close

Çağrı Merkezi
09:00 - 18.00

(850) 433-7397

En güncel kampanyalardan
ilk siz haberdar olun

Limited Şirketler İçin Sanal Ofis Kiralamak

Sanal ofis kiralama sistemiyle limited şirketi kurmanın kolay oluşu akıllara sanal ofis kiralamanın yasal olup olmadığıyla ilgili sorular getirmektedir. Şirket ile sağlayıcı firma arasında resmi bir sözleşmeyle başlayan sanal ofis şirket kuruluşu tamamen yasaldır. Limited şirketi kurmak istediğinizde, tebligat adresi olarak kullanacağınız resmi bir adrese sahip olmanız gerekmektedir.

sanalofisler.net olarak limited şirketlere özel sanal ofis hizmetleri ile sizlere eşsiz bir çalışma deneyimi sunuyoruz. Limited şirketler için optimize edilmiş sanal ofis hizmetleri ile iş verimliliğinizi arttırmanızı, aynı zamanda uygun maliyet ile prestijli bir adrese sahip olmanızı sağlıyoruz.

Limited şirket, sermaye şirketlerinin içerisinde yer alır ve ticaret unvanının zorunluğu olduğu bir şirket türüdür. Ticaret unvanı yapılan iş ile ilişkili olmak zorundadır. Limited şirketin kurulabilmesi için en az 10.000₺ sermayeye ve en az bir en fazla 50 ortağa sahip olmak gerekmektedir. Limited şirket ile sigorta, banka gibi meslekler dışında her türlü iş faaliyetini gerçekleştirebilirsiniz. Genel kurul ve yöneticiler, limited şirketlerde bulunması gereken organlardır. Kira kontratı, sermayenin dekontu, imza beyannamesi, dilekçe, şirket sözleşmesi, oda kayıt beyannamesi ve kuruluş bildirim formu; limited şirket kuruluşunda gerekli olan belgelerdir.

Limited Şirketler İçin Sanal Ofis Avantajları

Limited şirketler için sanal ofis kiraladığınızda yasal olarak resmi işyeri adresi kullanma hakkına sahip olursunuz. Bunun yanında limited şirketiniz adına tahsis edilen telefon hattı üzerinden sekreterya hizmeti alabilir yine size gelen posta ve kargoların düzenli olarak takip edilmesini sağlayabilirsiniz. Limited şirketler için sanal ofis kiralama hizmetinden yararlanarak müşterilerinizle belirli bir noktada buluşabilmek adına görüşme odaları, toplantı ve seminer salonu gibi alanları kullanma imkanına da sahip olabilirsiniz. Bunun yanında emlak komisyonu, stopaj ve aidat ödemeyerek geleneksel ofis kiralamaya göre %80′e varan maliyet avantajı elde edebilirsiniz.
Limited şirketler için optimize edilmiş A+ plazalardaki ofislerimizde en uygun fiyatlar ile sanal ofis kiralamak için sanalofisler.net’in sunduğu fırsatları inceleyin!

Sanal Ofis İle Limited Şirket Kurulumu Yapabilir Miyim?

Limited şirketinizin kuruluşunuzu kiralayacağınız sanal ofiste yapabilirsiniz, limited şirketler için sanal ofis hizmetleri vergi daireleri tarafından yasal olarak tanınan bir ofis kiralama modelidir.

Limited Şirketimi Sanal Ofise Taşıyabilir Miyim?

Sanal ofis hizmeti kiralayarak limited şirketinizi sanal ofise taşıyabilirsiniz.

Tasfiye Sürecindeki Limited Şirketimi Sanal Ofise Taşıyabilir Miyim?

Tasfiye sürecindeki limited şirketiniz için sanal ofis kiralayabilirsiniz.

Limited Şirketim İçin Kısa Dönem Sanal Ofis Kiralayabilir Miyim?

Limited şirketinizin yasal adresini, kiralamış olduğunuz sanal ofiste göstermek isterseniz minimum 6 ay süre ile sanal ofis kiralayabilirsiniz.

Limited Şirketim İçin Sanal Ofis Kiraladığımda Vergi Dairesi Süreci Nasıl Oluyor?

Limited şirketinizin kuruluşu veya adres taşıma işlemleri için sanal ofis hizmet kira sözleşmesini vergi dairesine beyan etmenizin ardından vergi denetim memuru kiralama yaptığınız adrese gelerek açılış veya taşıma işlemini onaylamaktadır.

Limited Şirketler İçin Sanal Ofis Kiralamak Yasal Mıdır?

Limited şirketler için sanal ofis vergilendirmesi konusunda herhangi bir problem yaşanmamaktadır. Sanal ofis kiralama hizmeti, vergi daireleri tarafından resmi olarak tanınmaktadır. Bu yüzden sanal ofis kiralamada kanun yönünden bir engel bulunmaz.

Limited Şirketler İçin Sanal Ofislerde Stopaj Ödeniyor Mu?

Limited şirketler için sanal ofis hizmeti, firmalar tarafından sunulduğu için kira bedeline ek olarak +%18 KDV’li fatura kesilir. Bu sebeple KDV ödendiği için ayrıca stopaj vergisi ödenmez.

Limited Şirketler İçin Sanal Ofislerde Aidat Ödeniyor Mu?

Geleneksel ofis kiralamalarında bulunan aidat, elektrik, su, yakıt gibi masraflar sanal ofis kiralarında söz konusu değildir. Bu yüzden sanal ofisler, limited şirketler için ekonomik bir yöntemdir.

Limited Şirketler İçin En Ucuz Sanal Ofis Seçenekleri Nedir?

Sanal ofis kiralamak isteyen limited şirket sahipleri, bütçeleri doğrultusunda en ucuz sanal ofis seçeneklerini tercih eder. Sanal ofis firmaları, bulundukları lokasyon ve sundukları hizmetler doğrultusunda aylık belli bir ücret talep eder. Bu firmaları, sanal ofis konumlarını ve sunulan hizmetleri inceleyerek limited şirketiniz için en ucuz sanal ofis seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Limited şirketler için sanal ofis fiyatları bireysel işletmeler için de uygun çözümler sunar.

Limited Şirketler İçin Sanal Ofis Sözleşmesi Nasıl Oluyor?

Limited şirketlere yasal bir adres imkanı sağlayan sanal ofisleri kiralamak için belirli başlı standart prosedürleri de uygulamak gereklidir. Bu işlemler belirli yasal prosedürler çerçevesinde sanal ofis kira sözleşmesi ile yapılmaktadır. Sanal ofis kira sözleşmesini imzalarken yasal adresiniz ile birlikte sanal ofis için size sunulan hizmetleri inceleyerek sözleşmenize de ek yapabilirsiniz.

Limited Şirketleri İçin Sanal Ofislerde Adres Gösterme Nasıl Oluyor?

Limited şirket sahiplerinin mekana bağlı olmadan ofis ve yerel adreslerini prestijli alanlarda konumlandırmaları işletme masraflarının azaltılması konusunda fırsat sunmaktadır. Limited şirketler için sanal ofis adres gösterme  için öncelikle sanal ofis ile kurulacak limited şirket sahipleri bir anlaşma yapmalıdır. Yapılan anlaşmadan sonra sanal ofis hizmeti veren firma, adresinin kullanılmasına izin verecek ve sanal ofis kurma sürecini başlatacaktır.

Limited Şirketler İçin Sanal Ofis Kiralarken Hangi Evraklar Gerekir?

Limited şirketler için sanal ofis kuruluşunda gerekli olan belgeler;

  • Kira kontratı
  • Sermayenin dekontu
  • İmza beyannamesi
  • Dilekçe
  • Şirket sözleşmesi
  • Oda kayıt beyannamesi
  • Kuruluş bildirim formu