ve operasyonlarını genişletir. İçerik pazarlaması ve e-posta pazarlaması gibi, işletmeniz de hedef kitlesi için bilgilendirici ve değerli videolar oluşturmaya odaklanır. Video pazarlama, marka bilinirliğini, dönüşüm oranlarını ve şirket gelirini artırmaya odaklanır. Kullanıcılar için değerli, yüksek kaliteli içerik oluşturarak bu hedeflere ulaşır. Bu strateji, sesli arama optimizasyonu gibi mevcut kullanıcı davranışlarına da hitap etmektedir.

Dijital Pazarlama 101

Dijital pazarlama, tüm çevrimiçi pazarlama çabalarınız için kullanılan bir şemsiye terimdir. İşletmeler, mevcut ve potansiyel müşterileriyle bağlantı kurmak için Google arama motoru, sosyal medya, e-posta ve web siteleri gibi dijital kanalları kullanıyor. Dijital reklamcılık, e-posta pazarlaması, çevrimiçi broşürler ve ötesindeki web sitenizin kendi çevrimiçi marka varlıklarınızdan, dijital pazarlama şemsiyesi altına giren çok çeşitli taktikler ve varlıklar vardır. Ve en iyi dijital pazarlamacılar, her bir varlığın veya taktiğin onların hedeflerini nasıl desteklediğine dair net bir tabloya sahip.

En yaygın varlıklar ve taktiklerden bazılarının hızlı bir şekilde listesi şu şekildedir:

Varlıklarınız;

 • İnternet siteniz
 • Blog gönderileri
 • E-Kitaplar ve makaleler
 • İnfografikler
 • Etkileşimli Araçlar
 • Sosyal medya kanalları (Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram vb.)
 • Kazanılan çevrimiçi kapsama alanı (PR, sosyal medya ve yorumlar)
 • Çevrimiçi broşürler ve lookbooks
 • Marka varlıkları (logolar, yazı tipleri vb.)

360 Derece Dijital Pazarlama

360 derece pazarlama ya da 360 derece dijital pazarlama, bütünleşik pazarlama iletişiminden ilham alır. Pazarlamada iletişim materyali olarak kullanılan öğelerin uyum içinde markaya hizmet etmesine odaklanır. Reklamlardan tanıtımlara, etkinliklerden pazarlamaya kadar birçok unsur bir bütün içinde ele alınır. 360 derece pazarlama, tüketici ile her kanaldan iletişim kurmaya çalışır. Bir ürün ya da hizmet satmak için tüketicinin satın alma davranışlarına odaklanan stratejiler geliştirir. Bu stratejilerde online ya da dijital ve offline kanallar bir arada kullanılır.

Çok yönlü iletişim teknikleri ile şekillenen bu yeni nesil pazarlama stratejisi, reklam kampanyalarının dijital mecralarda devamlılığını sağlar. 360 derece pazarlama stratejileri içerisinde online veya offline kanallar, bu kanallarda görev alanlar, mal ya da hizmet, ürün ve hizmet dağıtım kanalları, ürün ve fiyat fiyatlandırması, işletmenin satış performansı, satış öncesi ve satış sonrası destek ve müşteri memnuniyeti gibi faktörler rol oynar.

 

360 Derece Dijital Pazarlama Özellikleri

360 derece reklamcılık veya 360 derece pazarlama kendi içinde bazı özellikler barındırır. Bütüncül bir strateji içeren bu pazarlama yöntemi birçok noktada diğer pazarlama stratejilerinden ayrılır.

Temel olarak 360 derece pazarlama özellikleri şunlardır;

 • İletişim kanalları aracılığı ile verilen mesaj, pazarlama karmasının bütüncül bir parçasıdır.
 • Müşteriye odaklanan yeni nesil pazarlama stratejisi, teknolojiyi her kanalda mümkün olduğu kadar kullanır.
 • Hedef kitlenin aktif olarak kullandığı kanallarda yoğun olarak uygulanır.
 • İletişim ve pazarlama faaliyetleri ölçülebilir.
 • Müşteri ile etkin ve çift yönlü etkileşim oluşturur.
 • Pazarlama veya reklam mesajı tek bir kaynaktan çıkar; uyumlu ve bütünleşik olarak hedef kitleye sunulur.
Pazarlama Planı

Pazarlama planı, şirketlerin belirli bir süre içinde pazarlama stratejilerini düzenlemek, yürütmek ve izlemek için kullandıkları stratejik bir yol haritasıdır. Genel pazarlama planı dahilinde farklı pazarlama ekiplerinin uyguladığı farklı stratejiler olabilir. Tüm bu stratejiler aynı iş hedeflerine dönük olarak yürütülmelidir. Pazarlama planı ayrıca işletme maliyeti kapsamında da çok önemli bir yer kaplamaktadır.

Stratejik Pazarlama Planları Nedir

Stratejik pazarlama planı, bir işletmenin belirli bir hedef pazarda hedeflerine ulaşabilmesi için gerekli kaynak ve metotları
göstermektedir.

Stratejik Pazarlama Planı Aşamaları

Stratejik pazarlama planı sürecinin tipik olarak üç aşaması vardır:

 1. Piyasayı bölümlere ayır
  • Coğrafi
  • Demografik
  • Psikografik
  • Davranış
 2. Pazar segmentlerini profilleyin
  • Gelir potansiyeli
  • Pazar payı potansiyeli
  • Karlılık potansiyeli
 3. Bir pazar segmenti pazarlama stratejisi geliştirmek
  • Pazar lideri veya ürün hattı uzantısı
  • Kitle pazarlaması veya hedefli pazarlama
  • Doğrudan veya dolaylı satışlar

Pazar bölümlerini, müşteri çıkarlarını ve satın alma sürecini analiz ettikten sonra, stratejik pazarlama planı oluşturma zamanı gelir. Stratejik pazarlama planı belgesi genellikle şunları içerir:

 • Durumsal Analiz – Şirket şu anda nerede?
  1. Pazar özellikleri
  2. Anahtar Başarı Faktörleri
  3. Rekabet ve Ürün Karşılaştırmaları
  4. Teknoloji ile ilgili önemli noktalar
  5. Yasal ortam
  6. Sosyal çevre
  7. Sorunlar ve Fırsatlar
 • Pazarlama Amaçları – Yönetim şirketin nereye gitmesini istiyor?
  1. Ürün profili
  2. Hedef piyasa
  3. Dolar ve / veya Birimlerdeki Hedef Hacim
 • Pazarlama Stratejileri – Şirket hedeflerine ulaşmak için ne yapmalı?
  1. Ürün stratejisi
  2. Fiyatlandırma stratejisi
  3. Tanıtım stratejisi
  4. Dağıtım Kanalları
  5. Pazarlama Stratejisi Projeksiyonu
Pazar Araştırmaları

Bir pazar hakkında bilgi toplamak, analiz etmek ve yorumlamak, bu pazarda satışa sunulacak bir ürün veya hizmet hakkında ve ürün veya hizmet için geçmiş, şimdiki ve potansiyel müşteriler hakkında; İşletmenizin hedef pazarının özellikleri, harcama alışkanlıkları, konumu ve ihtiyaçları, bir bütün olarak endüstri ve karşılaştığınız belirli rakiplerin araştırmasına pazarlama araştırması denilmektedir. Doğru ve kapsamlı bilgi, tüm başarılı iş girişimlerinin temelidir çünkü potansiyel ve mevcut müşteriler, rekabet ve genel olarak endüstri hakkında zengin bilgiler sağlar. İşletme sahiplerinin, girişime önemli miktarda kaynak sağlamadan önce bir işletmenin fizibilitesini belirlemesine izin verir.

Pazar Araştırması Nedir?

Pazar araştırması nedir? Bir işletmenin büyük olasılıkla karşılaşacağı pazarlama zorluklarını çözmeye yardımcı olacak ilgili verileri sağlar ve iş planlama sürecinin ayrılmaz bir parçası olur. Gerçekte, pazar segmentasyonu (bir pazardaki belirli grupları belirleme) ve ürün farklılaşması (rakiplerinkinden ayıran bir ürün veya hizmet için bir kimlik oluşturma) gibi stratejilerin pazar araştırması olmadan geliştirilmesi imkânsızdır.

Pazar Stratejisi Nedir

Pazarlama sürecinde strateji oluşturmanız gerekir. Ürününüzü tüketici kitlenizle buluşturmadan evvel bir strateji kurmanız gerekir. Ancak ürününüz belli olmadan strateji oluşturamazsınız.  Öncelikle markanızın pazara nasıl süreceğinizi, ne kadar satış hacmi yakalayacağınızı belirlemeli ve strateji oluşturma sürecine sonra başlamalısınız. Stratejiniz sürekli gelişmeli ve değişmelidir.

 • Pazar Araştırması: Öncelikle pazarlama stratejisi oluştururken tüketicilerin ihtiyaçlarını, sektörünüzün analizlerini, sektörünüzdeki büyük rakiplerinizin satış durumu ve pazarlama stratejilerini kapsayan bir araştırma yapmalısınız. Bu süreçte tüm metrikleri araştırarak yola çıkmanız gerekir. Arz talep konusundaki detayları da analiz etmelisiniz. ayrıca tüketici kitlenizin isteklerini belirleyerek onlara yönelik bir pazarlama stratejisi geliştirmenizi sağlayacak analizler yapmalısınız.
 • Hedeflerinizi Belirleyin: Pazar araştırması yaptıktan sonra tüm analiz sonuçlarını dikkate almalısınız. Analiz raporundan sonra pazarlama hedeflerinizi belirlemelisiniz. Ürünü konumlandırma, hedef kitleye ulaşma şekli gibi tüm noktalar konusunda belirlemeler yapılır. Ayrıca bu süreçte pazarlayacağınız ürün ve hizmetleri hedef kitleye avantajlı sunularak kabul görmesi adına doğru hedefleri belirlemelisiniz. Hedeflerde ürün ve hizmetin tanıtımına yönelik hedefler de oluşturmalısınız.
 • Sektörde Yer Edinmeye Çalışın:Hedeflerinizi belirledikten sonra piyasada yer edinmek için ürününüzün fiyatını, çeşitliliğini, özelliklerini, rengini,  teknik özelliklerini ve daha birçok detayı belirlemelisiniz. Bu süreçte temel hedef kullanıcı istekleri ve davranışları olacaktır.Ürünün hedef kitleye hitap edebileceği ve piyasa şartlarına uyum sağlayabileceği bir fiyatlandırma gerçekleştirilmelidir. Sonrasında üretim ve tedarik sürecinde tüketiciye ulaştırana kadar tüm detaylar planlanmalıdır. Daha sonra pazarlama sürecinde reklam, iletişim ve tanıtım çalışmaları da planlanır. Markanızın piyasada tutunarak öne çıkması için hedef kitleyi tanıyarak buna göre pazarlama faaliyetleri yürütmelisiniz.
 • Değerlendirme Faaliyetlerine Önem Verin: Pazarlama sürecinde pazar, sektör ve hedef kitle araştırmasını yaptıktan sonra ürününüze ait özellikleri de belirlediniz. Daha sonra piyasada tutunacağınız reklam ve tanıtım çalışmalarını yaptınız. Süreç tamamlandı ve en son aşamada yaptığınız çalışmaların geri dönüşünü ve raporlarını almanız yani sonuç analizleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir.  Satışlardan elde ettiğiniz gelir, müşteri potansiyeli, pazarlanan ürün sayısı gibi çeşitli konulara bakılır. Analiz süreci hedeflere ulaşıncaya kadar devam eder.

Stratejik Pazar Nedir?

Stratejik pazarlamanın görevi, ihtiyaçları keşfetmek, bu ihtiyaçlara uygun olarak markanın hangi ürünü veya hizmeti (değeri) üreteceğini planlamaktır. Stratejik pazarlama –doğal olarak- CEO düzeyinde bir iştir ve hiç bir departmana devredilemez.  Stratejik pazarlama geleceğe odaklıdır: Hayatın nabzını tutarak sadece bugünün değil; geleceğin ürün, hizmet ve kavramları üzerine yoğunlaşır, yarın geçerli olacak iş modellerini kurmak için çalışır. Stratejik pazarlama, değer yaratmaya odaklı ve inovatif olmak zorundadır. Geleceğe odaklı olduğundan, doğası gereği “belirsizlikle” iç içedir.

Mikro Pazar Nedir

Mikro pazarlama, niş bir alandaki belli bir gruba yönelik yapılan pazarlama türüdür. Mikro pazarlama ile ürün ya da servisler direkt olarak hedeflenen müşteri grubuna yönelik yapılır. Mikro alanda bir pazarlama yapabilmek için bir şirket; hedef kitlesinin cinsiyeti, mesleği, yaşı ve coğrafi konumu gibi özelliklerini belirlemek zorundadır. Ardından hedef kitlesine uygun kampanyalar oluşturabilir.

Küresel Pazar Nedir

Küresel pazarlama, küresel müşterileri belirleyerek bu müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak, rekabetten daha başarılı bir şekilde tatmin etmek, pazarlama faaliyetini küresel boyutlarda yürütmek olarak ifade edilmektedir. Yerel pazarlama ile başlayan süreç, küresel pazarlama ile devam etmektedir. Pazarlama tekniklerinin coğrafi anlamda genişlemesi, markaların el değiştirmesi, firmalarda gerçekleşen birleşme ve satın alma durumları, firmaları küresel pazarlama stratejisi oluşturmaya zorlamaktadır.

Pazarlama, tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarını, rakip firmalardan daha başarılı olacak bir şekilde tatmin edecek ürün ya da hizmetleri sunmak ve değer yaratma süreci anlamına gelmektedir. Pazarlama faaliyetleri, yerel, ulusal ve küresel olacak şekilde bir gelişme göstermiştir. Küresel pazarlamada pazarlama faaliyeti dünya çapında yürütülmektedir.

Doğrudan Pazarlama

Doğrudan pazarlama, firmaların aracı bir kurum kullanmadan tüketiciyle direk iletişime geçmesidir. Tüketici ile marka arasında ilişki kurulması için, satın almaya teşvik eden, sonuçları ölçülebilen, interaktif pazarlama iletişimi kullanılır. Bu sayede bir sonraki pazarlama stratejileri için yol gösterici niteliği taşır.

Doğrudan Pazarlama Çeşitleri

Doğrudan pazarlama çeşitleri olarak sıralanabilecek faktörler aşağıdadır.

 • Broşür Dağıtımı: Gündelik hayatta en çok hangi pazarlama teknikleri karşımıza çıkıyor diye soracak olursanız kesinlikle cevabım broşür dağıtımı olur. Arabanızın ön camında, evinizin girişinde veya posta kutunuzda bulduğunuz katalog ve marka broşürleri doğrudan pazarlamanın bir ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle belirgin bir marka logosu ve markanın bünyesinde bulunan ürünlerden oluşan broşürler bilhassa yerel pazarlama üzerinde kullanılmaktadır. Alışveriş merkezleri, mobilyacılar veya perakendeciler gibi toplu ürün satan kurumlar bu pazarlama modelini kullanıp hedef kitlelerine ulaşabilir.
 • Fax Kullanımı: Bu dönem de fax mı kaldı demeyin. Zira ülkemizin çoğu bölgesinde ve kurumunda Fax halen işlevsel olarak kullanılmaktadır. Markalarda bunun bilincinde olarak kampanyalarını, plan ve stratejilerini fax yoluyla tüketicilere ulaştırma çabası içinde olabilir.
 • Sesli mesaj ile Pazarlama: Ülkemizde pekte sevilmeyen bir pazarlama yöntemine geldi sıra. Sesli mesaj ile pazarlama önceden stüdyo ortamında hazırlanan tanıtıcı bir ses kaydının tüketicilere dinletilmesi ile gerçekleştirilir. Çoğu zaman telefonlar üzerinden karşılaştığımız bu yöntem artık olumsuz bir izlenim bıraktığı için genelde kabul görmez ve tüketici tarafından reddedilir.
 • E-mail yoluyla Pazarlama: Artık E-Mail kullanmayan kişi sayısının çok az olduğunu biliyoruz. Özellikle akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile birlikte mail kullanma oranı da artış gösterdi. Bu sebeple firmalar içinde yeni bir pazar açıldığını söylesek çokta yanlış olmayacaktır. Genelde markalar mail ile pazarlama yönteminde indirimleri, kampanyaları veya fırsat ürünlerini ön plana çıkararak tüketici üzerinde pozitif algı bırakmayı amaçlar. Ama altını çizmemiz gereken bir konu 20 ve üzeri sayıda maili aynı anda gönderirseniz spama düşme ihtimaliniz artacaktır. Buna özen göstererek bu tarz bir pazarlama yöntemini uygulayabilirsiniz.
 • Veri Tabanı Pazarlama:

  Doğrudan pazarlamanın yükseliş kaynağının artık tüketici eğilimlerinin bilinmesi olduğunu söylemiştik. İşte bu eğilimleri, tüketici ihtiyaçlarında ki değişimleri veriler halinde depolayan yönteme veri tabanı pazarlama yöntemi deniyor. Bilindiği gibi artık dijital pazarlama yönteminin de etkisiyle ihtiyaçlarımızı çoğu zaman internet ortamından gidermeye çalışıyoruz. Buralarda yaptığınız alışverişler sizin eğiliminizi, ihtiyaç çizginizi belirliyor. Firmalar bu veri tabanını yanı database’i kullanarak daha doğru olan hedef kitlelerine rahatlıkla ulaşabiliyor. Bu yöntem maliyetin düşürülmesi kadar zaman sermayesinin doğru kullanılmasını da sağlıyor.

 • Tele Pazarlama: Popüler pazarlama modelleri arasında bulunan telemarketing yani telefon ile pazarlama yöntemi firmaların kurduğu birimler üzerinden ilerler. Genelde rastgele bir numaranın çevrilmesi ve ürünün tanıtımının yapılması üzerine kurulu olan sistem birebir tüketici ile temas ilkesine dayanmaktadır. Bu yüzden etkili bir pazarlama şekli olduğunu da bilmemiz gerekli. Tabi rastgele aramalar yapılabildiği gibi firmalar daha önce etkileşime geçtikleri tüketici toplulukları ile de yeniden iletişime geçebilir.

Doğrudan Pazarlama Özellikleri Nelerdir?

Doğrudan Pazarlamanın Özellikleri Nelerdir?

 • Düşük maliyet
 • Pazar dilimini belirlemede seçicilik
 • Uygulamalı hizmet
 • Etkili satış sonuçları
 • Dağıtım kontrolü
 • Sonuçları değerlendirebilme

Doğrudan Pazarlama Teknikleri

Doğrudan yapılan pazarlama yönteminde işletmeler ve tüketiciler arasında herhangi bir aracı bulunmaz. Yapılacak olan pazarlama direk olarak yapılmaktadır. Doğudan pazarlama için tüketicilere kataloglar veya el ilanları gönderilebilir. Ayrıca e-mail yöntemi de doğrudan pazarlama içerisinde yer almaktadır.

Doğrudan Pazarlama Yöntemleri

Doğrudan pazarlama faaliyetlerinizi yürütebileceğiniz farklı yöntemler vardır. İşte firmanız için kullanabileceğiniz en başarılı doğrudan pazarlama stratejileri;

 • E-mail pazarlaması; mail servisi üzerinden potansiyel müşterileriniz ve mevcut müşterilerinizle çok uygun maliyetlerle iletişim kurabilirsiniz. E posta üzerinden promosyon sunabilirsiniz. Bunun dışında baskın bülteni, reklam, işlem postaları gibi farklı stratejiler kullanabilirsiniz. Kişiselleştirilmiş fırsatları insanlara posta üzerinden ulaştırabilirsiniz. Ayrıca buradan düzenli olarak iletişim kanalınızı koruyabilirsiniz.
 • Webpush bildirimleri; sayesinde internet siteler tarayıcılar üzerinden ziyaretçilerin izinlerini alarak bildirim gönderebilirler. Böylece içeriklerinizi, markanız hakkında haberleri ve duyurularınızı izin konusunda sorun yaşatmayan ziyaretçilerinize gönderebilirsiniz. Bu gönderilerin doğrudan pazarlamada avantajı hem masaüstü hem de mobil cihazlarda kullanılabilmesidir. Bir aracıya ihtiyaç duymadan hedef kitlenize kolayca ulaşabilirsiniz.
 • Kısa mesaj (Mobil pazarlama); doğrudan pazarlamada hedef kitleye ulaşmanın en kolay yollarındandır. Bildirim ve kısa mesaj göndererek markanızın fırsatlarını sunabilir ve sattığınız ürünler hakkında bilgi verebilirsiniz. Ayrıca sipariş ve kargo durumunu da buradan müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.
 • Yüz yüze pazarlama; En klasik doğrudan pazarlama yöntemidir. Satış temsilcilerinizi Ürün ve hizmetlerinizi doğrudan potansiyel müşterilerinizle muhatap olarak gerçekleştirdiğiniz yöntemdir.
 • Kiosk pazarlama; alışveriş merkezleri, fuarlar ya da meydanlar gibi insanların yoğun olarak faaliyet gösterdikleri alanlarda ilgilerini çekecek adımlarla potansiyel müşterilerinize ulaşabileceğiniz modern fiziksel bir pazarlama yöntemidir.
 • Telemarketing pazarlama; ürün veya hizmetlerinizi satabilmek için potansiyel müşterilerinize direkt olarak ulaşmanızı sağlayan yöntemdir. Mesela çağrı merkezlerini kullanarak potansiyel müşterilerinizle doğrudan iletişim kurarak ürün ve hizmetlerinizin pazarlamasını gerçekleştirebilirsiniz.
 • Hedefli dijital reklam; internet üzerinden doğru hedefli dijital reklamları kullanarak doğrudan hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Özellikle gerçekleştirdiğiniz Google reklamları ve sosyal medya reklamları direkt olarak hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar.
 • Sosyal medya pazarlaması; Hedef kitlenize sosyal medya kanalları üzerinden ulaşarak ürün ve hizmetlerinizi doğrudan pazarlama fırsatı veren pazarlama türüdür  mesela bu pazarlama faaliyetlerinde hedeflediğiniz kitleye ulaşabilir böylece geri dönüşler alarak pazarlama stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.
Bütünleşik Pazarlama

Bütünleşik pazarlama, var olan her alanda müşteriye ulaşımı ve reklam kampanyalarını yönetirken markanızda var olan her pazarlama aracının bu yönde kullanılmasını öngören bir pazarlama biçimidir. Bu pazarlama araçlarının düzgün bir şekilde markaya faydalı bir şekilde işletilmesiyle verimli ve yararlı bütünleşik bir pazarlama stratejisi izlenebilir. Sadece bir tek tanımı olmayan bütünleşik pazarlama aynı zamanda şirket içerisindeki bir koordinasyon haricinde dışarıdaki etkili olan araçlardan da bahseder. Buna örnek olarak müşteriler, hedef tüketicilerin talepleri de verilebilir. Tam bir tanım yapmanın zor olduğu bütünleşik pazarlama pazarladığınız ürünün her bağlantısının detaylı bir şekilde incelenerek buna bağlı bir strateji geliştirilmesi olarak da tanımlanabilir.

Bütünleşik Pazarlama İletişimi

Bütünleşik pazarlama iletişimi: “Reklam, halkla ilişkiler, satış geliştirme, doğrudan pazarlama, kişisel satış, ticari fuarlar ve satış noktası iletişim materyallerinin birbiri ile uyumlu bir koordinasyon içinde marka ve pazarlama karmasının diğer unsurları ile birleştirilmesi sürecidir.” Bir başka tanıma göre bütünleşik pazarlama iletişimi: “Müşteriler, hedef tüketici grupları, hissedarlar, çalışanlar ve diğer ilgili gruplara gönderilen mesajlar ile bu grupların ya da bu gruplar ile birlikte kuruluşun ürününün, markanın topluma gönderdiği tüm mesajların stratejik olarak denetlenmesini ve bu mesajlara etki edilmesini sağlayan, karşılıklı olarak yararlı, çift yönlü ve uzun süreli bir iletişim sürecidir.”

Bütünleşik Pazarlama İletişimi Özellikleri

Bütünleşik pazarlama iletişimi klasik pazarlama iletişimi yaklaşımından ayıran bir çok özellik bulunmaktadır. Bu özelliklerin bazılarına aşağıda örnek verilmektedir:

 1. Güçlü bir marka imajına yoğunlaşır.
 2. Net, tutarlı bir sesle iletişim kurar.
 3. Tüm ortamlarda tutarlı bir görünüm ve his sağlar.
 4. Markayı tanıtmak için geleneksel ve dijital medyayı kullanır.

Bütünleşik pazarlama,tüketici için tutarlı, kesintisiz, çok boyutlu bir marka deneyiminin önemini vurgulayan bir pazarlama stratejisidir.

Bütünleşik Pazarlama İletişimi Bileşenleri

Özellikleri açısından bütünleşik pazarlama nedir açıkladıktan sonra bütünleşik pazarlamanın bileşenleri hakkında bilgiler sunalım:

 • Kuruluş; adından da anlaşılacağı gibi, kuruluş aşaması hem ürünün hem de hedef pazarın ayrıntılı bir analizini içerir. Pazarlamacıların markayı, sunduğu teklifleri ve son kullanıcıları anlaması çok önemlidir. Hedef müşterilerin ihtiyaçlarını, tutumlarını ve beklentilerini bilmeniz önemlidir. Bu sebeple bütünleşik pazarlamada rakiplerin hareketleri çok yakından takip edilir.
 • Şirket kültürü; ürün ve hizmetlerin özellikleri, organizasyonun çalışma kültürü ile uyumlu olmalıdır. Her organizasyonun bir vizyonu vardır ve pazarlamacıların ürün ve hizmetleri tasarlamadan önce aynı şeyi akıllarında tutmaları önemlidir. Örneğin, X organizasyonunun vizyonu yeşil ve sürdürülebilir bir temiz bir dünyayı teşvik etmek olsun. Dolayısıyla, ürünlerin çevre dostu olması gerekir.
 • Marka odağı; markanın kurumsal kimliğini temsil eder.
 • Tüketici deneyimi; pazarlamacıların, müşterilerin ütün hakkında ne hissettiğini ifade eden tüketici deneyimine odaklanması gerekir. Ayrıca, bir tüketicinin iyi ambalajı olan ve çekici görünen bir ürünü alması muhtemeldir. Bütünleşik pazarlama söz konusu olduğunda ürünlerin müşteri beklentilerini karşılaması ve aşması gerekir.
 • İletişim araçları; reklam, doğrudan satış, Facebook, Twitter vb. gibi sosyal medya aracılığıyla tanıtım gibi belirli bir markayı tanıtmanın çeşitli modlarını içerir.
 • Tanıtım araçları; markalar, ticari promosyonlar, kişisel satış vb. gibi çeşitli promosyon araçlarıyla tanıtılır. Kuruluşların müşterilerle ve dış müşterilerle ilişkilerini güçlendirmeleri önemlidir.
 • Entegrasyon araçları; kapsamında kuruluşların müşteri geri bildirimlerini ve incelemelerini düzenli olarak takip etmesi gerekir. Bu açıdan düşünüldüğünde, çeşitli bütünleşik pazarlama araçlarının etkinliğini ölçmeye yardımcı olan müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) gibi özel bir yazılımın önemi yadsınmayacak derecede fazladır.
Çağdaş Pazarlama

Modern pazarlama olarak da bilenen bu anlayış biçimi tüketici tatminini odak noktası olarak ele alır. Amaç müşterinin isteklerine yönelik hareket ederek daha çok satış yapmaktır. Tüketici isteklerine en üst seviyede cevap verilmeye çalışılır.

Çağdaş Pazarlama Anlayışı

Çağdaş pazarlama anlayışını oluşturan bazı temel unsurlar vardır;

 • Hedef pazar belirleme ve pazar odaklı olma,

İhtiyaçları ve istekleri doğrultusunda belirlediğiniz hedef kitleye odaklı ve belirli alanları çalışmayı içerir. Bunu uyguladığınız anda hizmet kalitesinde istikrarlı bir çalışma yürütürsünüz. Odaklandığınız alanlarda uzman olacağınız için yaptığınız işlerde hızlı olmanın yanında daha etkili ve verimli çalışmalara imza attıracaktır.

 • Müşterinin memnuniyeti ve tatmini aracılığıyla kar sağlama,

Pazarlama konusunda başarılı olmak istiyorsanız her şeyden önce hedef kitleniz içerisinde bulunan müşteriyi iyi anlamalısınız. Müşteriyi anlamak demek, onların ilgi, istek ve ihtiyaçlarını çok iyi bilmek demektir.

 • Pazarlama programının tüm elemanlarını birlikte kullanma,

Pazarlama programı sekiz tane unsurdan oluşur. Bunlar; hizmet, fiyat(ücret), dağıtım, iletişim, personel, fiziksel varlıklar, süreçler ve verimliliktir. Eğer bu unsurların tamamını birlikte kullanırsanız amaçlarınıza kolayca ulaşabilirsiniz. Modern pazarlama anlayışında strateji oluştururken bu sekiz unsurdan yararlanılır.

B2B Pazarlama (Marketing) Nedir?

B2B pazarlama firmadan firmaya ifadesinin kısaltılmış halidir. B2B pazarlamada bir firmanın ürün ve hizmetleri diğer firmalara pazarlanır.

B2B Pazarlama (Marketing) Stratejileri

 • SEO

B2B ticaret gerçekleştirebilmek için öncelikle şirketlerin size güven duyması gerekmektedir. Bu bağlamda da web sitenizin arama motorlarında görünür olması çok önemlidir. Arama motorlarında firmanızın sıralamalarını yükseltmek içinse SEO çalışmalarına önem vermeniz gerekmektedir.

 • Sosyal Medya ve E-Bülten Yönetimi

Günümüzde kurumsal işletmelerin Sosyal Medyada platformlarında varlığı bir gerekliliktir. Ancak her sosyal medya platformunu aynı kefeye koymamak gerekir. Çünkü her sosyal medya platformunun kullanım amacı ve kullanıcı kitlesi farklıdır. Örneğin Instagram ve Facebook daha ziyade kişisel kullanım ve B2C pazarlama teknikleri için daha kullanışlıdır. Ancak LinkedIn, YouTube ve Twitter gibi sosyal medya mecraları kurumsal işletmeler için çok daha kullanışlı ve çok daha önemlidir. Şu anda 30 milyondan fazla şirket ve 15 milyon aktif iş ilanı barındıran, işverenlerin %90’ ından fazlası düzenli olarak kullandığı LinkedIn en önemli B2B Sosyal Medya mecrasıdır.

 • İçerik Pazarlaması

B2B ticaret modelinde en önemli unsur işletmelerin karşılıklı olarak birbirine güven duymasıdır. Kaliteli ve özgün içeriğe sahip yazılı, görsel veya videolu içerikleri ile desteklenen web siteleri, bloglar, sosyal medya paylaşımları ve reklamlar sayesinde karşınızdaki firmaya faaliyet gösterdiğiniz sektörde uzmanlığınızı ispat edebilirsiniz. Sektörünüzdeki uzmanlığınız ispat ederek muhatap olduğunuz firmaların size güven duymasını sağlarsınız.

 • Ekip İşi Olarak Pazarlama

Sanayi pazarlarında genellikle teknik bilgi önemlidir. Önceden de belirttiğimiz gibi, satın alma departmanları fiyatı değil, fiyat performans oranını önemsemektedir. Bu bağlamda B2B pazarlama yaparken işin teknik boyutuna hakim olan teknik personellerden destek alınmalıdır. Bu nedenle her bir teknik uzmanınız aynı zamanda bir pazarlama uzmanınızdır.

 • Eğitim Etkinlikleri

Endüstriyel pazarlarda kurumsal işletmelerle bağlantı kurmanın en etkili yöntemlerinden birisi de teknik eğitimlerdir. Yıllık veya aylık bazda düzenleyeceğiniz teknik eğitimler son derece verimli promosyon teknikleridir. Bu etkinlikler ile hem firmanızın popüleritesini artırabilir hem de uzun vadede sadık müşteriler kazanabilirsiniz.

 • Segmentasyon

Pazarlama stratejileri şartlara göre esneyebilmelidir. Sektördeki farklı segmentlerin istek ve gereksinimleri farklı olduğu için siz de B2B pazarlama stratejilerinizi her segment için özelliştirmelisiniz. Segmentasyon yaparak hedef kitlenize daha kolay hitap edersiniz böylece daha verimli ve etkin anlaşamalar sağlayabilirsiniz.

B2B pazarlama stratejisini belirlemek yapılacak web sitesi ve yazılım uygulamalarının niteliğinin belirlenmesi açısından önemlidir. Hedef pazarınızın analiz edilmesi, mevcut kaynaklarınızın durumunun incelenmesi, kurumsal yazılım entegrasyonunun gerekli olabileceği göz önünde bulundurularak bir planlama yapılması gereklidir.

Network Marketing (Pazarlama) Nedir?

Network Marketing (ağ pazarlaması), kişinin tamamen kendi emeği ile doğru orantılı gelir sağlamasına imkân veren bir sistemdir. Network Marketing‘in bu kadar ön plana çıkmasının sebebi ise takımın tümüne eşit fırsatlar sunması, başlamak için bilgi ve deneyim gerektirmemesi ve çalışma saatlerinin kişinin kendisi tarafından belirlenmesi olarak görülebilir.

Network Marketing Sistemleri

Network Marketing kazanç sistemleri oldukça çeşitlidir. Dünya genelinde kullanılan sistemler; Binary, Breakaway, Unilevel, Matrix ve Hybrid sistemleri olarak adalndırılır. Bazı şirketler bu planları olduğu gibi kullanırken bazıları da daha çekici hale getirmek için küçük özelleştirmeler yapmışlardır. Türkiye’de en çok kullanılan sistem Binary ve Unilevel sistemleridir.

Binary Kazanç Sistemi

Bu sistem sponsora bağlı Sağ ve Sol olmak üzere iki koldan oluşur. Üçüncü yeni bir üye yapacağınız zaman üyeyi direkt kendinizi değil bu kollardan birine yapmak zorundasınız. Kazanç sistemine göre iki kolda da hacim oluşturulması temel mantıktır. Kollar arası eşit denge kurulması beklenir. İki kol arasında eşitlik yoksa zayıf kol ve güçlü kol olarak sınıflandırılması yapılır. Binary sisteminde kullanılan üç tip bonus vardır:

 • Sponsor Bonusu

Her bir yeni kullanıcının,alt ağlara doğrudan kaydedilmesi sonucu kazanılan  bonustur. Sponsor primi, şirket tarafından önceden belirlenen miktarın yüzdesine göre hesaplanır.

 • Eşleşme Bonusu

Binary sisteminin her iki bacağında da kişi sayısı dengesi oluştuğu zaman kazanılan bonustur. Kazanç sistemine uygun şekilde eşleşme olduğu zaman bu bonus kullanılır. Kazanılan tutar şirketin politikasına göre belirlenir ve değişir.

 • Satış Dengesi Bonusu

Binary sisteminin her iki bacağında da satış dengesi oluştuğu zaman kazanılan bonustur. Alt ağlardaki kişilerin satış hacmine göre kazanılır. Kazanılan tutar şirketin politikasına göre belirlenir ve değişir.

Unilevel Kazanç Sistemi

Unilevel kazanç sistemi en kolay ve en adaletli kazanç sistemidir. Bu sistemde kişi altında sınırsız sayıda yeni üye kaydı yapılır. Sisteme hali hazırda dahil olmuş kişi, yeni üyeleri doğrudan kendi alt kademesine ekleyebilir. Unilevel kazanç sisteminin en büyük avantajı, direkt olarak bir alt kademeye eklenen kişi sayısında sınır olmadığından, kazançta da bir sınırlama yoktur. Ne kadar çok yeni müşteri, o kadar çok kazanç demektir. Bu planda üyeler, bireysel performanslarına göre kazanç sağlarlar. Bazı uygulamalarda 5. ya da 7. seviyesine kadar derinlik sınırlaması olabilir. Yani 5. ya da 7. derinlik seviyesine kadar olan satış ve üyelerden kazanç sağlanır. Yedi tane Unilevel kazanç sistemi bonusu vardır:

 1. Sponsor Bonusu
 2. Kademeli Bonus
 3. Hızlı Başlangıç Bonusu
 4. Kademe İlerleme Bonusu
 5. Performans Bonusu
 6. Liderlik Bonusu
 7. Kodlu Bonus

Network Marketing Teknikleri

Network Marketing’ in çeşitli teknikleri vardır. Bunlar; etkin satış teknikleri, davet teknikleri ve doğrudan satış teknikleridir. Etkin satış teknikleri; network marketing sistemi, pahalı ürünleri satmayı gerektirir. Satılacak ürün 5 liralık bir ürün olsa ürünü 10 liraya satmak istenmez. Çünkü daha çok kâr etmek bu işin temel prensibidir. Ürün üzerinde maksimum fayda elde edilmelidir. Pahalı bir  ürünü satmak için en etkin yol ise yeteneğin kullanılıp müşteri potansiyeli olan kişiye satmaya çalışmaktır. Bu da en iyi yüz yüze temas ile sağlanabilir. İnternet veya televizyonda bir reklam olsa insanlar yadırgayabilir, önemsemeyebilir ancak yüz yüze satışta ister umursarlar. Bu esnada da ürünün iyi yönleri anlatılmalıdır.

Network Marketing Teknikleri ürünü kullanan kişilerden örnekler verilmeli, memnuniyetler dile getirilmelidir. Müşteri ile temasa geçilmeden giyime önem gösterilmeli, şık görünülmelidir. Davet teknikleri; davet tüm network marketing firmalarının ortak sorunudur. Davet, birini çağırmak demektir. Network marketing’de davet ise network marketing firmasında çalışan insanlara distribütör denir. Bu insanlar netice itibarı ile bu firmalara kendisini davet eden kişiler tarafından gelmektedir. Davet etmeyi bilmeyen bir distribütör büyüyemez, gelişemez ve ekip kuramaz. Dolayısıyla kazanç sağlayamaz. Doğrudan satış tekniklerinde üç temel satış tekniği vardır. Bunlar; birebir satış, temsilci ile satış ve toplantı ve organizasyon ile satıştır. Bunlara kısaca değinecek olursak: Birebir satış; kişilerle yüz yüze ürünü deneterek veya ürün kataloğundan göstererek satmaktır. Temsilci ile satış; en cazip satış şeklidir. Bir grup insana ürünleri satmaları ve kullanmaları için anlaşıldığında artık o insanların satışlarına ve onların bu işe dahil ettikleri insanların satışlarından pay almaya başlamaktır. Toplantı ve organizasyon ile satış; ayarlanan bir toplantı ile ürünlerin tanıtını yapıp ya toplantı sonrası ya da sipariş yöntemi ile yapılan satıştır.

Niş Market Nedir?

Niş pazar çok dar bir tüketici grubunun istek ve gereksinmelerine göre bölümlenmiş pazarlardır. Büyük işletmelerin girmek istemediği ya da göremediği özel pazar bölümleri, sınırlı tüketicisi olan bir yapıya sahiptir. Ortopedik ürünler, çok büyük numarada giysi, ayakkabı, özel turizm etkinlikleri gibi. Bu pazarlar mikro pazarlara yaklaşır.

Niş Pazarlama Özellikleri ve Stratejileri Nedir?

Niş pazarlama yapan firmaların bilmesi gereken belirli başlı özellikler vardır:

 • Niş pazarlama projesi yürüten firmalar üretim maliyetlerine bakarak yüksek bir kazanç elde edebilirler.
 • Niş pazarlama projeleri yürüten firmalar hedef kitlenin isteklerine göre ürün ve hizmet üretimi yapar. Müşteriler satıcıların istedikleri fiyatları verme konusunda sorun çıkarmazlar. Bu yüzden ücret konusunda belirleyici satıcı olacaktır.
 • Niş pazarlama sürecinde insanlara satışını yapacağınız ürün ya da hizmet tamamen farklı ve özgün olmalıdır. Ayrıca markanızın faaliyet gösterdiğiniz alanda uzmanlaşması ve insanların ihtiyaçlarını gidermesi gerekmektedir.
 • Pazarlama sürecini yürüten firmalar hem güvenli hem de kazanç oranı yüksek olan bir ya da daha fazla alan yaratma amacındadır. Niş pazarlama faaliyetlerinizde kazanç elde etmeniz ve büyüme potansiyeli olan bir fikrin arkasından gitmeniz gerekir.
 • Niş pazarlama sürecinde hedef kitlenizi çok daha kolay memnun edebilir, insanların güvenini daha kolay kazanabilir ve marka bağlılığını çok daha kısa sürede sağlayabilirsiniz.
 • Niş pazarlama sürecinde hedef kitleniz çok küçük bir grup olduğu için pazarlama çalışmalarınızda hedef kitlenizle iletişim kurmadaki bütçeniz çok düşük olacaktır.
 • Niş pazarlama sürecinin en önemli özelliği üretim miktarı ve satış oranı düşük olmasının yanında kazanç oranı yüksek olmasıdır.
 • Niş pazarlamada işletmeniz sadece belli bir pazara odaklanarak daha başarılı olabilir.
 • Mikro pazarlama yöntemleriyle mukayese ettiğinizde niş pazarlama yöntemi bireyler yerine küçük kitleleri ele alan bir pazarlama yöntemidir.
 • Hedef kitlenizi tanımanız çok kolaydır. Potansiyel müşterilerinizi kolayca anlayabilir ve onlara yönelik pazarlama stratejisi geliştirebilirsiniz.

Niş pazarlama stratejileri nelerdir şeklinde bir tanım aralığı açmak mantıklı sayılmaz. Ama olası niş pazarlama stratejisi aşağıda belirtildiği şekilde gerçekleştirilir.

 • Henüz gelişmekte olan ya da yeni oluşturulmuş olan pazarlar ve bu pazarlarda meydana gelen pazarlama trendleri hakkında araştırma yapmak
 • Niş pazarlama yönetiminde tüketici segmentasyonunu sağlamak
 • Sektörel anlamda belrili bir hedef kitleye hitap eden niş pazarlama yönetiminde hedef kitle kategorilere ayrılmalı, ilgi alanlarına göre bölünmeli ve küçük hedef kitle gruplarına odaklanılmalıdır.
 • Pazar içerisinde nasıl bir ürün ya da hizmet sunulacağı net olarak belirlenmeli, bu ürün ya da hizmetin hedef kitlesi tespit edilmelidir.

Bu tip stratejiler ve yöntemler sayesinde hangi hedef kitleye nasıl reklam vermeniz gerektiğini daha kolay analiz edebilirsiniz.

Niş Pazarlamaya Nasıl Başlanır?

İşletmelerin niş pazarlamaya başlamak için yapması gereken en önemli iş, faaliyet gösterdikleri mevcut pazarlarındaki tüketicilerin istek ve arzularını eksiksiz biçimde anlamaya çalışmak olmalıdır. Bu işlem işletmenin kendi pazarı hakkında çok detaylı bilgiler elde etmesini sağlayacaktır. Bu adımın ardından ulaşabilecekleri tüketici kitlesi içerisinde ürün ya da hizmetleri genelden farklı olarak isteyen grupları tespit edilmesi gerekmektedir. Çünkü niş tüketici kitlesi, istekleri ve beklentileri farklılaşmış bireylerden oluşur. Ayrıca bu bireyler, genel tüketici kitlesinin içerisinde azınlıktadır. Dolayısıyla bölümlendirdiğiniz pazarı, niş tüketici kitlesi için yeniden bölümlendirmeniz gerekmektedir. Örneğin, Çamaşır deterjanı markası olan Perwoll, niş pazarlama örneği olabilecek Perwoll Siyah ile hedef kitlesi içerisinde bulunan niş kitleyi yakalamıştır.

Pazarlama Karması

Pazarlama karması, pazarlama departmanlarının kullandığı en kritik ve en temel stratejidir. Dünyada pazarlamanın öncülerinden kabul edilen Phılıp Kotler tarafından literatüre kazandırılmıştır.

Pazarlama Karması Elemanları

Pazarlama karması denilince akla ilk gelen 4P’dir. Adını Product(Ürün), Price(Fiyat), Place(Yer-Dağıtım), Promotion(Tutundurma) kelimelerinin baş harflerinden almıştır. Zaman içerisinde bu 4P’lere bazı eklemeler yapılmıştır. Bazı yerlerde 5P ve 7P gibi isimlerle de anılmaktadır.

Pazarlama Karması 4P+ 3P=7P

Pazarlama karması 4P’ ye sonradan eklenen 3P ile 7P olan pazarlama karmasını açıklayalım.

People(İnsan)

7P’ lerin ”insanlar” unsuru, doğrudan ve dolaylı olarak, işletmenin iş tarafında yer alan herkesi içerir. Doğru insanlar yoksa harika bir marka, yenilikçi ürün veya harika bir sosyal medya varlığı yaratmanın hiçbir faydası yoktur. İşinizin hayatta kalmasının ayrılmaz bir parçası, tüm çalışanlarınızın perde arkasında veya müşteriyle iletişimlerinde dinamik ve kaliteli aksiyonlar alması gerekliliğidir. Kitlenizin sorunlarına empati duymayan bir müşteri hizmetleri temsilcisine sahip olmayacağınız gibi, insan becerilerinden yoksun bir yöneticinizin de olmaması gerekmektedir.

Processes (Süreçler)

Pazarlama karmasındaki bir diğer bileşen ”süreç”, hizmeti müşteriye sunarken gerçekleştirilen bir dizi eylemi tanımlar. Süreci incelemek, satış hunisi, ödeme sistemleriniz, dağıtım prosedürleriniz ve müşteri ilişkilerini yönetmek gibi hususları değerlendirmek anlamına gelir.

Physical Evidence(Fiziksel Kanıt)

Önemli noktalara değindiğimizde, tüketicilerin satın aldıkları veya etkileşimde bulundukları markanın yasal olduğunu ve aslında gerçek hayatta var olduğunu bilmeleri önemlidir. Fiziksel kanıt genellikle iki şekilde olur;

 1. Hizmetin veya satın alma işleminin gerçekleştiğine dair kanıt
 2. Markanızın varlığının kanıtı veya onayı

 

Pazarlama Karması 4C

Pazarlama karması 4C de ise yine Phılıp Kotler tarafından geliştirilen, müşteri değeri(customer value), müşteri maliyeti(customer cost), müşteriye kolaylık(customer covenience) ve müşteri iletişimi(customer communication) başlıkları altında şekillenmektedir.

Customer Value(Müşteri Değeri)

Tüketicinin bir sorununa değer yaratarak çözüm sunmayı planlama sürecidir. Sunulan değer rasyonel ya da duygusal bir fayda üzerine kurulu olabilir.

Customer Cost(Müşteri Maliyeti)

Sunulan değerin/hizmetin tüketici için en uygun olacak şekilde fiyatlandırılarak pazara sunulmasıdır.

Customer Convenience(Müşteriye Uygunluk)

Müşterinin satın almayı gerçekleştirebileceği en uygun koşulların yaratılmasıdır. Müşteri uğraşmadan hizmete ulaşabilmelidir.

Customer Communication(Müşteri İletişimi)

Müşteri için en doğru ve empatik iletişim yoluyla hizmetin tanımının yapılmasını ifade etmektedir. Tüketiciyle iletişime geçerken en doğru kanalların seçilip mümkün olduğunca tüketici feedbacklerinin alınabileceği şekilde iletişim inşaasını kapsar.

Pazarlama Karması 4P

İlk defa Pazarlama Karması kavramı 1940’da reklamcılık profesörü olarak Harvard İşletme Enstitüsünde görev yapan Neil H. Bordan tarafından ortaya atıldı. Pazarlama Karmasının 12 bileşeni bulunmaktadır. Yaklaşık 20 yıl sonra Jenome McCarthy Pazarlama Karmasına ek olarak Pazarlamanın 4P’si adı altında yeni bir strateji geliştirdi. 4P startejisi Pazarlama Karmasından farklı ve daha özelleştirilmiş olarak 4 bileşenden oluşuyor. İsmini de ürün(product), fiyat(price), yer(place) ve tanıtım (promotion) şeklinde kelimelerin İngilizcelerinden kalıplaşmış. Bu 4 ana kavram içerisine birçok pazarlama özelliklerini de barındırmaktadır. Buna bir örnek olarak; tanıtım kavramı adı altında tutundurma, dağıtım… Vb. kanalları da içinde bulundurmaktadır. Pazarlama Karması ve Pazarlamanın 4P’ si stratejisi uzun yıllar boyunca etkin kullanıldılar. Buna ek olarak pazarlama gurusu olarak bilinen Phılıp Kotler’in de birçok kitabına konu olan Pazarlama Karması ve 4P hala direnmekte. Ama yine de zamanla 4P kavramının ne müşteri odaklı ne de iç pazarı önemsemediği için yetersiz kaldığı düşünüldü. Yine de her ortaya atılan düşünce gibi gelişmekte ve değişen dünyada stratejiler çağa ayak uydurmada sorun yaşadılar. 4P bileşenlerini açıklamak gerekirse;

Pazarlama Karması Ürün (Product)

Ürün, bir şirketin müşterilerine sunduğu mal veya hizmeti ifade eder. Ürün , Pazarlama karmasının birinci parçasıdır. Ürün türü, işletmelerin bunun için ne kadar ücret alabileceğini, nereye yerleştirmeleri gerektiğini ve pazarda nasıl tanıtmaları gerektiğini de kısmen belirler. İdeal olarak, bir ürün mevcut bir tüketici talebini karşılamalıdır. Başarılı olmak için, pazarlamacıların bir ürünün yaşam döngüsünü anlaması ve işletme yöneticilerinin yaşam döngülerinin her aşamasında ürünlerle ilgilenmek için bir plana sahip olması gerekir.

Pazarlama Karması Fiyat (Price)

Ürün veya hizmet oluşturulduktan sonra bu ürüne veya hizmete maddi olarak bir değer biçilmektedir. Ürünün maliyeti, tüketicinin ürüne almaya razı olduğu fiyat ve rakiplerin ürünlerinin fiyatları da göz önünde bulundurularak ürünün fiyatı belirlenir. Fiyat önemli bir unsurdur ve iyi bir araştırma ile belirlenmelidir. Günümüzde dijital platformlar üzerinden fiyat karşılaştırması yapmak artık çok daha kolay ve tüketiciler farklı platformlar üzerinden fiyat araştırması yapabiliyorlar, bu nedenle fiyat belirleme konusu çok önemli. Fiyat pazarda konumu da etkilemektedir, bu nedenle bulunmak istenilen konumu da dikkate alarak fiyatlandırma yapmak gerekmektedir. Fiyat yüksek olursa potansiyel müşteri kaybedilebilir, düşük olursa da ürün kalitesi düşebilir, kar elde edilemeyebilir ve tüketicinin gözünde kalitesiz ürün imajı yaratabilir.

Pazarlama Karması Dağıtım (Place)

Ürününüzü veya hizmetinizi oluşturdunuz ve fiyatlandırdınız, sırada dağıtım aşamasına geldi. Bu aşama ürünün veya hizmetin müşteriye ulaştığı süreç ve yöntemler olarak tanımlanabilmektedir. Çok iyi bir ürün veya hizmet üretseniz dahi müşteri ürününüze veya hizmetinize ihtiyacı olan zamanda ulaşamıyorsa, nereden alabileceğini veya nasıl ulaşabileceğini bilmiyorsa, ürününüzü veya hizmetinizi almaya olan isteği azalacaktır ve başarısız olacaksınızdır. Bu nedenle iyi bir ürün veya hizmet yaratmak ve onu doğru fiyatlandırmak kadar, müşterilerin bu ürün ve hizmetlere nasıl ulaşacağı da önemli bir konudur.

Bir mağazadan mı, bir e ticaret sitesinden mi vs nereden?

 • Sosyal medya platformları (Facebook Mağazası vb.)
 • Özel çevrimiçi mağaza ( Shopify vb)
 • Çevrimiçi pazarlar (Amazon, eBay, Trendyol vb.)
Pazarlama Karması Tutundurma (Promotion)

Ürün oluşturuldu, fiyatı belirlendi, tüketicilerin ürünlere ve hizmetlere ulaşabileceği noktalar belirlendi ve şimdi sırada ürünü veya hizmeti görünür kılmada. Ürününüzün satın alınmasını ve hizmetinizin kullanılmasını istiyorsanız müşterilerinizi ürün ve hizmetinizden haberdar etmelisiniz.  Ürününüzün müşteri tarafından fark edilmesi önemlidir. Günümüzde rekabet gittikçe artmaktadır. Ürün ve hizmet için iyi bir tanıtım  çalışması yaparak müşterinin ürünü veya hizmeti fark etmesi sağlanmalıdır. Reklamcılık, halkla ilişkiler, satış promosyonu gibi birçok yöntemle tutundurma çalışması yapılmaktadır. Dijitalleşme ile birlikte, dijital pazarlama faaliyetleri daha büyük önem kazanmaya başlamıştır;  e-mail reklamları, arama motoru reklamları, dijital video reklamları vb. yöntemlerle de ürünün veya hizmetin müşteri tarafından fark edilmesi sağlanmaktadır.

Pazarlama İletişimi

Hızla artan iletişim olanakları karşısında hedef kitleye en etkin şekilde ve doğru kanaldan ulaşmanın güçleşmesi ve maliyetlerin artması ve buna karşın tüketicilerin değişen ve artan iletişim talepleri, şirketlerin iletişim konusundaki arayışlarını hızlandırmış ve bu arayışlar sonucunda pazarlama iletişimi kavramını doğmuştur. Pazarlama iletişimi, pazarlama eylemleriyle beraber; aynı zamanda işletme çevresi, sosyal sorumluluğu ve imajıyla ilgili olan çabalarla doğrudan ya da dolaylı olarak satışların arttırılması, giderek ürünün ve işletme ömrünün uzatılması amaçladığı söylenebilir.

Pazarlama iletişimi, spesifik olarak tutundurma işlevlerini desteklediği halde kapsam olarak tüm pazarlama bileşen ve eylemlerini kapsayan özelde iki genelde çok yönlü ve amaçlı bilgi verme, ikna etme ve hatırlatma eylemlerini kapsar.

Dijital Pazarlama Karması

Dijital pazarlama karmasını, dijital pazarlama faaliyetleri çerçevesinde kullanılan stratejiler olarak özetleyebiliriz. Dijital pazarlama karması komponentleri  çeşitli kaynaklarda farklı şekilde sıralanmaktadır. Aşağıda dijital pazarlama karmasını ve alt başlıkları sıralanmıştır.

 • Web Sitesi/SEO

Bir çok farklı alternatif kanal oluşmuş olsa dahi web sitesi ilk günden beri halen dijital pazarlamanın merkezinde bulunmaktadır. Eskilere göre biraz daha küçük bir farkla: SEO (Search Engine Optimization-Arama Motoru Optimizasyonu)

 • Newsletter/Bülten

Bugün bizler için en değerli verilerin başında, potansiyel müşteri verileri gelmektedir. Bu nedenle, dijital pazarlama çalışmalarının odaklarından birisi de bültenler için müşteri verisi toplamak, periyodik bültenler hazırlamak ve yayınlamak şeklinde özetlenebilir.

 • Sosyal Medya

Günümüzdeki dijital pazarlama çalışmaları içerisinde en önemli paylardan birisi de sosyal medyaya aittir. Hatta bir çok pazarlama kampanyası sadece bu mecra üzerinden yürütülmektedir.

 • Blog

İçerik pazarlama(contect marketing) çalışmalarının çekirdeğini oluşturan blog faaliyetleri de dijital pazarlama stratejileri içerisinde mutlaka göz önünde bulundurulması gereken elementlerden.

 • SEM(Search Engine Marketing-Arama Motoru Pazarlaması)

Arama motoru denince Google’ı kastediyoruz aslında. Arama motoru pazarlaması da, aramalarda üst sıralarda çıkabilmek adına yapılan ücretli çalışmaları kapsamaktadır ve olmazsa olmazlardandır.

 • PPC(Pay per Click-Tıklama Başına Ödeme)

SEM ile birlikte düşünülmesi gereken diğer reklam metodu da tıklama başına ödemelerdir(PPC) ve dijital pazarlama karması içerisinde önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda da dijital pazarlama stratejileri içerisinde yer alan önemli bir bütçe kalemini temsil etmektedir.

 • Affiliate(Satış Ortaklığı)

Diğer komponentlere göre daha azs kullanılsa da,özellikle profesyonellerce tercih edilen bir dijital pazarlama karması elemanıdır.

 • Mobil Uygulama(Application-App)

Artık hiçbir faaliyet”App” ten bağımsız olarak düşünülmemektedir.

 • Viral(Kulaktan Kulağa Pazarlama)

Diğerlerine göre sebepten ziyade sonuç olsa da, kesinlikle ihmal edilememesi gereken bir başlıktır.

 • İç ve Dış Link Yapılandırma

Belki SEO çalışmaları ve başlığı altında değerlendirmek gerekmekte ancak konunun önemine binaen ayrı bir başlıkta irdelemek daha faydalı olacaktır.

 • Online Destek

Bir çok kaynakta değinilmese de, doğru ve verimli olarak kullanıldığı takdirde etkili bir pazarlama silahına dönüşebilmektedir. Son yıllarda sürdürülen yapay zeka (AI – Artificial Intelligence) çalışmalarının özellikle bu alanda yoğunlaşması da, tezimizi doğrular nitelikte.

 • Google Busıness

Google pek çok ürün ve hizmetiyle bireysel kullanıcılarının yüzünü güldürürken işletmeler için de en uygun ürün ve hizmetleri geliştirmeye devam ediyor. Bu yazımızda Google’ın işletmeler için ücretsiz olarak sunduğu ve diğer Google hizmetleriyle senkronize bir şekilde çalışan Google My Business (Google Benim İşletmem) servisine ve bu servisin işletmelere ne gibi avantajlar sağladığına birlikte bakalım.

Google My Business, Google tarafından işletmelere sunulan, insanların işletmeleri kolaylıkla bulabilmeleri, işletmenin çalışma saatleri, adresi ve işletmeyi ziyaret eden kullanıcıların yorumları gibi detayları  görüntüleyebilmelerini sağlayan bir Google hizmetidir. Haritalar ve arama sonuçları gibi diğer servislerle entegre çalışan Google My Business, kullanıcılar ve işletme tarafından eklenen işletmeye ait bilgilerin listelenmesini ve raporlanmasını sağlar.

Birebir Pazarlama Nedir?

Birebir pazarlama; bireysel müşterinin, şirkete ne dediğine ve şirket çalışanlarının müşteri hakkında neler bilmesi gerektiğine yönelik olarak, istekli biçimde davranışlarını ve uygulamalarını değiştirme düşüncesidir.

Birebir Pazarlama Stratejileri

Birebir pazarlama stratejilerinin ne olduğundan çok iyi bir birebir pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur onun üzerinde duralım.

 • İyi bir ekip kurun: Birebir pazarlama stratejisini yapılandırmak için, nitelikli profesyonellerden oluşan bir ekip oluşturmalısınız. Bu ekip içerisindeki kişilerin teknolojiyi çok iyi bilmeleri, müşteri iletişiminde profesyonelleşmiş kişiler ve birebir pazarlama kampanyaları konusunda tecrübeli  kampanya tasarımcıları olması gereklidir.
 • Bilgi toplayın: Müşteriler kendilerine özgü içerikler deneyimlemek ister, Ancak hiç kimse kişisel bilgilerinin izinsiz paylaşımını istemez. Müşterileriniz için en uygun içerikleri sunarken onların mahremiyetini de unutmayın. Güven duyulan bir firma olmanın yolu da bunlardan biridir.
 • Kitlenizi sınıflandırabilmek için verilerden yararlanın: Elinizde kişileriniz hakkında yeterli veri olduğu zaman  bunları aşağıdaki unsurları göz önüne alarak düzenleyebilirsiniz. Kitlenizi sınıflara ayırırken ekonomik durumları ve harcama yapabilme kapasitelerine göre bir gruplandırmaya gitmeli ve sunacağınız içerikleri buna göre belirlemelisiniz. Hangi ürünlere ilgi duyduklarını ve ne tür bir satın alma modeli içerisinde yer aldığını sınıflandırmalısınız.
Etkin Pazarlama Nedir?

Günümüzde dijital pazarlama dünyasının temel direklerinden biri, etkin/etkileyici pazarlamadır. Etkin kişiler değerli ve paylaşılabilir içerik oluşturmanıza ve içeriği paylaşmak isteyen takipçilere ulaşmanıza ve bu kitleye kendinizi tanıtmanıza yardımcı olur.

Geleneksel Pazarlama

Geleneksel pazarlama kavramını genel anlamı ile ele alacak olursak kitle pazarlaması olarak adlandırılabilir. Televizyon, radyo, gazete, broşürler ve reklam panoları ve benzeri yöntemlerle geniş kitlelere ulaşan araçlar sayesinde yürütülen reklam faaliyetlerini kapsar.

Geleneksel Pazarlama Anlayışı

Geleneksel pazarlama anlayışı, üretim/ürün ve satıi kavramlarının üstünlüğüne dayandırıldığı 1920’li yıllarda pazarın nabzını tutmanın önemli olmadığı klasik anlayıştır. Ancak özellikle 1930’lu yıllarda başlayan Büyük Dünya Krizi ve İkinci Dünya Savaşından sonra işletme stratejilerinin önem kazanmasıyla daha güçlü bir pazara duyulan ihtiyaç, pazarlama stratejilerini öne çıkarmış ve sonraki yıllarda olan gelişmelerle daha yeni ve öncekilere göre daha etkin olacak yeni yaklaşımların ortaya çıkmasını zorunlu kılmıştır.

Geleneksel Pazarlama Yöntemleri

Geleneksel pazarlama yöntemleri olarak aşağıda bazı başlıklar belirtilmiştir.

 • Yerel Gazete Reklamları

Küçük bir işletme sahibi olduğunuzda, kısıtlı bir pazarlama bütçesine sahip olmanızdan dolayı gazete ve dergilere reklam verebilmek  sizin için çoğu zaman imkansız olabilir ya da çok zorlayabilir. Ancak, bir reklamı yerel bir gazete veya radyoda yayınlatmak yeni müşteriler bulmak için çok etkili bir yol haline gelebilir. Yerel gazete ve radyo reklamları, yerel toplulukta marka imajını ve bilinirliğini arttırmada veya kalıcılığını sağlamada de yararlı bir kanaldır. Her hafta bir makalenin aynı bölümünde yer alan işletmenin, okuyan kişilerin aklında kalması veya radyoda reklamlarda sürekli ismi duyulan bir işletme hiçbir gazete veya radyoda reklam vermemiş bir işletmeye göre müşteriler edinme şansı oldukça fazla olacaktır.

 • Kısa Mesaj Pazarlaması

Sosyal medya platformları ve mesajlaşma imkanı sağlayan uygulamalar; kısa mesaj pazarlamasının önüne geçmiş olsa da hala kullanılan bir geleneksel pazarlama yöntemi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Eğer pazarlama mesajınızı kitlelere anlık olarak iletmek istiyorsanız ve televizyon reklamları içinde bütçeniz yeterli değilse kısa mesaj pazarlaması ile bunu yapmanız mümkündür. Çünkü potansiyel müşterilere gönderdiğiniz kısa mesajlar çok kısa bir süre içerisinde okunur. Kısa mesaj pazarlaması, mevcut müşterilerinize ulaşmanızı ve onlara markanızın var olduğunu hatırlatmayı sağlayan bir yöntemdir. Birçok küçük işletme, müşterilerini sınırlı süreye dayanan teklifler konusunda uyarmak, bilgilendirmek ve haber vermek için kısa mesajlar kullanır. Bu pazarlama yöntemi maliyet açısından da reklam bütçenizi çok yormayacak bir yoldur.

 • Broşürler

Sektöre yeni girmiş veya kısıtlı reklam bütçesine sahip olan işletmelerin en çok başvurdukları pazarlama ve tanıtım yollarında biri de broşürlerdir. Maliyeti düşüktür. Buna bağlı olarak da risk oranı azdır. Günümüzde özellikle yerel gıda ve restoran işletmecilerinin de sık başvurduğu bir yöntemdir. Sokaklarda avmlerde veya bina girişlerindeki posta kutusu vb. yerlere bırakılarak kitlelere ulaşılmaya çalışılır. Özel indirim ve kampanyalardan yararlanmak isteyen kişiler için de dikkat çekici ve tercih edilebilir olma özelliği de vardır. Tabi günümüzde sadece basılı olarak değil online olarak da broşürler yayınlayarak kitlelere  ulaşılabilir. Bunu da birçok şirket kullanmaktadır. Hazırlanması ve uygulanması da çok kısa sürede gerçekleşir.

 • Sponsorluk

İşletmenizi çevrimdışı olarak tanıtmanın en etkili yöntemlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Herhangi  bir amaç, hayır kurumu ya da bir etkinliğe destek olmak, firmanıza ait markayı bir tek kitlelere tanıtmakla kalmaz, rakiplerinize karşı sizi bir adım öne taşır. Sponsorluğun sağladığı en büyük avantaj ise  belirli bir alana odaklanmanızdır. Sponsorluk aynı zamanda en etkili pazarlama stratejisiyle birlikte uygulandığında satış rakamları yükselebilir. Diyelim ki izleyici kitlesinin büyük çoğunluğu erkeklerden oluştuğu için;  bir futbol takımına yaptığınız sponsorluk ,erkek müşteri kitlesine hitap eden bir ürün satışı gerçekleştiriyorsanız satışlarınıza yansıması pozitif olacaktır. Marka sponsorluğuna katılmanın birçok yolu vardır. Bu fırsatlara bakarsak  doğru bir amaç için para bağışında bulunma, bir ödül sunma, kendi bağış toplama etkinliklerinizi düzenlemek gibi birçok faaliyeti sıralama mümkündür.

 • Ev Dışı Reklamcılık

Son geleneksel pazarlama yöntemi olarak, reklam panoları ve posterler gibi dış mekan pazarlama kampanyalarını sayabiliriz. Bu reklamlar sayesinde büyük kitlelere ve potansiyel alıcılara ulaşmanız kolay hale gelecektir. Bu yöntemi kullanarak televizyon izlemeyen, sosyal medya kullanmayan kitlelere de ulaşabilme fırsatı bulabilirsiniz.

Geleneksel Pazarlama İletişimi

Geleneksel pazarlama iletişiminde kaynaktan alıcıya şeklimde bir iletişim yöntemi vardır. Alıcı reklamı sadece dinler. Dijital pazarlamada olduğu gibi kendini yenileme gibi süreçler yoktur. Günümüzde teknolojinin gelişimi ile birlikte geleneksel pazarlamanın çekiciliği de azalmaktadır. Geleneksel pazarlama yerini kullanım alanı geniş ve maliyeti daha düşük olan dijital pazarlamaya bırakmaktadır. Geleneksel pazarlama iletişiminde ise hedef kitleniz içerisindeki müşteri iletiyi alır ama geri gönderim vs durumu olmaz. Bu da hedef kitlenizdeki müşteriden geri bildirim alımınızı zorlaştırır.

Geleneksel Pazarlama İletişimi Karması

Geleneksel pazarlama iletişimi karmasının bileşenleri ise Pazarlama Karması 4P’dir. Ürün veya hizmetin tanıtımını, dağıtımını sağlayan; ürün(product), yer(place), fiyat(price) ve tutundurma(promotion) olarak şekillenir. Lakin günümüzde geleneksel pazarlama yerine müşteri odaklı pazarlama anlayışını benimseyen şirketlerde 4P yerini 4C’ ye bırakmıştır. Yazının devamında müşteri odaklı pazarlama anlayışından ve 4C’lerden bahsedilmiştir.

Geleneksel Pazarlama Özellikleri

Geleneksel pazarlama özellikleri arasında sayılabilecek maddelere aşağıda yer verilmiştir.

 1. Geleneksel pazarlama yöntemi kullanılarak genel hedef kitlesi içerisindeki her bireye ulaşım sağlanır.
 2.  Bir radyo reklamıyla, gazete ilanı vererek veya broşür bastırarak reklamınızı yapmak çok kolay olacaktır. Ayrıca materyalleriniz saklanabilir, üzerinden zaman geçse bile tekrar okunabilir, izlenebilir veya dinlenebilir özelliklere sahiptir.
 3. Geleneksel mecralardaki reklamların ya da pazarlama stratejilerin kolay anlaşılabilir olma özellikleri vardır.
 4. Basit ve sade bir anlatım biçimi uygulanır.
 5. Denenerek test edilen bir pazarlama türüdür.
 6. Dijital pazarlamaya ek olarak daha çok maliyetli bir yapıdadır. Gazete ve dergilerde reklam vermenin mali ücreti belirli bir süreden sonra fazla gelebilir.
 7. Geleneksel pazarlama teknolojileşen dijital pazarlama döneminde günceli yakalamanızı engeller.
Gerilla Pazarlama Nedir?

Gerilla, İspanyolca’da savaş anlamında kullanılan, guerra kelimesinden gelmektedir. Dolayısıyla gerilla, hedefi belirli noktalarda rakibi zayıflatmak olan küçük veya partizan savaştır. Gerilla kavramının pazarlamaya girmesi, gerilla pazarlamanın uygulama ve rollerine ilişkin farklı anlayış ve görüşlere yol açmıştır. Gerilla pazarlamayı karakterize etmedeki temel unsur, doğası gereği alışılmadık ve düzensiz olmasıdır. Gerilla pazarlama, geleneksel hedeflerin peşinden gitmenin alışılmadık yollarından oluşan bir yapıdır. Minimum parayla kâr elde etmenin kanıtlanmış bir yöntemidir.

Gerilla Pazarlama Özellikleri

 • Gerilla pazarlama yönteminin karakteristik işaretlerinden biri düşük maliyetli olmasıdır. Bu durum çoğunlukla küçük ölçekli işletmelerin büyük ölçekli firmalarla rekabet edebilmesi amacıyla başvurduğu yöntemdir.
 • Akılda kalıcıdır, özgün ve yaratıcı fikirlerle yapıldığı ve aynı zamanda da beklenmedik yer ve zamanlarda tüketicilerin karşısına çıktığı için akılda daha fazla yer eder.
 • Marka bilinirliliğini arttırır. Bu pazarlama çalışmalarının yaratıcı akılda kalıcı olması da doğal olarak marka bilinirliliğinin artmasında önemli rol alır.
 • Viral mesaj yaratılmasını sağlar. Yapılan gerilla pazarlama çalışmalarının yaratıcı fikirlerinin olması ve onların dikkatini çekmesi bu çalışmalarınızın kullanıcılar tarafından sosyal mecralarda paylaşımına da yardımcı olacaktır. Böylelikle çalışmalar viral olacaktır.

Gerilla Reklam Örnekleri

Çoğu marka bilinirliliğini arttırmak ve viral bir reklam yapmak için bu pazarlama çeşidine başvurmaktadır. Bunlardan ülkemizde de karşımıza çıkan örnekler Yumoş’un Nişantaşı edalarında yapmış olduğu bütün bir binayı Yumoş ayılarıyla donatması yine Beşiktaş Barbaros Bulvarında sigorta firmasının yapmış olduğu hırsız heykeli de ülkemizdeki gerilla pazarlama örnekleri içerisinde sayılır.

Deneyimsel Pazarlama

Deneyimsel pazarlama, tüketicinin bir ürün ya da hizmeti farklı şekillerde tecrübe etmesini sağlayarak markaya dair bir yaşam deneyimi sunar.

Deneyimsel Pazarla Nedir?

Bireylerin evde müzik dinlemek yerine konsere gitmelerindeki amaçlardan biri ihtiyaç duydukları deneyimi elde etmek istemeleridir. Yani pazarlamada etkileşimin kullanıcı açısından değerini açıklar: Deneyim. Duygusal, duyusal, düşünsel iletişim unsurları insanların bir ürün ya da hizmete bağ kurmasını sağlar. Deneyimsel pazarlama da kullanıcıların marka ile doğrudan iletişim kurmasına imkan vererek müşteri sadakatini kazanmayı sağlar.

Deneyimsel Pazarlamanın Özellikleri

Deneyimsel pazarlama özellikleri arasında:

 • Odak noktası tüketici deneyimdir
 • Tüketiciler rasyonel ve duygusaldır
 • Tüketim bütünsel bir deneyimdir
 • Yöntemler derlemedir
Pazarlama İletişimi

Pazarlama iletişimi günümüzde, işletmelerin pazarda bir yer edinmek, rakiplerinden sıyrılarak sağlam bir konum edinebilme, güçlü bir marka kimliğine sahip olma gibi amaçlarla işletmelerin hayatta durma çabası denilebilir.

Pazarlama İletişimi Yönetimi Nedir?

Pazarlama iletişimi yönetimi; reklam, promosyon, satış ve marka bilinci oluşturulmasına yardımcı olur. Süreç halkın markayı tanımasını ve anlamasını ve markanın ne kastettiği konusunda net bir anlam ifade etmesi ile başlar. Hedef kitlenin içerisinde bulunan her bireyin(tüketicilerin) değişen ve artan iletişim taleplerine kulak vermek ve tüketicilerin iletişim arayışını hızlandırmak demektir.

Pazarlama İletişimi Planlaması

İşletmelerde pek çok olay ve sorun yaşanabilmektedir. Bunun birincil sebebi doğru planlamanın yapılmamış olmasıdır. Pazarlama iletişimi planlaması, pazarlama iletişim çabalarını etkin bir şekilde yerine getirebilmesi için belirlenen hedeflere ulaşmada gerekli karar ve adımları içeren bir süreçtir. Bu süreç şu aşamalardan oluşmaktadır: Durum analizi, amaçların belirlenmesi, pazarlama iletişim öğelerinin değerlendirilmesi, mesaj ve medya stratejilerinin belirlenmesi, pazarlama iletişim bütçesinin belirlenmesi, uygulama ve değerlendirme.

 • Durum Analizi

Pazarlama iletişimi planının oluşturulmasında öncelikli olarak durum analizinin yapılması gerekmektedir. İşletmenin kendisini ve çevresini en doğru ve gerçekçi şekilde tanımlamak amacıyla yaptığı durum analizinde, iç ve dış çevre ile ilgili bilgiler sağlanmakta, işletmenin güçlü ve zayıf yönleri belirlenmektedir. Dış çevrede oluşan değişimler, iletme için fırsat ve tehditlerin kaynağıdır ve pazarlama iletişimi amaçlarını ve stratejilerini belirlemede önem taşır. Durum analizinde yaygın olarak SWOT analizi kullanılmaktadır.

SWOT analizi , işletmenin iç ve dış çevresini değerlendiren bir analiz tekniğidir. SWOT analizi ile işletmeyi etkileyen dış çevre değişkenleri incelendiğinde “fırsat ve tehditler”, iç çevre değişkenleri incelendiğinde ise “güçlü ve zayıf” yönler belirlenir. SWOT İngilizce dört kelimenin ilk harflerinden oluşmaktadır:

 1. trengths –güçlü yönler
 2. eaknesses- zayıf yönler
 3. pportunities- Fırsatlar
 4. hreats- tehditler
 • Amaçların Belirlenmesi

Günümüzde işletmeler, tüketicilerin davranışlarını etkilemek adına farklı iletişim araçlarını kullanabilmekte, farklı mesajlar kurgulayabilmektedir. Bunun için işletmenin pazarlama iletişimi amacını belirlemiş olması gerekmektedir. Amacın belirlenmesinde iki temel yaklaşım bulunmaktadır: Satış amacı ve iletişim amacı.

Satış amacı; pazarlama iletişim planı içerisinde öncelikli olarak görülse de satışlar birçok faktörden etkilenmektedir. Satışları etkileyen faktörler şunlardır: Pazarlama iletişimi, ürün kalitesi, fiyat, dağıtım, rekabet ve ekonomi-teknoloji gibi çevresel etkenler.

İletişim amacı; çerçevesinde pazarlama iletişiminin amaçları, pazarlamanın diğer amaçları ile uyumlu bir şekilde ele alınarak uygulanmalıdır. Pazarlama iletişim amaçları, hedef pazarla iletişimin nasıl çalışacağı hakkında yeterli bilgiye sahip olunduğunda geçerli olacağından, iletişim çabalarını ölçebilecek düzeyde olmalıdır. Satış ve iletişimin etkileri bir arada ele alındığında pazarlama iletişimi amaçları şu şeklide ifade edilebilir: Satışları arttırmak ve desteklemek; ürün ve marka farkındalığı sağlamak; kurum ve ürünün farkında olunmasını sağlamak; kurum ve ürün imajını geliştirmek; hedef kitlenin tutum ve davranışlarına etki etmek; ürün ya da kurum hakkında bilgi vermek; hedef kitleyi ürün kullanımı ile ilgili eğitmek; tüketici sadakati yaratmak; hatırlatma yapmak; yeni ürünler sunmak.

Unutulmaması gereken bir hususta aralarında benzerlikler olan “amaç” ve “hedef” kavramlarının birbirlerinin yerine kullanılmasına karşın farklı kavramlar olmasıdır. Amaç, hedefe göre daha üst düzeyde ve çerçeve bir kavramdır. Hedef, amaca göre daha somut, ölçülebilir ve amaçlara ulaşma açısından daha kısa süreler için belirlenmiş performans kriteridir.

Pazarlama iletişiminde göz önünde bulundurulması gerekli olan en önemli unsurlardan birisi de hedef kitlenin seçilmesidir. Hedef kitlenin belirlenmesinde ürün, pazar ve rakiplerle ilgili bilgiler ihtiyaç duyulmaktadır. Hedef kitlenin belirlenmesinde şu kriterlere dikkat edilmelidir: Hedef kitlenin ölçülebilir olması ; belirlenen segmente yeterli sayıda alıcı nın olması; seçilen hedef kitlenin ulaşılabilir olması ; ürün ya da hizmetin sunduğu yararın hedef kitleye uygun olması .

 • Pazarlama İletişim Ögelerinin Değerlendirilmesi

Pazarlama iletişimi öğeleri, bir işletmenin ikna edici biçimde tüketici değerini iletmek ve müşteri ilişkileri oluşturmak amacıyla kullandığı araçlardan oluşmaktadır. “Pazarlama iletişimi karması” olarak da adlandırılan öğeler beş başlık altında toplanmaktadır. Bunlar; reklam, kişisel satış, satış tutundurma, kişisel satış, halkla ilişkiler ve doğrudan pazarlamadır.

Reklam: Mesajların belirli bir kaynak tarafından gönderildiği, bir örgüt, ürün, hizmet ya da fikir hakkında belirli bir ücret ödenerek gerçekleştirilen ve kişisel olmayan iletişim biçimidir.

Kişisel Satış: Satış yapmak ve müşteri ilişkileri oluşturmak amacıyla bir işletmenin satış gücü tarafından gerçekleştirilen kişisel sunuşlardır.

Satış Tutundurma: Bir ürün ya da hizmetin satışını ya da satın alınmasına özendiren kısa dönemli teşviklerdir.

Halkla İlişkiler: Olumlu duyurumlar çıkmasını sağlayarak iyi bir kurum imajı oluşturmak ve işletme hakkında çıkan olumsuz söylentilerle, olaylarla, hikayelerle mücadele ederek halkla olumlu ilişkiler kurmaktır.

Tüketicilerle hem anında bir tepki elde etmek hem de müşteri ilişkileri oluşturmak için e-mail, telefon, televizyon, internet gibi araçları kullanarak doğrudan bağlantılar kurmaktır. Pazarlama iletişimi öğelerinden hangilerinin, hangi ortam ve araçlarında kullanılacağının belirlenmesinde şu etkenler önem taşımaktadır:

 1. İşletmenin amacı ve yetenekleri
 2. Ürünün türü
 3. İtme ve çekme stratejisinin kullanılması
 4. Ürünün yaşam sürecinde bulunduğu aşama ve pazarın gelişimi
 5. Pazarın yapısı ve rakipler
 • Mesaj ya da Medya Stratejisinin Belirlenmesi

Pazarlama iletişimi planlamasında ürün ya da hizmetle ilgili istek yaratacak mesajların oluşturulması önem taşımaktadır. Bunun içinde hedef kitlede fayda duygusu yaratacak unsurların bulunarak, ürünün temel özelliklerinin tanımlanması gerekmektedir. Hedef kitlenin ürün ya da hizmetin en çok hangi yönüne ilgi göstereceğinin belirlenerek mesajların bu çerçevede kurgulanması gerekmektedir. Tüketicilerin mesajı tam olarak ve doğru anlayamaması durumunda iletişimde başarı sansı çok düşük olacaktır ve bu durumda tüm yük mesajı gönderen işletmededir. Bu tür bir iletişim sorunu ile karşılaşmamak için, hedef kitlenin demografik özelliklerinin yanı sıra psikolojik-davranışsal özelliklerinin de araştırılması ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki, pazarlama iletişimine başlarken ilk olarak yapılması gereken alıcının bilgi ve deneyimim alanının doğru olarak belirlenmesidir.

Mesaj stratejileri belirlenirken göz önünde bulundurulması gereken faktörler bulunmaktadır. Buna göre mesajlar;

 1. Ulaşılmak istenen hedef kitlenin dikkatini çekecek şekilde hazırlanması ve gönderilmesi,
 2. Kullanılan sembollerin hedef kitlenin bilgi ve deneyim alanında olması,
 3. Hedef kitledeki bireylerin kişilik ihtiyaçlarını ortaya çıkarmalı ve çözüm getirmeli,
 4. Uygun zamanda gönderilmeli,
 5. Kişilerin inanışlarına uygun şekilde hazırlanmalı,
 6. En yüksek düzeyde öğrenmeyi sağlayacak şekilde hazırlanmalı,
 7. Seçilecek kanalın özelliklerine göre biçimlenmelidir.

Ayrıca, tüketicinin mesajı algılamasında mesaj kaynağının, yani mesajı kimin verdiğinin etkisi de önemlidir. Tüketiciye aktarılan mesajın hangi kanalla gönderileceği de önemli noktalardan birisidir. Seçilecek olan kanalın tüketiciye ulaşma imkânının olmaması durumunda mesaj ne kadar iyi olursa olsun iletişimin gerçekleşmesi mümkün olmayacaktır. Mesajın iletileceği kanal olan medyanın seçiminde özellikle hedef kitle, ürünün özellikleri, mesaj iletme yeterliliği ve maliyetler önemli faktörlerdir. Bu faktörlerin yanı sıra hedef kitlenin özellikleri, medya alışkanlıkları, ürünün özelliği de medya seçiminde etkili olmaktadır. Uygun medya seçiminde izlenecek temel adımlar ise şunlardır:

 1. Ulaşma, sıklık ve etkiye karar verme
 2. Temel medya çeşitleri arasında seçim yapmak
 3. Spesifik medya araçları arasında seçim yapmak
 4. Zamanlamaya karar vermek
 • Pazarlama İletişimi Bütçesinin Belirlenmesi

Pazarlama iletişiminin belirlenmesinde en büyük etken bütçe ve seçilecek pazarlama iletişimi araçlarının maliyetidir. Pazarlama iletişimi bütçesi belirlenirken ilk olarak pazarlama bütçesinden pazarlama iletişimi çabalarına ayrılacak kaynak belirlenmelidir. İkinci olarak ise her bir pazarlama iletişim aracına ayrılacak miktar belirlenmelidir.

Pazarlama bütçesi içerisinden pazarlama iletişimine ayrılacak miktarın belirlenmesinde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bunlar:

 1. Satışların yüzdesi yöntemi
 2. Ayrılabildiği kadar bütçeleme yöntemi
 3. Rakiplere göre bütçeleme yöntemi
 4. Yatırımın karlılığı yöntemi
 5. Amaç ve görev yöntemi
 6. Keyfi ele alış yöntemidir.

Satışların yüzdesi yöntemi: Çok kullanılan bu yöntemde, pazarlama iletişimi bütçesi, satışların belli bir yüzdesi olarak belirlenir. Planlama yapıldığında, dönem sonuna kadar kalan ayların tahmini, gerçekleştirilen satışlara eklenerek yüzde alınır. Bu yöntemin en önemli sakıncası, pazarlama iletişimi harcamasını satış hasılatına bağlamak, satışı sebep, pazarlama iletişimini de sonuç olarak görmektir.

Ayırabildiğin kadar bütçeleme yöntemi: Genellikle sınırlı kaynaklara sahip işletmeler tarafından benimsenen bu yöntemde işletme, diğer gerekli harcamaları saptar ve yatırımın geri dönüş oranını hesaplar. Bunların toplamını kaynaktan düşer ve kalanını pazarlama iletişimi harcamaları için ayırır.

Rakiplere göre bütçeleme yöntemi: İşletmenin aynı sektördeki rakiplerinin pazarlama iletişimi harcamalarını esas alarak bütçe belirlemesi yöntemidir.

Yatırımın krallığı yöntemi: Bu yöntemde işletme, pazarlama iletişimi harcamalarını bir maliyet öğesi olarak değil de yatırım öğesi olarak görür. Geleceğe yönelik konuları özellikle uzun dönemde doğru olarak görmenin zorluğu bu yöntemin zayıf yönüdür. Bu nedenle de çok tercih edilen bir yöntem değildir.

Amaç ve görev yönetimi: İşletme; (1) pazarlama iletişimi amaçlarını mümkün olduğunca açık bir şekilde belirler, (2) bu amaçları gerçekleştirmek için gerekli görevleri belirler, (3) görevlerin geçekleştirilmesi için gerekli maliyetleri belirler. Alt birimlerin öngördüğü maliyetler birleştirilerek pazarlama iletişimi bütçesi hazırlanır. Gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan bu yöntemin iki sınırlılığı bulunmaktadır. İlk sınırlılık, amaçların nasıl saptanacağı ve saptanan amacın harcama yapmaya değer olup olmadığı konusunda yol gösterici olmamasıdır. İkinci sınırlılık ise, pazarlama iletişimi için ayrılan bütçenin nasıl kullanılacağıdır.

Keyfi ele alış yönetimi: Karar alıcıların deneyimlerine ve sezgilerine dayalı olarak bütçenin belirlendiği yöntemdir. Karmaşık yöntemlere göre pratik gözükmekle birlikte objektif bir yöntem değildir.

 • Uygulama ve Değerlendirme

Uygulamanın başarısı, sorumlu olan kişilerin planlı ve uyumlu çalışmasını gerektirmektedir. Bu sebeple ilk olarak başarılmak istenen en başta açık ve ölçülebilir standartlar şeklinde ortaya konulmalıdır. Daha sonra gerçekleştirilen pazarlama iletişimi performansı, hedefler dikkate alınarak değerlendirilmelidir. Değerlendirme sonuçlarına göre eksiklikler belirlenerek düzeltici eylemler yapılmalıdır. Pazarlama iletişiminde reklam, kişisel satış, halkla ilişkiler, satış tutundurma etkinlikleri değerlendirilmektedir.

Reklam etkinliğinin değerlendirilmesi , zor olduğu için sistematik bir yaklaşım izlenmelidir. Bu amaçla öncelikle reklamın amacının belirlenmesi gerekmektedir. Sonrasında ise bu günkü durumun ortaya konulması, hedef kitlenin ölçülebilir özellikleriyle belirlenmesi, araçlar üzerinde işletmeninin kontrol olanaklarının incelenmesi gerekmektedir. Tüm bunların ardından da başlangıçta saptanan amaca ne ölçüde yaklaşıldığının ölçülmesi ile reklam etkinliği değerlendirilebilmektedir.

Kişisel satış etkinliğinin değerlendirilmesi için işletmenin satış elemanlarının çabalarından yola çıkılabilir. Bu amaçla satış çalışmalarıyla ilgili veriler, satışçıların düzenledikleri raporlar, alıcıların geri bildirimleri, satış elemanlarının gözlenmesi vb. şekillerde elde edilir. Böylelikle satış elemanlarının işletmeye, ürüne, alıcılara, rakiplere ve görevli olduğu pazarın niteliklerine ilişkin bilgileri ölçülür.

Halkla ilişkiler etkinliğinin değerlendirilmesinde , mesajın alıcısı olan kitlenin kapsamı ve tepkisi, kampanyanın etkisi gibi ölçüm faktörlerinden yararlanılabilir.

Oku/izleyici kapsamı, çeşitli mesajlara her bir hedef kitlenin ne ölçüde maruz kaldığı, mesajın kimlere ulaştığı sorusunun yanıtlanması için önemlidir.

Oku/izleyici tepkisi ise mesajın hedef kitleye ulaştığı durumda kitlenin tepkisinin belirlenmesini ifade etmektedir. Bu amaçla ön test ölçümleri yapılabilir.

Satış tutundurma etkinliğinin değerlendirilmesi : İşletmenin satış tutundurma çabalarının ne derece etkinlik sağladığının belirlenmesi amacıyla yapılmaktadır. Bu amaçla satış tutundurma uygulamalarından önceki satışlar, uygulanan etkinliklerin maliyeti, uygulama sonrası satış rakamları karşılaştırılmaktadır. Elde edilen veriler ise sonraki satış tutundurma çalışmalarında kullanılmak üzere pazarlama bilgi sistemine aktarılmaktadır.

Unutulmamalıdır ki gerçekleştirilen uygulama ve denetleme sonucunda elde edilen veriler ve bulgular daha sonra gerçekleştirilecek olan pazarlama iletişimi faaliyetleri içinde kullanılacak sonuçların elde edilmesini sağlayacaktır.

Pazarlama İletişimi Planlama Stratejileri

Pazarlama iletişimi stratejisini belirlemek; iletişimin nasıl gerçekleşeceğinin belirlenmesi anlamına gelmektedir. Pazarlama iletişimi stratejileri pazarlama iletişimi amaçlı ve hedeflerine ulaşmayı sağlayacak yol ve yöntemlerin seçimiyle ilgilidir. Bu aşamada tüm kaynak ve imkanları birbiriyle uyumlu hale getirmeli, faaliyetler arasında bir bütünlük sağlamalıdır. Böyle bir bütünleşik pazarlama iletişimi stratejisi şu unsurlardan oluşmalıdır.

 •  Pazarlama iletişimi stratejisine maruz kalacak hedef kitle birimlerini değerlendirmeye almak,
 • Hangi iletişim aracının en etkili şekilde mesaj ilettiğini belirlemek,
 • İletişimcinin, nerede ve ne zaman iletişim kuracağını ayarlamak,
 • Hangi pazarlama iletişimi karmasının kullanılacağına ve bütçesinin nasıl paylaştırılacağını programlamak,

Pazarlama iletişimi stratejileri yukarıdaki unsurları içerecek şekilde beş basamaktan oluşmalıdır. Pazarlama iletişimi stratejileri temelde; ürün – fayda stratejisi, imaj – kimlik stratejisi ve ürün – konumlandırma stratejisi olmak üzere üçe ayrılır.

 • Ürün-fayda Stratejisi

Ürün – fayda stratejileri, belirli bir ürün karakterini ve tüketiciye olan faydasını iletmek amacıyla oluşturulur. Bu stratejiler, ürünün sahip olduğu özellikler ve fonksiyonel açıdan yapabildikleri üzerine yoğunlaşır.  Ürün – fayda stratejilerinin altında yatan düşünce; işletmenin pazarda kendi ürününü diğerlerinden ayıran özelliği bulmasıdır. Tüketici araştırmaları ya da yönetimsel sezgiler ile işletme, tüketici ihtiyacını tatmin edebilecek faydayı geliştirmeye çalışır.

 • İmaj-kimlik Stratejisi

İmaj stratejisinin ilk hedefi, spesifik markayı diğer markalardan ayırarak tüketici zihninde marka izlenimi yaratmaktır. İmaj stratejileri, psikolojik farklılıklar yaratarak başarılı ürün stratejisi yaratabilmektedir. Oysa ürün – fayda stratejileri, ürünün fiziksel ve işlevsel özelliklerini kullanarak ürün farklılığını iletebilmektedir.  Başarılı bir imaj stratejisi, işletmenin tüm iletişim değişkenlerinin koordinasyonu ve entegrasyonuna bağlıdır.  Kimlik stratejileri, imaj stratejilerinin genişletilmiş bir şeklidir. Kimlik stratejilerinde amaç marka imajını geliştirmektir. Ama, kimliğe önem veren ya da benimseyen tüketiciler üzerinde marka imajı yaratmaya odaklanır. İmaj stratejileri ürün yönelimliyken, kimlik stratejileri tüketici yönelimlidir.

 • Ürün-konumlandırma Stratejisi

Ürün konumlandırma, ürünü rakip ürünle bağdaştırarak ya da zaten akıllarda yer etmiş bir markayla bağlantı kurarak, markayı tüketici zihninde konumlandırmaya çalışan bir stratejidir.

Pazarlama İletişimi Araçları

Pazarlama iletişim araçları dilsel araçlar-ikna modları ve kitle iletişim araçları olarak sıralanabilir.

 • Dilsel araçlar-İkna Modları

Pazarlamanın büyük bir kısmı, şirketlerin müşterilerle ve potansiyel müşterilerle veya şirket içindeki diğer departmanlarla nasıl iletişim kurduğudur. Şirketler reklam verdiğinde, hedef kitleyi ikna etmek için dil araçlarını kullanabilirler; Farklı cihazlar farklı efektler üretebilir. Dilsel aygıt kategorilerinden biri basit dildir. Basit dil altındaki farklı araçlar, fonetik sembolizm, sayılar, ses tekrarı ve telaffuzu içerir. Dört cihazın tümü, otomatik işlemenin bilişsel çabasını kullanır. Fonetik sembolizm, “ses ve anlam arasındaki keyfi olmayan bir ilişkidir ve bir kelimenin sesinin tanımından başka bir anlam ifade edebileceğini öne sürer”. Arka ünlüler ve ünsüzler, dilin ucunun boğazda daha geride olması nedeniyle perdede daha düşüktür. Bu sesler ağırlık, erkeksi ve psikolojik mesafe ile ilişkilidir. Tersine, ön ünlüler ve ünsüzler perdede daha yüksektir ve yakınlık, dişil ve ışıkla ilişkilendirilir. Bir marka adının sesi, ürün tutumu ve ürün tavsiyeleri ile birlikte tüketicilerin bakış açısıyla markanın algısını etkileyebilir. Bununla birlikte, bir marka adı sağlam tercihi tüketici tercihi ile uyumlu olduğunda, tercih edilen özelliklerin algısı geliştirilir.

 • Kitle İletişim Araçları

Televizyon;başlangıcından bu yana, görsel ve işitsel uyarım kombinasyonu nedeniyle reklam medyası sahnesine egemen oldu ve diğer medya türlerinden daha fazla dikkat çekmeye ve mesajların daha etkili iletilmesine izin verdi. Birkaç dezavantajı vardır: televizyon reklamları “sıkıştırılmış” ve sıkıştırılmış” olmaktan muzdariptir. “Zipping”, programların ön kaydı sırasında reklam arası oturumlarının hızlı iletilmesi için verilen terimdir. Genellikle izleyiciler programları yalnızca izlenebilmeleri için kaydederler. reklam araları olmadan “Zapping”, birçok tüketicinin reklam aralarında kanal değiştirme alışkanlığına verilen terimdir. Bu aynı zamanda reklamları izlemekten kaçınmak için yapılır. Televizyon reklamlarını kullanmak, geniş erişimi ve içeriğin hedeflenen hedef pazara göre bölümlere ayrılma derecesi nedeniyle faydalıdır. Reklamlar dikkatli bir şekilde zaman dilimleri ile eşleştirilir ve/veya “medya araçları” olarak bilinen uygun programlama ile bağlantılandırılır. Bu, pazarlama mesajıyla hedeflenen kitleye ulaşıldığından emin olmaya yardımcı olur. Bir televizyon reklamının ilk yapım maliyetleri yüksek olsa da, kitlesel bir izleyici kitlesine ulaşma olasılığı yüksektir ve bu nedenle izleyici başına düşük maliyeti koruyarak onu verimli bir iletişim platformu haline getirir.

Radyo; tanımı gereği ses programlarının halka yayınlanmasıdır ve günümüzde geniş bant bağlantısı aracılığıyla canlı olarak yayınlanabilir veya insanların arabalarına veya evlerine dijital olarak aktarılabilir. Halen kullanılmakta olan en eski medya iletimi biçimi olmasına rağmen, radyo yoluyla pazarlama, nispeten düşük maliyeti ve rahatlığı nedeniyle popüler ve etkili bir seçim olmaya devam etmektedir (radyoya maruz kalma, ulaşım sırasında, işte ve eğlence etkinlikleri sırasında ortaya çıkabilir). Görsel bir yönün olmaması nedeniyle, radyo reklamcılığı tüketicilerin zihninde görüntüler yaratmaya çalışır. Radyo reklamcılığı, diğer kanallarda (televizyon gibi) karşılaşılan mesajları pekiştirmede de son derece etkilidir. Bir markayla ilişkilendirilen tanıdık bir jingle veya ses, marka ve reklam farkındalığını geliştirir ve sonuçta marka değerini artırır. Bu, pazarlama mesajının gücünü ve erişimini artırmak için birden fazla pazarlama kanalının aynı anda kullanıldığı bir “Entegre Pazarlama İletişimi” örneğidir. Televizyon gibi, radyo pazarlaması da belirli zaman dilimlerini ve programları (bu durumda radyo istasyonları ve içindeki bölümler şeklinde) seçme yeteneğinden yararlanır. Doldur ve ark, radyo iletişiminin, her dinleyicinin müzik gibi sözcüklerin ve seslerin zihinlerinde görsel bir temsilini oluşturmaya zorlandığından, “duygusal tüketici merkezli çağrışımları” desteklediğini ileri sürer. Şirketler tarafından kullanılan yaygın bir teknik, ikisi arasında görsel bir ilişkiyi teşvik etmek için benzer bir ses izine sahip tek boyutlu bir radyo reklamının yanında tamamlayıcı bir görsel televizyon reklamının kullanıldığı görüntü aktarımı olarak bilinir. Araştırmalar, bu bilinç altı ilişkisel düşünce sürecinin gelecekteki marka bilinirliği ve farkındalığına büyük ölçüde fayda sağladığını öne sürüyor.

Yazdır; basılı medya, medya reklamcılığının en temel biçimidir. Duyusal simülasyon eksikliği nedeniyle güçlü görüntüler oluşturmak en zor olanıdır, ancak verimli, net bilgi iletişimi ve mesaj iletiminde etkili olabilir. Bir tüketici, Reklamlar veya ses tarafından tanıtılan videodaki bir mesajı kaçırdığında (belki yüksek bir gürültü kesintiye uğrar veya birileri görüşlerini engeller), basılı olarak mesaj süresiz olarak görünür kalır. Boyut, renk ve stil gibi unsurlar, diğer basılı reklamlara göre etkinliği artırmak için kullanılabilir; bu, temel bir medya iletişim kanalı olmasına rağmen, televizyondan sonra en büyük ikinci medya olduğu için önemlidir. Geleneksel olarak, pazarlama iletişimi uygulayıcıları basılı pazarlama teminatlarının oluşturulması ve yürütülmesine odaklandı. Geleneksel medya veya bazılarının eski medya olarak adlandırdığı medya, pazarlama ve reklam dünyasında uzun yıllardır kullanılmaktadır. Geleneksel medya, televizyon, dergiler, gazeteler, radyo ve doğrudan posta ve dış mekan gibi geleneksel reklam medyası biçimlerini kapsar. Uzun yıllar boyunca bu iletişim biçimleri, pazarlamacıların hem tüketicilere hem de diğer şirketlere ulaşmasının ana kaynağı olmuştur. İnternetin olmadığı ve sosyal medyanın uçsuz bucaksız dünyasının olmadığı bir dünyada, reklamcılık ve tanıtımın kökleri, daha doğrudan, fiziksel bir reklamcılık yönteminin olduğu geleneksel medyada yatmaktadır.

Basılı reklam, işletmeler tarafından mesajlarını hedef kitleye iletmek için reklam panoları, dergiler, gazeteler ve posterler şeklinde kullanılır. İşletmeler genellikle kolayca görülebilecek ve hedef kitlenin günlük aktivitelerini geçireceği alanlara reklam panosu yerleştirir. Gazete, dergi ve posterlerin boyutları daha küçüktür ve genel kullanıma açık olan birçok yerde bulunabilir ve bunları okuyabilir. Reklamı yapılan ürün veya hizmete bağlı olarak, pazarlamacılar, yeni bir şampuanın reklamının salonlarda daha yaygın olması gibi, baskılarının çoğunun nereye gidebileceğini belirtebilir.

Baskı ortamları, baskı boyutu, yazı tipi, konumlandırma ve renk kombinasyonu bakımından farklılık gösteren, son derece özelleştirilebilir bir ortamdır. Gazeteler genellikle kaba kağıt kullanır ve yeniden üretim kalitesi düşük olma eğilimindedir, dergiler ise kullanılan ağır parlak kağıt nedeniyle belirli bir ürünün görünümünü iyileştirebilir, bu da rengi iyi çevirir ve uzun süreli kalite ve beğeni sunar. Dergiler bir çerçeve, perspektifi ve yargıyı manipüle eden psikolojik bir araç işlevi görür. Örneğin, önde gelen ücretli tirajlı moda dergisi Vogue, güzel görüntülerin ve zarif fotoğrafçılığın yanı sıra reklamcılık çabalarını da yayınlar, bu ikisinin derneği saygınlık ve karmaşıklığı iletir ve aynı yayında yer alan markaların itibarını teşvik eder. Yüksek kaliteli çoğaltma nedeniyle, dergiler daha uzun süre dayanır ve genellikle kuaför salonlarında ve bekleme odalarında bulunur. Tüketiciler genellikle mesajı daha da uzatan ve potansiyel maruziyeti artıran bireysel görüntüleri keser. Bu uzun süre boyunca mesajın alaka düzeyi kaybolsa da, marka bilinirliği yine de artabilir.

Sosyal Medya; YouTube, Facebook, Instagram, Pinterest, Snapchat ve TikTok gibi hizmetler sayesinde sosyal medyanın pazar penetrasyonu artıyor. Şirketler, mevcut ve gelecekteki müşterilerle etkileşim kurmak, marka mesajlarını güçlendirmek, müşteri görüşlerini etkilemek, hedef teklifler sunmak ve müşterilere daha verimli hizmet vermek için bu dış platformları kullanıyor. Sosyal medya, geleneksel reklamcılık araçlarının ötesine geçen ve markaların kitleleriyle kişisel veya profesyonel olarak etkileşim kurmasına olanak tanıyan esnek iletişim araçlarıdır. Influencer Marketing eskiden izleyicileri etkilemeye yardımcı olmak için ünlülerin onayını uygulamaya odaklanırdı. Günümüzde, sosyal medyanın artan erişimiyle, blogcular gibi “sıradan insanlar” popüler hale geliyor ve etkileyici olarak markalar ve ürünlerle bağlantı kuruyor. Şirketler, rezonans ve erişim yoluyla etki yaratmak için zaman ve para yatırmaya başlıyor. Etki Getirisi, Yatırım Getirisi gibi ölçülü olarak izlenebilir değildir, ancak etkinin dönüşüm davranışını izlemek için UTM parametreleriyle bağlantılar gibi mekanizmalar oluşturulabilir.

İnternet; hem kişisel olmayan hem de kişisel iletişim biçimlerine sahiptir. Çoğu tüketici için en baskın bilgi kaynaklarından biri haline gelmiştir. 2012 itibariyle Belch & Belch, tüketicilerin bilgileri çevrimiçi olarak emdiği ve tüketici ile web sitelerinde bilgi sağlayan kuruluşlar arasında hiçbir kişisel temas olmaksızın internetin çoğunlukla kişisel olmayan bir iletişim şekli olduğunu açıkladı. Bununla birlikte, internet geliştikçe, tüketiciler çevrimiçi pazarlamacılarla etkileşime girdikçe ve sosyal medyayı kullanarak birbirleriyle iletişim kurdukça ve bilgi paylaştıkça kişisel iletişimi de içermektedir.

E-posta; kullanan bir grup insana doğrudan ticari bir mesaj pazarlamaktadır.. En geniş anlamıyla, potansiyel veya mevcut bir müşteriye gönderilen her e-posta, e-posta pazarlaması olarak kabul edilebilir. Genellikle reklam göndermek, iş talep etmek veya satış veya bağış istemek için e-posta kullanmayı içerir ve sadakat, güven veya marka bilinirliği oluşturmayı amaçlar. E-posta pazarlaması, satılan listelere veya mevcut bir müşteri veri tabanına yapılabilir. Genel olarak, terim genellikle bir tüccarın mevcut veya önceki müşterileriyle ilişkisini geliştirmek, müşteri sadakatini teşvik etmek ve tekrar iş yapmak, yeni müşteriler kazanmak veya mevcut müşterileri hemen bir şey satın almaya ikna etmek amacıyla e-posta mesajları göndermeyi ifade etmek için kullanılır. ve diğer şirketler tarafından müşterilerine gönderilen e-posta mesajlarına reklam eklemek.

 

Dijital Pazarlama İletişimi

Dijital dünyada yapılan marketing çalışmaları aslında birebir görüşmeler yerine internet ortamındaki reklamlardan oluşur. Ancak dijital pazarlamada iletişim yine de önemsenen bir konudur. Burada hedef kitlenin kim olduğuna göre belirlenecek olan iletişim türü, projenin başarısını etkiler. Dijital pazarlama dünyasında çocuklara animasyon ya da çocukların oynadığı reklamlarla ulaşmak daha kolaydır. Yetişkinler için ise onların ihtiyaçlarını belirleyip ilgilerini çekecek önemli noktaları yakalamak gerekir.

İletişim dili her çalışmada önemlidir. Ancak herhangi bir konuda inandırıcılık sağlamak için doğru bir iletişim yolu izlenmelidir. Teknolojik gelişmeler, sosyal medya araçları sayesinde interaktif bir iletişim kurulması artık mümkündür. Örneğin, sosyal medya üzerinde yapılacak olan bilgi yarışmaları, soru-cevap şeklinde hazırlanabilir. Bu sayede yorum kısmından hedef kitlenin firma ile iletişim halinde olması sağlanabilir. Bu, hedef kitle ile bir şekilde buluşmak için kullanılan yöntemler arasındadır.

İlişkisel Pazarlama Nedir?

İlişkisel pazarlama, müşteri kazanımı ve bireysel satışlar gibi kısa vadeli hedefler yerine müşteri sadakati ve uzun vadeli müşteri katılımına odaklanan müşteri ilişkileri yönetiminin(CRM) bir yönüdür. İlişkisel pazarlamanın(veya müşteri pazarlamasının) amacı, devam eden işlere, ücretsiz ağızdan ağıza tanıtma ile potansiyel müşteriler yaratabilecek müşterilerden gelen bilgilere yol açabilecek bir markayla güçlü, hatta duygusal müşteri bağlantıları oluşturmaktır.

İlişkisel Pazarlama Özellikleri

Yeni müşteriler edinmek zor ve maliyetli olabilir. İlişkisel pazarlama, müşterilerin uzun vadede elde tutulmasına yardımcı olur, bu da müşterilerin bir kez veya seyrek olan satın almalarından ziyade müşteri sadakati ile sonuçlanır.

 • Daha yüksek müşteri yaşam boyu değeri(CLV). İlişki pazarlaması sadık müşteriler yaratır, bu da tekrar satın alımlara ve daha yüksek bir CLV’ye yol açar.
 • Pazarlama ve reklam harcamalarında azalma. Yeni müşteriler edinmek için pazarlama ve reklam harcamaları pahalı olabilir. İlişki pazarlaması, müşterilerin bir marka için pazarlama yapmasına neden olur. (Ağızdan ağıza pazarlama gibi)
 • Müşteri çevresinde daha güçlü organizasyonel uyum. İlişkisel pazarlamaya önem veren kuruluşlar, istisnai bir müşteri deneyimi etrafında daha güçlü bir organizasyonel uyum içindedir.

İlişkisel Pazarlama Örnekleri

İlişkisel pazarlamayı kolaylaştırmak için markaların kullanabileceği çeşitli etkinlik türleri vardır.

 • Bir markanın müşteri hizmetlerinden sürekli olarak etkilenen müşterilerin markaya sadık kalma olasılıkları daha yüksek olduğundan, istisnai müşteri hizmetleri sağlayın.
 • Müşterilere bir sosyal medya gönderisiyle veya sürpriz bir hediye kartıyla teşekkür edin.
 • Müşteri görüşlerine değer verildiğine dair olumlu bir izlenim yaratabilecek ve daha iyi ürün ve hizmetler oluşturmaya yardımcı olabilecek anketler, anketler ve telefon görüşmeleri yoluyla müşteri geri bildirimi isteyin.
 • Müşterileri sürekli patronajları için ödüllendiren bir sadakat programı başlatın.
 • Müşterilerle bağlantı kurmak ve bir topluluk oluşturmak için müşteri etkinlikleri düzenleyin.
 • Bir marka adına ağızdan ağıza reklam sağlayan müşterileri ödüllendirmek için müşteri savunuculuğu veya marka savunuculuğu programları oluşturun.
 • Uzun süreli veya tekrar eden müşterilere indirimler veya bonuslar sunun.
Influencer Marketing Nedir?

Influencer, insanların davranışlarını etkileyen ya da değiştiren kişidir. Günümüzün yeni medya dünyasında influencer, sosyal medya kanallarında belirli bir güce ve popülerliğe sahip olan, hitap ettiği takipçi kitlesini etkileyen bilirkişidir. Bu bilirkişi konumlandırmasını influencer’ın kendisi değil, onun deneyim ve paylaşımlarının samimiyetine güvenip inanan takipçi kitlesi yapar. Influencer ünlü bir kişi, internet fenomeni, blogger, Youtube vloggerı ya da Instagram ünlüsü olabilir. Bu kişilerin sadık bir takipçi kitlesi vardır ve bu kitle influencer’ın deneyimlerinden faydalanır, paylaşımlarına güvenir, inanır ve benimser. Influencer marketing; dijital medya kanallarında kitleleri etkileme gücü bulunan, takipçileri tarafından otorite ve bilirkişi olarak kabul edilen kişilerin, hitap ettiği kitlenin satın alma davranışlarını etkileme üzerine yoğunlaşan bir pazarlama stratejisidir. Influencer marketing anlayışında pazarın tamamına değil, influencer’lar aracılığıyla potansiyel alıcılara yönelik pazarlama aktiviteleri yapılır.

Affiliate Marketing Nedir?

Türkçe karşılığıyla Satış Ortaklığı sistemi en temel tanımıyla internetten para kazanma yöntemidir. Başka firma ya da kişilere ait ürünlerin satışıyla gelir elde edilmektedir. Satışı yapan firma ya da kişi, aracılık edecek kişiye ürün satış linkini verir ve bu kişi internet ortamında satış linkini paylaşarak yapılan her satıştan para kazanır. Satış ortaklığı yani Affiliate Marketing, tedarikçi ile satış ortakları arasında ürün satışından elde edilen karın paylaşılması esasına dayalı bir sistemdir. Her iki tarafında kazancına dayalı bir sistem olduğu için basit ve tercih sebebi olmaktadır. Affiliate Marketing ile yurt içi ve yurt dışı birçok firma aracılığıyla yüksek kazançlar elde edebilir ve bu konuda başarı yakalayabilirsiniz.

Omni Channel Marketing Nedir?

Çok kanallı pazarlama,tutarlı bir marka deneyimi yaratmak amacıyla kuruluşların tüketicilerin etkileşim kurmak için kullandıkları çeşitli kanalların entegrasyonu ve işbirliğidir. Buna fiziksel (mağazalar) ve dijital kanallar(web siteleri) dahildir. Çok kanallı bir pazarlama stratejisinin amacı, tüketiciler için yerine getirme için birçok fırsat sunan uygun, sorunsuz bir kullanıcı deneyimi yaratmaktadır. Çok kanallı bir strateji, tüketicilere çevrimiçi, mağaza içi veya ''çevrimiçi satın alma ve mağazadan teslim alma'' gibi bunların bir kombinasyonunu bulma ve satın alma şansıdır. Kısacası çok kanallı pazarlama, tüketiciler satış hunisinde ilerlerken marka bilinci oluşturma, mesajlaşma ve çevrimiçi ve çevrimdışı temas noktalarının sorunsuz entegrasyonudur ve daha etkili bir müşteri deneyimi sunar.

İçerik Pazarlama

İçerik pazarlaması, satış yapmaksızın müşteriler ve potansiyel müşterilerle iletişim kurma sanatıdır.

İçerik Pazarlaması Nedir

Net bir şekilde tanımlanmış bir kitleyi çekmek ve elde tutmak için değerli, alakalı ve tutarlı içerik oluşturmaya ve dağıtmaya ve nihayetinde karlı müşteri eylemini yönlendirmeye odaklanan stratejik bir pazarlama yaklaşımıdır.

İçerik Pazarlama Stratejisi

İçerik pazarlamasının hazırlanması için planlama süreci belirlenmelidir. Hangi kitleye hitap edeceğiz? Hitap edeceğimiz kitlenin dikkatini nasıl çekebiliriz? Bütün bu sorular size nasıl içerikler hazırlayacağınızın cevabını verecektir. Kullanıcıların dikkatini çekebilmek için sadece sitenizdeki içerikler yeterli olmayabilir. Bu yüzden içeriğinizi tek bir yoldan ziyade farklı yolları da deneyerek yaymaya çalışın. YouTube, Sosyal medya platformları gibi kullanıcıların sık ziyaret ettiği portallardan backlinkler alarak, marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması Aşamaları

 • Hedef Belirleme: Hangi işi yapıyorsanız içeriğinizi kullanıcıların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, dikkatini çekecek biçimde optimize etmelisiniz.
 • İçerik Belirleme & Planlama: İçeriklerinizin nelerden oluşacağına karar verin.
 • İçerik Yaratımı: Bu bölümde, hedef edindiğiniz kullanıcılara göre içeriğinizi oluşturmaya başlayın.
 • İçerik Güçlendirme: Oluşturduğunuz içeriği ses, video veya görsel gibi kullanıcının dikkatini çekebilecek objeler ile güçlendirin.
 • Sosyal Medya Pazarlaması Kullanın: Sosyal medya pazarlaması ve içerik pazarlaması birbirleri ile ilişkili kavramlardır. Başarılı içerik pazarlama stratejileriniz, markanızın sosyal medyadaki bilinirliğini daha çok güçlendirir. Dolayısıyla elde ettiğiniz trafik ve dönüşümü arttırır.
 • İlerlemenizi Kayıt Altında Tutun: Bu yöntem, hangi içeriklerin daha çok dikkat çektiğini analiz etmenizi sağlar. Bu sayede stratejilerinizi bu analizlere göre belirleyebilirsiniz.
Nöromarketing (nöropazarlama) Nedir?

Nöropazarlama, nörobilim ve bilişsel bilimin pazarlamaya uygulanmasıdır. Bu, anketler ve odak grupları gibi geleneksel yöntemlerin ortaya çıkarmadığı müşteri ihtiyaçlarını, motivasyonlarını ve tercihlerini keşfetmeye çalışan pazar araştırmasını içerebilir. Nöropazarlama, müşterilerin bilinçsiz düzeyde nasıl tepki verdiğini daha doğru anlamak için belirli reklam, pazarlama, paketleme, içerik vb.'nin değerlendirilmesini içerebilir. Ayrıca, belirli reklamları veya diğer materyalleri test etmeden pazarlamayı daha etkili hale getirmek için nörobilim ve bilişsel bilim araştırmalarından elde edilen bilgilerin uygulanmasını içerebilir.

Nöropazarlama Teknikleri

Nörobilimsel yöntemler ve prosedürler, nöronal aktiviteyi ölçmek ve haritalamak ve beynimizin farklı somatosensoriyel uyaranlara nasıl tepki verdiğini anlamak için çok çeşitli araç ve teknikleri içerir. Duygusal, bilişsel ve davranışsal bilgiler aşağıdaki tekniklerle elde edilebilir. Ancak, tüm sinirbilimsel yöntemler, nöropazarlama çalışmalarına değer sağlamaz .

İş ve reklam araştırmalarına uygulanan sinirbilimsel teknikler üç kategoriye ayrılabilir:

 1. Beynin fizyolojik aktivitesinin kaydeden teknikler(Merkezi Sinir Sistemi, CNS)
 2. Diğer fisyolojik aktiviteleri(periferik sinir sistemi, PNS) kaydeden teknikler
 3. Davranışı kaydeden teknikler
Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal medya pazarlaması, markanızı oluşturmak, satışları artırmak ve web sitesi trafiğini artırmak için kitlenizle bağlantı kurmak için sosyal medya platformlarının kullanılmasıdır.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir

Sosyal medya pazarlaması ilk olarak yayıncılıkla başladı. İşletmeler, web sitelerine trafik ve umarız satışlar oluşturmak için içeriklerini sosyal medyada paylaşıyorlardı. Ancak sosyal medya, yalnızca içerik yayınlamak için bir yer olmanın çok ötesinde olgunlaştı.

Günümüzde işletmeler sosyal medyayı pek çok farklı şekilde kullanmaktadır. Örneğin, insanların markası hakkında ne söylediğiyle ilgilenen bir işletme, sosyal medya konuşmalarını ve ilgili sözlere verilen yanıtları (sosyal medya dinleme ve katılım) izleyecektir. Sosyal medyada nasıl performans gösterdiğini anlamak isteyen bir işletme, sosyal medyadaki erişimini, katılımını ve satışlarını bir analiz aracıyla (sosyal medya analitiği) analiz eder. Belirli bir kitleye geniş ölçekte ulaşmak isteyen bir işletme, yüksek oranda hedeflenmiş sosyal medya reklamları (sosyal medya reklamcılığı) yayınlayacaktır.

Bir bütün olarak, bunlar genellikle sosyal medya yönetimi olarak da bilinir.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Sosyal medya ağlarının tam potansiyelle dijital pazarlamada kullanılabilmesi için uygulanması gereken sosyal medya pazarlama stratejileri bulunuyor. Sosyal medya pazarlaması planlanırken keşfedilmesi gereken birçok kolaylaştırıcı yöntem var. Bunların başında sosyal medya kullanıcılarının davranış analizlerinden yararlanmak geliyor. İyi bir strateji için davranış analizi ve sosyal kanıtlardan yararlanmak şart.

 • İyi bir sosyal medya stratejisi nasıl oluşturulur?

Öncelikle sosyal medya hacmini belirlemek gerekiyor. Sosyal medyadaki varlığınızın hacmini belirledikten sonra sosyal medya kullanıcılarının etkileşimleri üzerinden analizler yapmalısınız. Analiz sonuçlarına göre hangi sosyal medya alanlarını nasıl kullanmanız gerektiğini ortaya çıkarabilirsiniz. Sosyal medya yönetiminde online itibar, etkileşim metrikleri, hedef kitle özellikleri gibi konulara dikkat etmek gerekiyor.

 • Sosyal medyada destekliyici pazarlama stratejileri

Sosyal medya pazarlama stratejilerinde sosyal medya ve SEO çalışmaları birbirlerini desteklemeliler. Sosyal medya uzun süredir arama motoru sıralama algoritmalarının bir parçası olmuştur ve yenilik tarafındaki çalışmalar oldukça önemlidir. SEO, sosyal medya pazarlamacıları kullanıcılarının arama yapmak ve göz atmak için kullandıkları anahtar kelimeleri anlamalarına yardımcı olabilecek anahtar kelime verilerini sağlayarak sosyal medyayı da destekleyebilir.

Bir ayakkabı çalışmasına bakılacak olursa; SEO ekibi, sosyal medya ekibine arama sorgusu ‘düğün ayakkabıları’nın trend olduğunu ve ünlü videolar da dahil olmak üzere web sitesinde harika içerik barından yeni bir içerik açılış sayfası olduğunu belirtir.

Sosyal medya ekibi daha sonra, bu anahtar kelime için hangi içeriğin en popüler olduğunu öğrenmek için Buzzsumo gibi sosyal araştırma aracını kullanabilir. Bunun sonucunda hedef kitleye uygun yeni içerik oluşturmaya yardımcı olabilir.

Sosyal Medya Pazarlama Araçları

Sosyal medya pazarlaması (social media marketing) aslında geleceğin en etkili pazarlama yöntemlerinden birisi diyebiliriz. Sosyal Ağlar (Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram vs.) üzerinden pazarlama izlenimlerinin bütününe sosyal medya pazarlaması diyebiliriz. Ürününüzü ya da hizmetinizi sosyal medya siteleri, ağları üzerinde tanıtılması ve satışlarının yapılması, marka bilinirliliğin artırılması, kampanya ve haberlerin duyurulması ve dikkat çekilmesi için yürütülen pazarlama yöntemidir.

 • Buffer: Buffer, sosyal medya platformunda yayınlanacak programların programlanmasına yardımcı olan en yaygın kullanılan yazılım uygulamalarından biridir. Bu araç, öncelikle aynı anda birden fazla sosyal medya hesabını yönetmenize yardımcı olur.
 • Hootsuite: 2008 yılında başlayan, Hootsuite kapsamlı bir sosyal medya yayıncılık aracıdır. Hootsuite temel olarak e-postayla ücretsiz raporlar almaya, tek bir platformdan mesaj göndermeye, mesajları düzene koymaya ve tweet’lerin programlanmasına yardımcı olur.
 • Facebook Power Editor: Dahili bir Facebook aracı olan Facebook Power Editor, birden fazla Facebook Reklam Kampanyası yayınlayan biri için faydalıdır. Hedef kitleleri oluşturmak için kullanılır ve kampanyanız için bir resim oluşturmak için harika bir araç olarak kabul edilir. Bu araç, Reklam Düzenleyici gibi çalışır ve Facebook Reklam Kampanyalarını basitleştirir.
 • Google Analytics: En yaygın kullanılan web sitesi istatistik hizmetlerinden biri olan ve temel sürümü ücretsiz olan Google Analytics, belirli bir ücret karşılığında ücretli olması durumunda prim alıyor.Web sitesinde sosyal medya trafiğinin ayrıntılı istatistiklerini oluşturmaya ve izlemeye yardımcı olur.
 • Bitly: Bitly, URL’leri kısaltmak için kullanılan bir araçtır. Bu araç büyük ölçüde sosyal ağ, e-posta, SMS vb. Alanlarda kullanılmaktadır. Ayrıca, bu araç marka bilinirliğini hızlandırmak ve pazarlama ölçütlerini takip etmek isteyen şirketlerin kurtarılması için kullanılmaktadır.
 • HowSociable: Kullanıcının şirketin sosyal medyadaki varlığını değerlendirmesini sağlayan son derece kullanışlı bir araçtır. Diğer sosyal medya pazarlama araçlarından ayıran göze çarpan özelliği, farklı sosyal medya platformları için puanlar göstermesi ve böylece kullanıcının daha fazla gelişmesi gereken sosyal medya platformlarına odaklanmasına izin vermesidir.
 • Topsy: Topsy bir sosyal medya analitik izleme aracıdır. Bu araç kullanıcının tweetleri zamana ve yere göre aramasına ve her bir tweet’in duygularını analiz etmesine yardımcı olur.
 • Radian6: Bu platform kullanıcının tüm sosyal web dünyasındaki konuşmaları kontrol etmesine yardımcı olur. Radyan6, kullanıcının 150 milyondan fazla siteden ve diğer kaynaklardan gelen sonuçları almasını sağlayan bir platformdur. Bloglar, forumlar, fotoğraflar ve video paylaşım siteleri vb.

 

Modern Pazarlama

Modern pazarlama, markaları gerçek müşterilerle buluşturan ve strateji, yaratıcı, teknoloji ve analizi harmanlayarak iş sonuçlarını yönlendiren bütünsel, uyarlanabilir bir metodolojidir.

Modern Pazarlama Anlayışı

Modern pazarlama anlayışı tüketici tatmini odak noktası olarak ele alır. Bu pazarlama anlayışına göre  amaç müşteriyi daha çok tatmin ederek daha çok satış yapmaktır. Tüketici isteklerine en üst düzeyde cevap verilmeye çalışılır.

Bir hedef kitle belirlenir ve bu özellikleri belirli hedef kitlenin isteklerine cevap verecek şekilde bir strateji belirlenir. Tabi bu yöntemi uygularken kişiselleştirilmiş içeriklerle müşterilere hitap edilmelidir. Hızlı gelişen teknolojiye bağlı olarak rekabet ortamı ve pazarlama uygulamaları da hızla değişmekte ve gelişmektedir.

Modern Pazarlama Yöntemleri

Pazarlama yöntemleri, her gün değişiyor ve yeni stratejiler oluşuyor. Modern pazarlamada, hem geleneksel pazarlama yöntemleri hem de dijital pazarlama yöntemleri uygulanmaktadır. Şirketler için modern pazarlama yöntemleri olarak şunlar sıralanabilir:

 1. Sesli arama sorgularına göre optimizasyon yapın. Modern pazarlama çalışmaları yaparken, web sitenizi ve reklamlarınızı sesli arama sorgularına uyumlu hale getirmeniz gerekiyor. Telefonlar haricinde akıllı ev araçlarının da kullanıcılar arasında popülerleşmesiyle beraber, kullanıcılar bu cihazlar üzerinde sesli arama sorguları ile aradıkları ürün ya da hizmetlere ulaşmaya çalışıyorlar. Sesli arama komutlarına uyumlu içerikler oluşturmanız, mobil SEO çalışmaları yapmanız ve reklamlarınızda da bunları destekleyecek anahtar kelimeler kullanmanız, daha fazla trafik almanıza yardımcı olacaktır.
 2. Müşteri memnuniyetini yüksek tutan destek hizmetleri kullanın. Doğrudan bir pazarlama yöntemi değilmiş gibi gelse de müşteri destek hizmetlerinin kalitesini ve müşteri memnuniyetini artırmanız marka imajınızın daha değerli olmasını sağlar. Müşterilerinize iyi hizmet sunduğunuzda bunu bir pazarlama aracı olarak kullanabilirsiniz.
 3. Canlı destek sisteminden yararlanın. Müşteri destek sisteminizi geliştirerek, müşteri memnuniyetini artırmak için yapabileceğiniz çalışmalardan biri de e-ticaret sitemiz üzerinde canlı destek sistemini kullanabilirsiniz. Canlı destek sistemi, web siteniz üzerinden anlık destek almak isteyen kullanıcılara yardım etmeniz için önemlidir.
 4. Video pazarlama kullanın. Modern pazarlama yöntemlerinden biri de video pazarlamaya ağırlık vermektir. Günümüzde video içerikler, tüketicilerin daha fazla ilgisini çektiği gibi, diğer içeriklere kıyasla daha fazla geri dönüşüm sağlamakta. Video içeriklerin üretiminin kolaylaşması ve maliyetlerinin düşmesi, e-ticaret firmalarına bu alanda birçok farklı kapıyı aralıyor.
 5. Influencer pazarlama kullanın. Günümüzde en çok tercih edilen ve kullanılan pazarlama yöntemlerinden biri de influencer pazarlama. Önceki yazılarımızda da değindiğimiz gibi bu yöntem, yeni kitlelere ulaşma, marka bilinirliğini artırma, ürün tanıtımları yapma açısından oldukça etkili sonuçlar vermemektedir. Kullanıcılar doğrudan güvendikleri veya takip ettikleri birinin tavsiyelerine daha fazla önem verirler. Bu pazarlama çalışmalarınızı bir adım daha öteye götürmek için tanınmış kişi veya hesaplarla olan anlaşmalarınızı marka elçiliği şeklinde geliştirebilirsiniz.
 6. İçerik pazarlama ve SEO kullanın. Modern pazarlama çalışmalarında Adwords kampanyaları halen etkili sonuçlar veriyor olsa da internet üzerindeki görünürlüğünüzü artırmak için içerik ve SEO çalışmaları yapmanız, arama sorgularında üst sıralara çıkarak sitenize trafik çekemnize yardımcı olur. İnternetteki görünürlüğünüzü artırmak için içerik üretiyor oluşunuz aynı zamanda sosyal medya tarafında da size etkileşim getirecek paylaşımlar yapmanıza olanak tanır. E-ticaret sitenizde sesli arama sorgularına yönelik uyumluluk çalışmalarının yanı sıra SEO çalışmalarına yönelmeni, kullanıcıların arama motorlarında sizi daha rahat bulmalarını sağlamanıza yardımcı olur.

Modern Pazarlama Teknikleri

Modern pazarlama teknikleri önceki kısımda da bahsettiğimiz gibi pazarlamanın teknoloji ile birleştiği kısımda devreye girer. Bunlardan bahsedecek olursak;

 • Pazarlama için Yapay Zeka

Yapay zeka son zamanlarda büyük atılımlar gerçekleştirdi. Yapay zekanın bu kadar etkili yaptığı şey, milyonlarca veri noktasını saniyeler içinde birbirine bağlamak ve anlaşılabilir bir neden-sonuç modeli ortaya koymaktır. Bu bireylerin beklentilerini ve ihtiyaçlarına göre odaklanan kişiye özel pazarlama için kazançlı bir yöntem olmuştur. Kişiselleştirilmiş pazarlama devrim yarattı ve en iyi yanı, çok fazla insan gücü gerektirmemesi oldu. Markalar zekayı, sistematikleştirerek akıllı bir huni oluşturdu.

 • Sesli arama

Amazon Echo, Google home vb. gibi ses cihazlarının popülaritesi arttıkça, sesli arama optimizasyonu marka pazarlamacıları için giderek daha alakalı hale geldi. PwC’ye göre 25-64 yaş grubundaki kişilerin %60’ından fazlası zaten sesli aramayı destekleyen ve düzenli olarak kullanan bir cihaza sahip. Geleneksel SEO, tamamen metin tabanlı bir model izledi ve daha sonra videolara da yayıldı. Sesli aramaları optimize etmek ise farklı bir alana kaydı. Sesli aramalr daha ”insan”dır. Sesli arama yaparken insanlar soruyu şu şekilde ifade etmezler-”New York’ta pizza satın alınacak yerler.”Şu peynirli pizzayı nerden alabilirim?” diyorlar. Bu odağı çok spesifik olan ve kullanıcının doğrudan sorgusunu yanıtlayan uzun kuyruklu anahtar kelimelere kaydırır.

 • IoT-Nesnelerin İnterneti

Akıllı ürünlerle iletişim şimdiden başladı. İnsanlar günlük yaşamlarında akıllı TV’ler, akıllı saaatler ve diğer birçok ürünü kullanmaktalar. Yapay nesnelerle olan bu etkileşim her geçen yıl artıyor ve gadget ile kullanıcı arasındaki daha organik etkileşimler nedeniyle şirketlere tüketici davranışları hakkında paha biçilmez bilgiler sunuyor. Bu toplanan veriler, şirketlerden doğrudan insanların akıllı evlerine kadar tamamen yeni bir kişiselleştirilmiş pazarlama dünyasına kapılarını açıyor. Birçok girişimci IoT çözüm uygulamaları oluşturmak için uygulama geliştiricileri işe alıyor. Akıllı ürünlerin mobil uygulamaların fizibilitesiyle bağlantısı, ölçekelenebilir başarı için reçete sayılır.

 • Hiper Yerel Pazarlama

erelleştirilmiş pazarlama, pazar için mutlaka yeni değildir, ancak IoT’nin artan popülaritesi nedeniyle yeni bir önem kazanmıştır. Google, konuma dayalı arama sonuçları sağlamak için yaygın olarak GPS kullanır. Örneğin, google’da kahve mekanları arayan bir kişi, yakınındaki kahve mekanlarının sonuçlarını alır. Bu yerelleştirilmiş strateji daha yaygın hale gelecek.

 • Coğrafi Sınırlama+IoT

Önceden programlanmış bazı eylemler için uygulanan sanal bir coğrafi sınır, Geofencing’in temelidir. Örneğin, bir kişi telefonunda bir karşılama selamı alırsa, alışveriş merkezine girdiği anda (geofence/sanal sınırı tetikler). Bu çok başarılı bir pazarlama tekniğidir. İlgisiz bir müşteriyi dönüştürmek için hiçbir para veya kaynak israf edilmez. Markalar, coğrafi sınırlama yerine alışveriş merkezinin içindeki ve showroomlarının yakınındaki kullanıcıları hedefleyebilir. Karışıma IoT’yi ekleyin ve sofistike ve hiper kişiselleştirilmiş bir marka oluşturun. Örneğin, bir kişi bir mandıra dükkanının önünden geçerken sütlerinin azaldığı konusunda bilgilendirilebilir.

 • Canlı Video

Etkileşim için harika bir yol olan Canlı Videolar, markaların müşterilerle iletişim kurma şeklidir. Canlı videonun bu kadar etkili bir pazarlama stratejisi olmasındaki etkenler ise; her video bir etkinliktir, canlı video kullanan markalar her yıl %66 daha fazla nitelikli potansiyel müşteri elde ediyorlar, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik görsel anlamda tüketicinin zihninde daha uzun süre kalıyor ve bu da marka hatırlatma ve satışları önemli ölçüde arttırıyor. Canlı videoların çok kanallı pazarlama imkanı sunması çevrimiçi ve çevrimdışı hayatın her kesiminden insanlar bağlantı kurmaya yardımcı olarak potansiyel müşteri tabanı çok büyük olan ve yaş gruplarına ve coğrafi bölgelere yayılmış markalar için anlamlıdır.

Modern Pazarlama Stratejileri

Bilinmesi gereken 5 modern pazarlama stratejisi;

 1. Sosyal Modern Pazarlaması
 2. E-Posta Pazarlaması
 3. Satış Ortaklığı Pazarlaması
 4. İnternet Reklamları
 5. Ürün Yerleştirme

Bahsi geçen pazarlama stratejilerinden üst başlıklarda bahsettik, bahsetmemiş olduğumuz internet reklamcılığı ve ürün yerleştirmeden kısaca bahsedicek olursak:

İnternet Reklamcılığı: İnternet reklamları, pazarlamanın “reklamcılık” bölümüne girer; bu, bu pazarlama stratejisini kullanmak için ödeme yapmanız gerektiği anlamına gelir. Zor kazanılan paranızın karşılığında, reklamlarınızı sizin için gösterecek birçok çevrimiçi platform var. Örneğin, Google Adwords ve Facebook Reklamları, tekliflerinizi yüksek hedef kitlelere göstermenize ve diğer herhangi bir stratejiye göre nasıl performans gösterdiğine dair daha fazla ölçüm almanıza olanak tanıyan iki çevrimiçi reklamcılık platformudur.

Ürün Yerleştirme:

Gelecek vadeden bir başka internet pazarlama stratejisi , içerik oluşturucuların çalışmalarında ürün yerleşimleri için ödeme yapmaktır. Video çekin — günümüzde pek çok YouTube kanalı, izleyicilerini çok fazla rahatsız etmediği sürece bir miktar para karşılığında ürününüzü videolarına dahil etmeye isteklidir. Yine, öldürücü bir ürününüz varsa, bu bir sorun olmamalıdır.

Sonuç olarak, işletmenizi çevrimiçi ortamda tanıtmak için kullanabileceğiniz bir dizi farklı modern pazarlama stratejisi vardır. Sosyal medyadan ürün yerleştirmeye kadar, bu yöntemlerin çoğu neredeyse hiç nakit kullanmaz ve harika sonuçlar verir.

Postmodern Pazarlama

Postmodern pazarlama, küresel bir kültürel anlatıya veya meta-anlatıya yönelik içsel şüphenin kültürel eğilimlerinin olduğu postmodern felsefe hareketlerinden türetilen bir kelimedir. Postmodern pazarlama, aynı felsefi bakış açısını alır ve bunu , mevcut İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde reklam girişimlerinin ele alınış biçimine uygular . Postmodern pazarlama, reklamcılık , markalaşma ve stratejik marka düşüncesinde yeni bir döneme yaklaşıyor veya geçti . [1] Postmodern pazarlama, doğası gereği, geniş pazar genellemelerinin artık markalı iletişim adına uygulanmadığı veya uygulanmadığı özelleştirilmiş deneyimlere odaklanır. [2] Bunun yerine, teknik, pazarlamacıların, tüketicinin nasıl mesaj atılmayı tercih ettiğine odaklanmak için "yeni yaşlı adlandia" trendlerini ve gelişmelerini kaldırmasını gerektiriyor. Sonuç olarak, reklamcılık , medya , pazarlama ve markalaşma etrafında reklama dayalı "sanat ve bilim" tartışması sona erdi. Postmodern pazarlama yaklaşımı ile gerçek insanlar arasında gerçek fareler, gerçek bilgisayarlar, gerçek klavyeler ve gerçek cep telefonları kontrol edilerek bire bir iletişim kurulur .

Mobil Pazarlama

Mobil pazarlama ,web siteleri, e-posta, SMS ve MMS , sosyal medya ve uygulamalar aracılığıyla akıllı telefonlarında, tabletlerinde veya diğer mobil cihazlarda hedef kitleye ulaşmayı amaçlayan çok kanallı, dijital bir pazarlama stratejisidir.

Mobil Pazarlama Özellikleri

Mobil pazarlamanın özellikleri olarak betimleyebileceğimiz faktörler şunlardır:

 1. Birebir pazarlama anlayışına sahiptir. Bu yönüyle geleneksel pazarlama yönteminden ayrışır. Geleneksel pazarlamada hedeflenen kitleye tanıtımlar medya aracılığıyla yapılır ve geniş bir kitleye hitap etmektedir. Mobil pazarlamada ise , reklamlar kişiye özel olmakta ve medya aracılığı olmadan direkt olarak iletişime geçilmektedir. Bu iletişimde ise doğrudan pazarlama söz konusudur.
 2. Mobil pazarlama, izinli pazarlama yöntemini kullanır. Peki, nedir bu izinli pazarlama? Hedef kitlenizin doğrultusunda kişiye özel reklamlar oluşturur.
 3. Mobil pazarlama ölçülebilir yapıya sahiptir. İşletmelerde kampanyaların etkin olmasına ve ürünlerin kullanım alışkanlığının ne ölçüde olduğuna dair net bilgiler . Kampanyaya ortalama katılım sayısı, kullanıcıların ürün satın alma miktarları, kampanyaya dahil olan ürünlerin tercih oranları ve kampanya sonunda raporlama ve yorumlama işlemlerini gerçekleştirerek marka yetkililerine aktarır.
 4. Mobil pazarlama düşük maliyete sahiptir. Doğrudan pazarlama yöntemine dahil olduğu için düşük maliyete sahiptir.
 5. Markaya yönelik farkındalık sağlar. Mobil pazarlamanın algılanması diğer pazarlama kanallarına nazaran daha yüksektir çünkü kişisel kanallar kullanılarak müşteriye ulaşım direkt yapılır.
 6. Tek ve çift taraflı bir yönetime sahiptir. Direkt olarak etkileşimli bir yapıya sahip olduğu için müşteriler bu yöntemin aktif kullanıcıları konumuna gelir.
 7. Hızlıdır. Kampanya ve haberlerden hedef kitleniz içerisinde müşteriler erken ulaşacakları için geri bildirim alınması hızlı olur.

Mobil Pazarlama Araçları

Mobil pazarlama, metin mesajlaşma ve mobil uygulamaların çok ötesine geçer. Uyumlu bir pazarlama deneyimine sahip olmak için, her alanda duyarlı tasarım göz önünde bulundurulmalıdır.

 • Mobil uyumlu web siteleri. Mobil uyumlu içerik, yan yana kaydırma veya yakınlaştırma olmadan ekrana sığar, hızlı bir şekilde yüklenir ve mobil cihazlara özgü hatalar içermez. Mobil uyumlu bir siteyi sürdürmenin en önemli nedeni, tutarlı ve ilgi çekici bir kullanıcı deneyimi (UX) oluşturmaktır. Mobil UX, satın alma döngüsünün her aşamasında çarpıcı bir etkiye sahiptir.
 • Mobil uyumlu pazarlama SMS ve MMS mesajları. SMS (kısa mesaj servisi) ve MMS (multimedya mesaj servisi) mesajlaşma, müşterilere içerik göndermek için kullanabileceğiniz iki doğrudan yöntemdir, ancak bu kanalları akıllıca kullanmak önemlidir. Mesajınızı müşterinize hızlı bir şekilde ulaştırmak için en iyi teknikler hakkında bilgi edinin ve promosyonlar, videolar, ürün uyarıları veya hatırlatıcılar olsun, etkili bir kampanya için temel kuralları gözden geçirin.
 • Mobil uyumlu reklam ve açılış sayfaları. E-postaların yüzde elli yedisi(%57) mobil platformlarda açılıyor ve mobil kullanıcıların %69’u mobil için optimize edilmemiş (Litmus) epostaları siliyor. Bu nedenle, e-postaların herhangi bir cihazda optimum görüntüleme için web sayfası içeriğini otomatik olarak biçimlendiren bir strateji olan duyarlı tasarım kullanılması zorunludur.
 • Mobil uyumlu uygulamalar. Doğru strateji ve yol haritası ile mobil uygulamalar, müşterilerinizle derin bir etkileşim kurma fırsatı sağlayabilir. Üretkenlik, ticaret, sürekli etkileşim ve karma kullanım gibi farklı uygulama türlerini ve bir mobil uygulamanın edinme, katılım veya dönüşüm iş hedeflerinizi desteklemek için doğru hamle olup olmadığını keşfedin.
 • Mobil uyumlu MarTech. Mobil uygulamaların yüzde yirmisi yalnızca bir kez kullanılır. Çoğu tüketicinin telefonlarında 50 ila 100 uygulama olduğu göz önüne alındığında, şirketinizin mobil uygulamasının rekabette öne çıkmasını nasıl sağlayabilirsiniz? Mobil uygulama geliştiricileri, devam eden uygulama indirmelerini, yüklemelerini ve kullanılabilirlik iyileştirmelerini artırma ihtiyacı da dahil olmak üzere birçok benzersiz pazarlama zorluğuyla karşı karşıyadır. Pazarlama otomasyonunu kullanan mobil uygulamaları olan şirketler, uygulama indirmelerini, kullanıcıyı elde tutmayı, etkileşimi ve para kazanmayı daha iyi artırabilir.
Mikro Pazarlama

Mikro pazarlama niş bir alandaki belli bir gruba yönelik yapılan pazarlama türüdür. Ürün ya da servisler direkt olarak hedeflenen müşteri grubuna yönelik yapılır. Mikro alanda bir pazarlama yapabilmek için bir şirket; hedef kitlesinin cinsiyetini, mesleğini, yaşını ve coğrafi konumu gibi özelliklerini belirlemek zorundadır. Ardından hedef kitlesine uygun kampanyalar hazırlar.

Mikro Pazarlama Stratejisi

Mikro pazarlama stratejileri 8′ e ayrılır.

 1. Konuma dayalı mikro pazarlama: Bu tür pazarlamada şirket belli bir bölgeye odaklanarak o bölgenin ihtiyaçlarına yönelik pazarlama seçenekleri oluşturur.
 2. İlişkiye dayalı mikro pazarlama: Şirket bilinen müşterilere yönelik kampanyalar düzenler.
 3. Mesleğe dayalı mikro pazarlama: Yapılacak olan pazarlama kampanyaları meslek dallarına yönelik yapılır.
 4. Sektöre dayalı mikro pazarlama: Sektöre yönelik pazarlama kampanyaları düzenlenir.
 5. Ölçeğe dayalı mikro pazarlama: Şirketlerin pazarlama hedeflerini belirli bir grup içerisinde özelleştirerek kampanya yürütme şekli.
 6. İhtiyaca yönelik mikro pazarlama: Tüketici ihtiyaçlarına yönelik şekillenen mikro pazarlama stratejisidir.
 7. Daimi müşteriye dayalı mikro pazarlama: Bir şirketin kendi müşterilerine özel hazırladığı kampanyalardır.
 8. Müşteri kazanmaya dayalı mikro pazarlama: Memnun kalmamış ya da kaybedilmiş müşterilere özel düzenlenen kampanyaları içeren mikro pazarlama stratejisidir.
Viral Pazarlama Nedir?

Viral pazarlama, ürün veya hizmet için oluşturulan mesajı iletmek için kitle paylaşımına dayanan tanıtım tarzıdır. Firmanın yalnızca hedef kitlesinden ziyade halk tarafından da paylaşıldığında ''viral'' olarak kabul edilir. Başarılı olursa mesajınız neredeyse herkesin sosyal medya akışında olacaktır. Bir firmanın mesajını hedef kitle nezdinde bilinç yaratmak için online platfortmlar aracılığıyla kişiden kişiye yaymayı amaçlar. Viral içerikte mesajın ilgi çekici olması ve mümkün olduğunca çok fazla kişi tarafından paylaşmaya teşvik edici olması gerekir.

Küresel Pazarlama

Küresel pazarlama, küresel müşteriler belirleyerek bu müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak, rekabetten daha başarılı bir şekilde tatmin etmek, pazarlama faaliyetini küresel boyutlarda yürütmek olarak ifade edilmektedir.

Küresel Pazarlama Yönetimi

Küresel pazarlama faaliyetlerini doğru yönetebilmek için öncelikle tüketicilerin taleplerinin, endüstrilerin, rekabet anlayışının değişen küresel çevresel etkenler sonucunda nasıl şekillendirildiğini anlamak gerekir. Özellikle 20.yüzyılın ikici yarısında başlayan dönüşüm, çeşitli güç dengelerinin ve sistemlerin yıkılması ile oluşmuş ve küreselleşmeye ivme kazandırmıştır. Bu yeni tablo karşısında, içinde bulunduğu çevre ve toplum ile doğrudan etkileşim içinde olan pazarlama faaliyetleri de dönüşerek döngüdeki yerini yapılandırmıştır.

Ülkeler arası ekonomik ilişkilerin artması, ideolojik farklılıkları temel alan kutuplaşmaların çözülmesi, kültür, inanç ve ideallerin sınırlarını aşarak daha benzer bir hale dönüşmesi gibi küreselleşmenin hızla yayılmasına olanak sağlayan etkenler olduğu gibi, bu hızlı gelişimi yavaşlatan ve hatta engellemeyi hedefleyen etkenlerde mevcuttur. Değişen çevre faktörleri de(sosyoekonomik, kültürel, teknolojik…) küresel pazarlama yönetimini yakından etkilemektedir.

Bakıldığı zaman küresel pazarlama yönetimi hedef kitle içerisindeki ve dışarısındaki herkesi etkiler, yeni kapılar açar, etkinlik arttırır ve rekabet avantajı sağlamaktadır.

Küresel Pazarlamanın Özellikleri

 • Küresel düşünerek yerel faaliyetlere geçme anlayışı sağlar.
 • Standardizasyon yapılmasını sağlar.
 • Yönetimde şeffaflık kazandırır.
 • Firma sahiplerinde değişim yani finansal açıdan büyük bir firma tarafından satın alınma ya da finansal açıdan daha büyük ortaklıkların kurulmasını sağlar.
 • Firma genelinde yeni teknolojilerin adaptasyonu ve kullanımına fayda sağlar.
 • Sürdürülebilirlik sağlar.
 • Müşteri bilincini arttırır.
 • Daha çok kazanç sağlar.

Küresel Pazarlama Stratejileri

Küresel pazarlama stratejileri ülkeden ülkeye veya bölgeden bölgeye değişir. Ana başlıklar altında genelleme yaparak izleyecek olursak:

 • Tek ürün Tek mesaj
 • Tek ürün Ayrı mesaj
 • Farklı ürün Farklı Mesaj
 • Farklı ürün Aynı Mesaj

gibi stratejiler bulunur.

İnteraktif Pazarlama Nedir?

İnteraktif pazarlama isminden de anlaşılacağı üzere tüketicilerin pazarlama sürecine doğrudan katıldığı pazarlama türüdür. Bu pazarlama faaliyetlerinde insanlarla oyunlar, sosyal medya, yarışmalar ve diğer kaynaklardan iletişim kurulur. Dijital fırsatlar interaktif pazarlama yapan firmalar için büyük bir nimettir. İnsanların dijital dünyada geçirdiği vakitler ve yaşadığı deneyimler dikkate alınırsa bu pazarlama türü firmalar için çok avantajlı ve kazançlı bir faaliyet türüdür. Bu pazarlama faaliyetlerinde tüketicileri markanıza bağlayabilir ve çevrimiçi etkileşimle marka imajını yükseltebilirsiniz. İnsanlar internet üzerinden istedikleri bilgiye kolayca ulaşabilmektedir. Özellikle bir bilgi viral hale geldiği anda kısa süre içinde geniş kitlelere yayılabilir. Bu sebepten de birçok pazarlama faaliyetinin temel çıkış noktası interaktif pazarlama haline geldi. Çevrimiçi araçlar sayesinde bir kampanyayı kolayca duyurabilir ve markanın bilinirliğini arttırabilirsiniz. İnternet sayesinde markalar tüketicilerin beklentilerini ve isteklerini kolayca öğrenip bunları karşılayabilirler.

Endüstriyel Pazarlama Nedir?

Firmadan Firmaya Pazarlama veya B2B Pazarlama olarak da bilinir. Firmanın ürün ya da hizmetlerini başka firmaya pazarlamasıdır. Endüstriyel ürünler, bir başka endüstrinin son ürün üretebilmesi için kullanılan ürünlerdir. Endüstriyel üç ayrı varyasyonu içerisinde alır; iş ürünleri pazarlaması, hammadde pazarlaması, iş hizmetleri pazarlamasıdır. Bu iç varyasyon da kendi içinde bireysel işlerdir. Endüstriyel pazarlamanın, geleneksel tüketici pazarlamasına göre birçok avantajı vardır. Endüstriyel pazarlama yalnızca farklı son ürün üretebilmesi için gerekli olan mal veya hizmete odaklanır ve kendine has reklamları, dağıtım kanalları, satışları olan kurumsal bir pazarlama modelidir. Otomobillerden yiyeceklere kadar tüm tüketici ürünlerinin gerisinde endüstriyel pazar mevcuttur.

Müşteri Odaklı Pazarlama

Müşteri odaklı pazarlama ya da genel tanımı ile müşteri odaklılık, sizin için değerli bir hazine niteliğinde olan müşterilerinizin ömürlük analizini yaparak tüm pazarlama stratejilerinizi elde ettiğiniz bu veriler doğrultusunda şekillendirerek yepyeni bir başarı boyutuna ulaşma çabalarının tamamı olarak tanımlanabilir. Söz konusu içinde bulunduğumuz teknoloji gurusu jenerasyon ile iletişim olduğunda, onları etkilemenin, kendi tarafınıza çekmenin ve size sadık olmalarının en etkili yollarından bir tanesi müşteri ihtiyaçları doğrultusunda değerlendirmeler yaparak bu yönde faaliyet göstermektir. Müşteri odaklı firmalar sadece kendilerine sadık bir tüketici kitlesi oluşturmuş olmaz, aynı zamanda pazarlama dünyasının o çok meşhur “word-of-mouth” etkisine, yani ağızdan ağıza yayılan geri bildirim sarmalına da kapılarak potansiyel müşterilerine en organik yoldan ulaşabilmiş olur.

Müşteri Odaklı Pazarlama Anlayışı

Pazarlamada tüketiciye yönelik tutum, günümüzde neredeyse pazarlamanın temelini oluşturmaktadır. Pazarlamanın bu anlayışını ilk olarak deneyen firma, General Electric olmuştur. Bu, tüketici odaklı pazarlama anlayışıdır. Tüketicilerin istekleri, beklentileri, ihtiyaçları firmaların hem kendi yapılanmalarında hem de diğer tüm faaliyetlerinde temel olarak alınmış ve ona göre düzenlenmiştir. Bu noktada firmalar, her çalışan kişinin müşterinin hizmetinde olmasını sağlamaktadır. Firma çalışanları, kendi ürünleriyle ilgili faaliyetlerde müşteri gibi düşünmekte ve davranmaktadır. Müşterilerin ürün ve hizmetleri alırken neleri düşündükleri, nasıl davrandıkları, satın alma kararlarını nasıl verdikleri onları nelerin motive ettiği gibi konuların hepsi, araştırılmakta veya gözlenmektedir. Firmalar bu araştırmaların veya gözlemlerin sonuçlarına göre belirledikleri hedef müşterilerine hizmet sunmaktadır. Günümüzde bu durum sürekli değişmektedir. Yani, günümüz toplumu gün geçtikçe değişmekte ve müşteri talepleri de aynı seyri izlemektedir. Bu durum günümüz firmalarının, müşteri odaklı olarak kendilerini yapılandırmaları ve faaliyetlerini onlara göre düzenleyebilmeleri için, sürekli onları araştırmasını gerekli kılmaktadır.

Günümüz pazarlama stratejilerinin müşteri odaklı olarak geliştirilmesi, oldukça etkili olmaktadır. Firmalar bu noktada, hedef veya var olan müşterilerini analiz etmektedir. Hem kendi üretimini, hem de ürün ve hizmet özelliklerini, hem de çalışanlarını müşterilerinin memnuniyetine göre düzenlemekte veya yapılandırmaktadır. Bunu başarılı olarak yapabilen firmaların hem güçlü hem de büyük bir Pazar payına sahip olduğu görülebilmektedir. Firmaların, eski ve sürekli müşterileri üzerinde odaklanması, bu anlayışın önemli noktalarından biridir. Eski müşterilerin ihtiyaçlarının, isteklerinin veya onların tüm beklentilerinin karşılanarak tatmin edilmesi, hem firmanın daha sonraki satışlarını etkilemekte hem de yeni müşterilerin olmasını sağlamaktadır. Bu, firmaların başlı başına, yeni müşterilerin olmasını sağlamak için, çaba sarf etmesinden daha etkin bir yol olarak kullanılmakta ve daha az bir maliyetle sağlanmaktadır. Müşteri odaklı pazarlama anlayışı, firmaların daha kolay yol almalarını sağlayan bir anlayıştır.

Müşteri Odaklı Pazarlama Stratejisi

Ürün odaklı pazarlama stratejisi olan 4P’den müşteri odaklı pazarlama stratejisi olan 4C ‘ye geçiş gerçekleşmiştir. Müşteri odaklı pazarlama stratejisi olan 4C’ den 4p Karmasına da atıfta bulunularak maddeler halinde aşağıda bahsedilmiştir.

 • Müşteri beklentileri ve ihtiyaçları(Ürünlere karşı): Ürünleri geliştirip sonra onları kitlesel pazara satmaya çalışmamak müşteri beklenti ve isteklerinin karşılanmasında sorunlar yaratabilir. Müşteri isteklerini ve ihtiyaçlarını incelemeli ve ardından müşterileri tek tek her birinin istediği şeyle çekmelisiniz. Çoğu durumda insanların ne istediğini bulmanız ve daha sonra ihtiyaçlarına yönelik inşa etmeniz gerekmektedir.
 • Karşılanması gereken maliyet(Fiyata kıyasla): Öncelikle fiyatın, karşılama maliyetin bir parçası olduğunu anlamak önemlidir. Bu, yalnızca ürünün parasal maliyetini değil, aynı zamanda onu kullanma maliyetini de içerir. Örneğin hamburger satıyorsanız, restoranınıza gitmenin maliyetini, vb. içerir. Ya da örneğin içerik pazarlaması yapıyorsanız bir makalenin kolay okunması, pratik ancak çekici bir düzene ve doğru dile sahip olması gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız. Düşük maliyetli içerik, gezinmesi kolay ve farklı ekranlar ve insanlar için optimize edilmiş, iyi yazılmış ve iyi sunulmuş bir web sitesi anlamına gelecektir.
 • Satın alma kolaylığı(Yer ile karşılaştırıldığında): Yer yerine günümüzün 7/24 kullanılabilirlik dünyasında satın almanın kolaylığı kesinlikle düşünmelisiniz. Pazarın her bir segmentindeki potansiyel müşterinin nasıl satın almayı tercih ettiğini bilmelisiniz. Bu günümüz dünyasında internette, katalogda, telefonda, kredi kartı kullanarak vb. pek çok yöntemle mümkün hale gelmiştir.
 • İletişim(Promosyona karşı): Pazarlama süreçlerinizde promosyon yerine iletişim düşünmelisiniz.Pomosyon gibi daha manipülatif bir tanıtım yerine, iletişimin müşteri ve şirket arasında iki yönlü bir diyalog halinde ilerlemesine yönlendirmelisiniz. (bu daha güzeldir). Yaratıcı olun. Örneğin bir reklamı “etkileşimli” yapabilirsiniz ya da size ulaşabilmeleri için telefon numaralarını, web sitesi adresinizi vb. dahil edebilirsiniz. Bunun yanısıra canlı chatbotlar da bu süreçte desteğe ihtiyacı olan potansiyel müşterileri anında kazanmanızı sağlayabilir.  Ve müşterilerinizi sizinle “birlikteyken” dinleyin. (Bu kısım belki de sürecin en önemli unsuru)Sonuç olarak 4P sürecinde odak nokta planlamayken gelişen teknolojiler, internet, gelişen iletişim araçları vb. faktörler nedeniyle temeline tüketici ya da müşteriyi alan müşteri odaklı bir 4C pazarlama karması ortaya çıktı.