close

Çağrı Merkezi
09:00 - 18.00

(850) 433-7397

En güncel kampanyalardan
ilk siz haberdar olun

Dernekler Sanal Ofis Kullanabilir Mi? Yasal Sorumlulukları Nelerdir?

Son dönemde sanal ofis kiralamaya yönelik talep oldukça artmaktadır. Kuracağınız bir şirket için sanal ofis seçeneği, geleneksel ofis kiralamaya göre %80′e varan maliyet avantajı sağlamaktadır.

Sanal ofis sistemi; kolay ve hızlı olmanın yanında farklı lokasyonlarda faaliyet göstermektedir. Sanal ofis kiralama ile işletmenizin prestijini pekiştirebilir, iş verimliliğinizi arttırabilir ve iş ağınızı genişletebilirsiniz.

Dernekler için sanal ofis kullanımı ile ilgili kesin bir karar bulunmamaktadır. Dernekler Dairesi Başkanlığının verdiği kararlarda hem olumlu hem olumsuz örnekler görülebilmektedir. Dernek kurmak için sanal ofis kiralamadan önce Dernekler Dairesi Başkanlığı ile görüşmeniz faydalı olacaktır.

Kimler Sanal Ofis Kirayabilir?

Vergi mükellefi bütün işletmeler, resmi şirket adresi göstermek için uygun maliyetlerle sanal ofis kiralama hizmetinden faydalanabilir. Kiralık ofis ihtiyacı olan freelance çalışanlar da kartvizitlerinde prestijli bir plazayı iş yeri adresi olarak gösterebilirler. Limited ve Anonim Şirketleri Hangi sektör olursa olsun tüm limited ve anonim şirketleri, sanal ofis kiralama avantajına sahiptir. Şahıs Şirketleri Kişiye ait şahıs şirketleri, uygun maliyetlerle şirket adresini göstermek için sanal ofis kiralayabilirler. Girişimciler Start – up başlatan girişimciler, sanal ofis kiralayarak işlerini resmi uygulamalara göre destekleyebilirler. Freelancerlar Bağımsız çalışan yazılımcı ve tasarımcılar da sanal ofis kiralama hakkına sahiptir.

Avukatlar Sanal Ofis Kullanabilir Mi?

Avukatlar sanal ofis kiralama hizmetinden yararlanarak müvekkillerini ağırlayabileceği görüşme odaları, toplantı ve seminer salonu gibi alanları kullanma imkanına da sahip olabilir. Aynı zamanda ortak alan kullanımından yararlanarak birçok şirket çalışanıyla ortak alanlarda çalışarak yeni network alanı sayesinde iş ağını da genişletebilir.

Mali Müşavir Sanal Ofis Kullanabilir Mi?

Mali müşavirler sanal ofis kiraladığında yasal olarak resmi işyeri adresi kullanımının yanı sıra, taraflarına tahsis edilen telefon hattı üzerinden sekreterya hizmeti alabilir yine size gelen posta ve kargoların düzenli olarak takip edilmesini sağlayabilir. Bunun yanında müşterileri ağırlayabilecekleri görüşme odaları, toplantı ve seminer salonu gibi alanları kullanma imkanına da sahip olabilir.

Sanal Ofis Vergilendirmesi Nasıl Oluyor?

Sanal ofislerde kira ve stopaj vergisi ödenmeye devam edilmez. Sanal ofis kullanılmaya başlandığı zaman kira stopaj vergisinden muaf olunur. Sanal Ofis kullanmadan önce imzalanan sözleşmede stopaj vergisi olmadığı beyan edilir. Maliyeye göre Sanal Ofis vergilendirmeleri %18 KDV oranına sahiptir. Sanal ofis kiralama hizmeti alırken bu vergi oranı gözden kaçırılmamalıdır.

Sanal Ofis Sözleşmesi Nasıl Oluyor?

İşletmelere yasal bir adres imkanı sağlayan sanal ofisleri kiralamak için belirli başlı standart prosedürleri de uygulamak gereklidir. Bu işlemler belirli yasal prosedürler çerçevesinde sanal ofis kira sözleşmesi ile yapılmaktadır. Sanal ofis kira sözleşmesini imzalarken yasal adresiniz ile birlikte sanal ofis için size sunulan hizmetleri inceleyerek sözleşmenize de ek yapabilirsiniz.

Sanal Ofis ile Nasıl Şirket Kurulur?

Girişimci, freelancer ve diğer meslek gruplarının ofis ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak maliyet odaklı fırsatlar sunan sanal ofisler birçok iş sahibi için tercih edilme sebebi haline gelmiştir. Sanal ofis ile şirket kurmak seçeneği ile geleneksel ofis kiralarken karşılaşılan çeşitli sabit giderlere maruz kalınmamaktadır. Sanal ofis, kolay ve hızlı olmanın yanında farklı lokasyonlarda faaliyet gösteren işletmenizin prestijini pekiştirecek ve iş verimliliğini de arttıracaktır.

Sanal Ofis Kiralayabilmek İçin Gereken Evraklar Neler?

Sanal ofis kira sözleşmesi imzalayabilmeniz için gerekli olan belgeler;
• İmza sirküleri / Şahıs şirketleri için imza beyannamesi
• Vergi levhası
• Faaliyet belgesi (Kurulu şirketler için)
• Şirket yetkilisi kimlik fotokopisi

Sanal Ofis Kiralamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sanal ofis kiralarken ofis sözleşmesinin kapsadığı hizmetler kontrol edilmelidir. Sözleşme yenilenmek istendiğinde ya da sözleşmenin revize edilmesi durumundaki şartlar göz önünde bulundurulmalıdır. Kiralama hizmetindeki firmanın güvenilir olmasına özen gösterilmeli ve bu şirketin birden fazla lokasyonda hizmet veriyor olmasına dikkat edilmelidir.